Mróz będzie silny w nocy z soboty na niedzielę na niedzielę. Temperatura na południu i południowym-wschodzie może obniżyć się poniżej -15°C.
Mróz wystąpi znów w Polsce
Po przejściu frontów atmosferycznych o charakterze chłodnym, spłynęło do nas na moment powietrze pochodzenia arktycznego z wysokich szerokości geograficznych. Jest to masa o niskiej zawartości wilgoci. Dlatego też w wielu regionach Polski było dziś pogodnie. Ostatnia noc w świeżej masie płynącej do nas z północnego-zachodu przyniosła spadki temperatury poniżej zera, a na Suwalszczyźnie mróz dwucyfrowy przy gruncie. Z powodu dziennych i wieczornych oraz nocnych opadów wystąpiło w wielu regionach masowe oblodzenia dróg i chodników. Na skutek dziennej operacji słonecznej temperatura poza obszarami górskimi i podgórskimi wzrosła kilka stopni powyżej zera, nocny mróz ustąpił. Najcieplej było na zachodzie.
Świeża masa powietrza, która napłynęła do nas charakteryzuje się niską zawartością pary wodnej, w której rozwinął się mobilny wyż „ILGO”. Tylko gdzieniegdzie zaobserwowaliśmy zachmurzenie chmurami piętra wysokiego oraz pojawiły się podinwersyjne, słabo rozbudowane i tłumione przez silne osiadanie w wyżu Cumulusy. Opady występowały tylko początkowo na krańcach południowych i szybko zanikły. Nocny i poranny mróz ustąpił.
Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 13.02.2022, 00Z według modelu GFS dla Europy i rejonów przyległych
Silny mróz na w Karpatach i Bieszczadach
Nie ulega wątpliwości, że noc z 12/13 lutego 2022 przyniesie największy mróz na krańcach południowych i południowo-wschodnich. Zalega zimne powietrze arktyczne, dodatkowo wiatr jest słaby, występują rozpogodzenia, co sprzyja silnym spadkom temperatury, mając na uwadze długą noc w lutym.
Wyliczana temperatura na 13.02.2022, 03 UTC według kanadyjskiego modelu GEM
Szczególnie w Karpatach oraz częściowo w Bieszczadach mróz będzie największy. Szczególnie niskie wartości zanotujemy w drugiej części nocy i być może w godzinach porannych. Jednak nad ranem obserwować będziemy stopniowy wzrost prędkości wiatru, co ograniczyć może jeszcze większe spadki temperatury. Wędrowny wyż znad południowej Polski przesunie się nad Rumunię. Do kraju zacznie płynąć od zachodu, południowego-zachodu coraz cieplejsza masa powietrza po jego zachodniej stronie.
Już w niedzielę zimne powietrze pochodzenia arktycznego będzie szybko odsuwane za naszą wschodnią granicę państwową i mróz w nocy z niedzieli na poniedziałek ma być słabszy. Przyszły tydzień przyniesie powrót cyrkulacji strefowej i wichury, częste opady, a nawet burze.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 12.02.2022, 18 UTC dla Polski, obrazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni. Dotyczy wysokości izobarycznej 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa
Noc z soboty na niedzielę przyniesie w wielu regionach bezchmurną aurę. Jedynie na północy zachmurzenie małe lub umiarkowane. W najchłodniejszej części termometry pokażą od -8°C, -6°C na południowym wschodzie, około -3°C w centrum i na zachodzie do 0°C nad morzem. Szczególnie silny mróz w kotlinach karpackich od-16°C do -14°C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany i dość silny, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h, w Karpatach do 70 km/h.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC