Ciśnienie atmosferyczne najwyższe od wielu miesięcy. Zgniły wyż Fiona psuję pogodę w Polsce. 1040 hPa na barometrach. Potem runie w dół o ponad 40 hPa

Ciśnienie atmosferyczne najwyższe od wielu miesięcy w naszej części Europy. Antycyklon o imieniu Fiona psuję pogodę, gdyż jest zgniłym wyżem barycznym. Na barometrach wyskalowanych do poziomu morza odnotowano blisko 1040 hPa.

Najwyższe wartości na barometrach od kilku miesięcy

Zapowiadaliśmy, że w drugiej połowie mijającego tygodnia dostaniemy się pod wpływ szybko umacniającego się antycyklonu o imieniu Fiona, który znad Atlantyku wkroczył nad Europę Zachodnią i przemieścił się w głąb Starego Kontynentu. Najwyższe ciśnienie atmosferyczne zostanie odnotowane w sobotę na południu i zachodzie Polski, natomiast najniższe na północy i północnym – wschodzie.

Zmiana ciśnienia atmosferycznego w okresie od 14.12.2023 r. / 15.12.2023 r. od 13:00-13:00 czasu urzędowego w Polsce

silny trend wzrostowy w minionych 24h
Wyż przejął stery nad pogodą, lecz zbudowany jest z wilgotnej masy powietrza. Źródło: CMM IMGW

Maksymalnie barometry pokażą około 1039-1040 hPa, mowa tu oczywiście o wartościach ciśnienia na poziomie morza. Następnie pod koniec bieżącego tygodnia i na początku przyszłego zaobserwujemy szybki spadek ciśnienia atmosferycznego. Dlatego, że zaczniemy dostawać się w zasięg odbudowującej się cyrkulacji strefowej atmosfery.

Ciśnienie zredukowane do poziomu morza – 16 grudnia 2023 o godzinie 6:00 czasu urzędowego w Polsce

zgniły wyż
Zgniły wyż wpływa na pogodę

Najwyższe ciśnienie atmosferyczne na Starym Kontynencie oraz w Polsce zostanie odnotowane w pierwszej części dnia. Centrum antycyklonu w kolejnych godzinach ma lokować na pograniczu Niemiec i Austrii. Prognozy numeryczne zakładają, że w dojrzałej fazie ciśnienie atmosferyczne w wyżu sięgnie 1044-1046 hPa.

Polecamy: Śnieżyce blisko Polski

Predykcja maksymalnej wartości ciśnienia na poziomie morza na okres od 16.12.2023 r. do 25.12.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silny spadek na barometrach w kolejnych dniach
Będzie silny spadek przed świętami, a potem stopniowy wzrost. Źródło: CMM IMGW

Zgniły wyż psuje pogodę w kraju. Wysokie ciśnienie nie zapewnia pogodnej aury na przeważającym obszarze Polski

Dziś o godzinie 8 czasu urzędowego w Polsce centrum wyżu znajdowało się nad Austrią i raportowane było ciśnienie atmosferyczne 1042 hPa. W kolejnych godzinach może nieco jeszcze wzrosnąć na tym obszarze o około 2-4 hPa. Należy dodać, że w tym czasie na północy kraju barometry pokazywać będą 1030 hPa, natomiast na południu i południowym – zachodzie 1039-1040 hPa. Najwyższe w pasie od Wrocławia po rejony Nowego Sącza.

Ciśnienie atmosferyczne najwyższe od wielu miesięcy w kraju

Ciśnienie na poziomie morza – 16 grudnia 2023 r. o godzinie 8:00 czasu lokalnego w Polsce

wysokie ciśnienie w kraju
Wysokie wartości na barometrach w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Położenie antycyklonu Fiona nad Europą, 16 grudnia 2023, 8 czasu lokalnego w Polsce

zmiana pogody i zgniły wyż
Centrum antycyklonu na pograniczu Niemiec i Austrii

Często zdarza się, że w półroczu chłodnym, mimo iż występuje wysokie ciśnienie atmosferyczne, obserwuje się zaleganie podinwersyjnego zachmurzenia z opadami mżawki, słabego deszczu, a gdzieniegdzie jeszcze deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu z chmur warstwowych. Pod koniec mijającego tygodnia ciśnienie jest wyższe o 8-11 hPa od analogicznego okresu lat ubiegłych. Należy jednak podkreślić, że nie jest rekordowe i nie jest zagrożony krajowy rekord z 1997 roku.

Obserwacje satelitarne z godziny 9:10 czasu lokalnego obrazują dominacje zgniłego wyżu i nieliczne rejony z większymi przejaśnieniami i krótkotrwałymi rozpogodzeniami

zgniły wyż
Zgniły wyż przynosi jesienną pogodą

Prognoza anomalii ciśnienia zredukowanego do poziomu morza na 16 grudnia 2023, 06Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

Zgniły wyż wpływa na pogodę, przynosi wysokie ciśnienie atmosferyczne. Najwyższe na południu Polski

Wyż zacznie słabnąć, potem odbuduje się cyrkulacja strefowa atmosfery

Już dziś w godzinach popołudniowych rozpocznie się spadek ciśnienia atmosferycznego. Będzie mieć to związek z procesem słabnięcia antycyklonu o imieniu Fiona z centrum na południe od Polski. Trend spadkowy ciśnienie utrzyma się również do okresu świąt Bożego Narodzenia, gdyż znajdziemy się pod wpływem cyklonów wchodzących w skład cyrkulacji strefowej atmosfery. Niewykluczone, że pojawią się też fale wiatru, które spełnią kryteria dla wichur.

Zobacz też: Silne ocieplenie w Polsce

Druga część dzisiejszego dnia przyniesie stopniowy spadek ciśnienia atmosferycznego. Trend spadkowy ciśnienia potrwa przynajmniej do przyszłego czwartku, ale nie można wykluczyć, że jeszcze niższe ciśnienie zostanie odnotowane w piątek. Od środy ciśnienie atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski wzrosło o około 25-35 hPa. Jednak na przełomie 2 i 3 dekady grudnia oraz w pierwszych dniach ostatniej dekady mijającego miesiąca spadnie o 30-50 hPa na przeważającym obszarze Polski do najbliższego piątku.

Prognozowane ciśnienie atmosferyczne w oparciu o prognozy wiązkowe modelu GEFS dla Nowego Sącza (woj. małopolskie)

ciśnienie gwałtownie spadnie
Silny trend spadkowy ciśnienia w kolejnych dniach

Prognozowane minimalne ciśnienie atmosferyczne na okres od 16.12.2023 r. do 25.12.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

niskie ciśnienie na poziomie morza
Będzie niskie ciśnienie atmosferyczne w okresie świąteczny. Źródło: CMM IMGW

Prognozowane średnie ciśnienie na poziomie morza w okresie od 16.12.2023 r. do 25.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

zmiana trendu ciśnienia barometrycznego
Silny trend spadkowy w kolejnych dniach na obszarze Polski. Źródło: CMM IMGW

Nie jest zagrożony rekord z 1997 roku. Dziś ciśnienie atmosferyczne najwyższe od wielu miesięcy

Warto napomknąć, że najwyższe ciśnienie atmosferyczne w historii powojennej Polski zostało odnotowane 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach na stacji synoptycznej IMGW. Dziś więc mamy 26 rocznice tego niecodziennego zjawiska w naszych szerokościach geograficznych. Tak wysokie ciśnienie atmosferyczne spowodowane było bliskością antycyklonu kontynentalnego, którego centrum lokowało się pomiędzy Białorusią a Federacją Rosyjską. Archiwalne dane wskazują, że jeszcze wyższe ciśnienie atmosferyczne zostało zmierzone 23 stycznia 1907 r. również na północnym – wschodzie Polski, gdzie barometry pokazały około 1065 hPa.

W kolejnych godzinach podamy następne informacje o pogodzie na okres świąteczny, który zapowiada się niezwykle dynamiczny. Silna cyrkulacja strefowa atmosfery przynieść może nie tylko silny wiatr, ale również częste opady i burze. Przed nami okres w pogodzie, który stwarzać będzie realne zagrożenie dla zdrowia i życia oraz mienia.

Fanipogody.pl