Mróz w Polsce, ale niewielki. Wystąpią także opady śniegu. Nasilający się wiatr i spadające ciśnienie atmosferyczne. Nadchodzić ma wichura związana z niżem o imieniu „MARIE”.
W ciągu dnia temperatura na przeważającym obszarze Polski powyżej zera
W ostatnich sytuacja pogodowa, w naszej części Europy charakteryzuje się małą zmiennością. Dominuje na ogół zachmurzenie duże i całkowite, miejscowe mgły spowodowane napływem cieplejszego powietrza nad wychłodzone podłoże. Przez naszą część Europy przemieszczają się liczne fronty atmosferyczne wchodzące w skład cyrkulacji strefowej. Są to zarówno strefy frontowe o charakterze ciepłym, jak i też chłodnym. Nie obserwujemy jednak w wielu regionach silnych wzrostów i spadków temperatury. Spowodowane jest to tym, że utrzymuje się dużo chmur piętra niskiego, z których występują opady różnego typu. Nie napływa również w ciepłych wycinkach niżów wyjątkowo ciepłe powietrze. Na nizinach pokrywa śnieżna szybko zanika, natomiast śniegu do końca weekendu przybędzie zwłaszcza w górach.
Mróz silny do końca stycznia nam nie grozi
Druga część mijającego tygodnia przyniesie w dalszym ciągu zmienne warunki pogodowe. Tak charakterystyczne dla cyrkulacja atlantyckiej. Tuż za zatoką, za którą odpowiedzialny jest niż znad Skandynawii nasunie się od południowego zachodu klin wyżowy, by już jutro zostać szybko wypchnięty na południe. Spowodowane będzie to nasunięciem się dość głębokiego niżu barycznego z systemem frontów atmosferycznych, który znajdzie się nad wodami Morza Bałtyckiego i następnie przesunie się nad państwa bałtyckie i Rosję.
Niżowa pogoda w kraju
W całym kraju zaznaczą się jutro niezbyt intensywne opady mżawki, deszczu, deszczu ze śniegiem w górach śniegu. Na przeważającym obszarze Polski temperatura w ciągu dnia ma być w dzień powyżej zera, od 0-3℃ na wschodzie i południu kraju do 4-6℃ na północnym zachodzie. Wzrastać ma wyraźnie prędkość wiatru, gdyż „MARIE” ma być zdecydowanie głębszy niż poprzednie przechodzące w mijającym tygodniu wiry niżowe. Porywisty wiatr w skuteczny sposób potęgować ma odczucie chłodu. Końcówka tygodnia przyniesie zmienne warunki pogodowe, a nawet kolejną jeszcze silniejszą wichurę.
Sytuacja synoptyczna na 27.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Mróz w kraju. Lekkie spadki temperatury poniżej zera w Polsce tylko lokalnie i nie będą one silne. Noc z niżową pogodą w wielu regionach
Noc ze środy na czwartek przyniesie na ogół zachmurzenie duże. W wielu regionach przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na wschodzie, w rejonach podgórskich i w górach opady śniegu. Szczególnie w Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 6 cm. W najchłodniejszej części termometry wskażą od -1°C, 0°C na wschodzie do 3°C na zachodzie i nad morzem. Mróz na obszarach podgórskich od -4°C do -1°C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni. W górach porywy do 65 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem, 27.01.2022 r. 05Z według niemieckiego modelu numerycznego ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC