Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz poniżej -15°C uderzy, możliwość wystąpienia burz śnieżnych w Polsce. Potem nagle 18°C. Huśtawka pogodowa w kraju



Mróz poniżej -15°C pojawi się w Polsce. Szczególnie nocami w szczytowych partiach gór, lecz okaże się krótkotrwały w ostatnich dniach marca. Możliwość wystąpienia burz śnieżnych nad Polską. Potem gwałtownie się ociepli i temperatura wzrośnie do blisko 20°C. Wygląda jednak na to, że ocieplenie będzie nietrwałe i w pierwszych dniach kwietnia ponownie zdarzy się silna adwekcja chłodu z północy.

Mróz w Polsce. Będzie dynamiczna pogoda na przełomie marca i kwietnia

W poniedziałek obserwujemy zachmurzenie przeważnie duże i całkowite. Gdzieniegdzie na południu i zachodzie kraju zdarzyły się większe przejaśnienia. W wielu regionach opady deszczu. Aczkolwiek z uwagi na nisko położoną izotermę zero stopni zdarzyły się opady mieszane i śniegu, lokalnie krupy śnieżnej także na nizinach i wyżynach. Aczkolwiek na północy kraju nie wystąpiły burze śnieżne, lecz nie można ich wykluczyć w nocy. Ponadto na południowym wschodzie występowały opady o natężeniu umiarkowanym. Akumulacja opadów mogła sięgnąć na południu i południowym wschodzie od 10 mm do 20 mm. Jednakże regionach podgórskich i górskich Karpat, miejscami nastąpił przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 8 cm, wysoko w Tatrach od 10 cm do 20 cm.

Temperatury są dużo niższe niż w ubiegłych dniach i w przedziale od 4°C do 9°C. Chłodniej miejscami na północy i w rejonach podgórskich, w tym rejonach od 1°C do 3°C. Należy wspomnieć, że w górach panuje całodobowy mróz, co dobrze widać na danych ze stacji synoptycznych na Kasprowym Wierchu i Śnieżce. Z uwagi na wzrastający gradient baryczny i bliskość niżu. Wiatr okazuje się umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni. Ponadto w górach porywy wiatru do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Mróz częsty nocami i o poranku na nizinach i wyżynach

Możliwe burze śnieżne w Polsce. Mróz i ryzyko oblodzenia nocami

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Jedynie na krańcach południowo-wschodnich całkowite. Masa arktyczna morska obejmować ma kolejne regiony naszego kraju. Spodziewane są opady śniegu. Jednak na zachodzie i południowym wschodzie początkowo również deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Nie można wykluczyć zwłaszcza w rejonie wybrzeża pojawienia się burz. Oczekiwana wysokość opadów 10 mm na południowym wschodzie. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 7 cm na północy kraju i od 7 cm do 10 cm w górach. W najchłodniej części nocy od -6°C do 0°C.

Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni. Zima wraca do Polski. Mróz nocami. Sypnie śniegiem. Jednak wiemy kiedy wróci wiosna

Większy mróz w rejonach podgórskich Karpat od -10°C do -5°C. Drogi śliskie, gdzieniegdzie nawet oblodzone wraz z dalszym spadkiem temperatury. Wiatr okaże się umiarkowany i dość silny, porywisty. Aczkolwiek na południowym wschodzie i nad morzem porywy wiatru do 65 km/h, więc poniżej progu ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Ponadto wysoko w Karpatach do 90 km/h. Silniejszy w Sudetach do 110-120 km/h, z kierunków zachodnich. Wiatr przyniesie tam zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana orientacyjnie temperatura maksymalna w okresie od 27.03.2023 r. do 5.04.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

mróz w Polsce, a potem ocieplenie
18 stopni jeszcze w marcu, potem nagle się ochłodzi.

Burze śnieżne możliwe jutro we wschodniej części kraju

We wtorek prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Wystąpią przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym. Szczególnie na krańcach północno-zachodnich również deszczu ze śniegiem. W chłodnej, wilgotnej i chwiejnej masie powietrza pochodzenia arktycznego morskiego. Na wschodzie i południowym wschodzie niewykluczone są burze. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach o 5 cm do 10 cm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 1°C do 6°C, chłodniej miejscami na północy. W Sudetach lekki mróz od -2°C do 1°C oraz w rejonach podgórskich Karpat od -3°C do 1°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h. Głównie nad morzem do 75 km/h, wysoko w Karpatach do 80 km/h, w Sudetach początkowo do 110 km/h, północno-zachodni. Wiatr okresami będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Silniejszy również w zasięgu konwekcji do 50-70 km/h.

Zobacz też: Wichura 80-90 km/h w Polsce. W górach wiatr do 140 km/h . Sprawdź gdzie i kiedy wiało będzie najmocniej

Prognozowane opady konwekcyjne, a nawet lokalne burze śnieżne 28 marca 2023, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

dynamiczna pogoda w Polsce
Śnieżyce konwekcyjne w Polsce

Zimna noc z 28/29 marca 2023 r. W górach spadki poniżej -10°C

Noc z wtorku na środę przyniesie w kraju zachmurzenie małe, gdzieniegdzie na wschodzie i północy oraz na Dolnym Śląsku umiarkowane, okresami duże. Niewykluczone na wschodzie oraz w Karpatach i na Pomorzu miejscami przelotne opady śniegu. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach miejscami do 5 cm. W najchłodniejszej części nocy od -6°C do -2°C, w Kotlinach Sudeckich do -7°C, w rejonach podgórskich Karpat lokalnie do -13°C. Miejscami w Tatrach realne spadki poniżej -15°C. Drogi miejscami śliskie i oblodzone. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, na północnym wschodzie w porywach do 60 km/h, wysoko w górach do 75 km/h, północno-zachodni i zachodni. Aczkolwiek na zachodzie skręcający na południowo-zachodni.

Mróz częsty nocami. Orientacyjne prognozowane wartości temperatury minimalnej poza górami na okres od 27.03.2023 r. do 5.04.2023 r. w oparciu o model ECMWF dla Polski. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

mróz w Polsce
Mróz w kraju częsty nocami i o poranku

Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza na okres od 27.03.2023 r. do 5.04.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

mróz w Polsce
Mróz w Polsce okaże się częsty nocami na nizinach

Cyrkulacja strefowa zapewni nam na przełomie miesięcy zmienne i szybko zmieniające się warunki pogodowe

Chłodne masy powietrza pozostaną z nami do 29 marca 2023 r. Potem gwałtownie wkroczy ocieplenie, co związane będzie z odbudową cyrkulacji strefowej atmosfery i adwekcją ciepła w ciepłym sektorze niżu. 30 marca 2023 r. wystąpi już temperatura powyżej normy wieloletniej. Wtedy to temperatura sięgnie nawet 12°C-18°C. Potem cieplejsze powietrze przesunie się do dzielnic centralnych i wschodnich, południowo wschodnich. Arktyczna masa powietrza przynieść może znów duże ochłodzenie w okolicach 2-3 kwietnia 2023 r. Taka huśtawka pogodowa i nagłe wymiany mas powietrza nie są niczym nadzwyczajnym na przełomie zimy i wiosny. Zdarzą się także burze w cieplejszych masach powietrza. „Wlewy” chłodu z północy mogą nie być rzadkością w 4 miesiącu roku, co skutkować może częstymi przymrozkami, a nawet kilkustopniowym mrozem w porze nocnej i o wschodzie słońca. Za dnia jednak temperatura poza górami ma być przeważnie na plusie.

Fanipogody.pl