Wiatr 95 km/h na nizinach. Niż „MARIE” pojawi się w naszej części Europy i przyniesie wichurę. Opady i burze również w Polsce. Sprawdzimy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli numerycznych.
Wiatr 95 km/h. Silna wichura nadejdzie już w czwartek i potrwa do piątku
Pierwsza wichura uderzy już w czwartek na obszarze Polski. Będzie związana z niżem barycznym o imieniu „MARIE”. Taką nazwę ten ośrodek baryczny otrzymał od Niemieckiego Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Berlina. Skutkiem wystąpienia silnego wiatru będą wiatrołomy, uszkodzone linie energetyczne, jak i też budynki mieszkalne oraz gospodarcze. Szczególnie duży jego wpływ na pogodę zaobserwujemy w czwartek i piątek, kiedy do znajdzie się blisko naszego kraju i wystąpi największa różnica ciśnienia. Należy jednak podkreślić, że zdecydowanie groźniejsze prognozy numeryczne są na koniec weekendu, kiedy to wystąpi szczególnie duża różnica ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze.
Sytuacja synoptyczna na dzień 27.01.2022 r. 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych według DWD wraz z nazwami nadanymi przez Wolny Instytut Meteorologiczny z Berlina
Wiatr i szkody w Polsce
Niż „MARIE” wchodzi w skład cyrkulacji zachodniej. Uformował się w ciągu minionych kilkunastu godzinach nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Wir niżowy przechodzi jeszcze dziś pomiędzy Islandią i Wyspami Brytyjskimi. Korzystając z pola dodatniej wirowości pod postacią prądu strumieniowego ma się w dalszym ciągu pogłębiać. Już najbliższej nocy niż baryczny zacznie wkraczać nad Skandynawię, a następnie ulokuje się nad Morzem Bałtyckim w czwartek. Następne godziny przyniosą jego dalszą wędrówkę nad państwa bałtyckie, gdzie według prognoz różnych ośrodków meteorologicznych znajdzie się w nocy z czwartku na piątek.
Prognoza ciśnienia i położenia najważniejszych ośrodków barycznych na Starym Kontynencie oraz obszarami przyległymi według europejskiego modelu numerycznego ECMWF na noc 27/28 stycznia 2022 r.
Opady atmosferyczne w różnej formie. Trwałej zimy nie będzie do końca stycznia
Niż ten wykształci swój własny system frontów atmosferycznych. DWD, czyli niemiecka służba meteorologiczna, prognozuje, że przez Polskę przejdzie przynajmniej dwa fronty atmosferyczne związane z tym ośrodkiem barycznym. Początkowo zaznaczy się front ciepły, a następnie ciepły wycinek zamknie front o charakterze chłodnym. Wystąpi nie tylko silny wiatr, ale także opady atmosferyczne. Mają być to zarówno opady deszczu, ale także mieszane i samego śniegu, jak i też krupy śnieżnej. W tylnej części niżu spłynie powietrze arktyczne morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Dlatego też pojawią się opady o charakterze konwekcyjnym, jak i też niewykluczone są miejscami burze.
Prognozowane porywy wiatru na 28.01.2022 r. 18 UTC według modelu GFS
Na nizinach spełnione kryteria dla wichury
Modele numeryczne prognozują porywy wiatru do 60-95 km/h na nizinach. Amerykański model GFS wylicza, że najsilniejsze porywy będą związane z przechodzącym frontem chłodnym i konwekcją w jego obrębie. Zdecydowanie silniej powieje w szczytowych partiach polskich gór. Na Śnieżce porywy wiatru osiągną 110-130 km/h i będą spowodowane obecnością dość silnego prądu strumieniowego.
Najgroźniejsze porywy wiatru wystąpią na północy Polski. Tylko w gminach położonych blisko Morza Bałtyckiego powieje powyżej 90 km/h. Na pozostałym obszarze naszego kraju spodziewane są porywy wiatru do 50-85 km/h. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że lokalnie wartości zmierzone na stacjach IMGW okażą się wyższe z uwagi na rozwój konwekcji. Szczególnie silniej wypiętrzonej oraz generującej wyładowania atmosferyczne na linii frontu atmosferycznego.
Należy wspomnieć, że z powodu adwekcji chłodnej masy powietrza pochodzenia arktycznego morskiego pojawią się opady mieszane, jak i też krupy śnieżnej i śniegu. Po zachodzie słońca temperatura w nocy z piątku na sobotę obniży się poniżej zera. Spowoduje to dlatego zamarzanie dróg i chodników, skutkując wystąpieniem oblodzenia. Dwucyfrowy mróz wystąpi zwłaszcza w Karpatach. Będzie to tylko chwilowe ochłodzenie.
Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g na 29.01.2022 r. 06 UTC według ECMWF
Coraz więcej wskazuje, że wichura, która przejdzie w czwartek i piątek, nie spowoduje tak dużych szkód jak ta, która pojawi się w weekend. Lokalne zniszczenia i interwencje strażaków są i tak bardzo prawdopodobne, spodziewać możemy się również przerw w dostawach energii elektrycznej. Wkrótce podamy kolejne informacje o sytuacji pogodowej na koniec stycznia.
2 komentarze do “Wiatr 95 km/h. Niż „MARIE” uderzy i przyniesie wichurę. Opady i burze oraz mróz w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.