Marzec 2019 r. z ekstremalnymi zjawiskami, burzami, wiatrem i tornadem

Marzec 2019 r. charakteryzował się bardzo dużą dynamiką w pogodzie. Na obszarze Polski obserwowaliśmy opady śniegu, deszczu ze śniegiem i śniegu, ale także gradu i krupy śnieżnej. Nie brakowało burz z wyładowaniami atmosferycznymi. Dodatkowo w rejonie Grójca na Mazowszu pojawiła się 9 marca trąba powietrza.

Dawno nie obserwowaliśmy tak dynamicznego w pogodzie marca. Duża zmienność pogody jest typowa dla pory przejściowej, gdy chłodne i cieplejsze masy powietrza ścierają ze sobą, mając w pamięci jesień 2018 roku, gdy dominowały stabilne i pogodne wyże, przełom zimy i wiosny minął z bardzo dużą dynamiką.

Była to zasługa istotnie nasilonej strefowej cyrkulacji z różnymi składowymi. W przednich częściach układów niskiego ciśnienia napływały do Polski masy powietrza z południa Starego Kontynentu, natomiast w tylnych postępowała adwekcja chłodu. Na froncie polarnym tworzyły się liczne układy niskiego ciśnienia, w tym także wtórne. Były one niezwykle groźne i prowadziły do dużych szkód.

Czynnikiem napędzającym cyklogeneze niżów barycznych był skierowany znad północnej części Oceanu Atlantyckiego silny prąd strumieniowy w kierunku Europy. Przebiegał on wzdłuż frontu polarnego, który dzielił zróżnicowane termicznie masy powietrza.

Pomimo sporego „zawirowania” w pogodzie miesiąc ten zapisze się w historii pomiarów meteorologicznych powyżej normy wieloletniej. Jak duża będzie to anomalia temperatury względem okresu referencyjnego okaże się w najbliższych dniach po podsumowaniu danych z dobiegającego końca miesiąca.

Poniżej opracowanie, w którym szczegółowo opisaliśmy przebieg pogody wraz z odnośnikami do najważniejszych załamań aury, który wystąpiły na obszarze Polski.

O prognozowanym trendzie w pogodzie w 4 miesiącu 2019 roku poniżej

Prognoza pogody na 16 dni dla Polski