Niszcząca wichura związana z niżem o imieniu NADIA wystąpi w Polsce. Wiatr nawet 130 km/h na nizinach, opady i silne burze. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne na koniec tygodnia.
Wichura związana z niżem o imieniu NADIA
Nie ulega wątpliwości, że czwartkowa i piątkowa wichura związana z niżem o imieniu „MARIE” będzie tylko preludium przed tym, co wydarzy się w weekend na obszarze Polski. W ostatnie dni stycznia znajdziemy się pod wpływem wiru niżowego, który otrzymał imię „NADIA”. Będzie to zdecydowanie głębszy niż baryczny niż ten, który zaznaczy się w naszej części Europy w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin w naszych szerokościach geograficznych.
W okresie od 29/30 stycznia 2022 r. swój wpływ na warunki pogodowe zaznaczy głęboki niż baryczny z rodowodem atlantyckim. Jego intensyfikacji będzie sprzyjać przebieg prądu strumieniowego z północnego-zachodu, zachodu na wschód Europy. Jednak o znacznym potencjale do wystąpienia silnego wiatru świadczyć ma gęste zagęszczenie izobar na stosunkowo niewielkim obszarze i obecność prądu strumieniowego. Różnica ciśnienia sięgnie nad Polską pomiędzy północnym-wschodem a południowym-zachodem około 30-32 hPa.
Prognozowane ciśnienie na 30.01.2022 r. 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Niszcząca wichura. Nie zabraknie opadów, a nawet pojawi się linia szkwału
Model ECMWF i GFS zakłada, że niż „NADIA” z rodowodem atlantyckim, który wykształci swój własny system frontów atmosferycznych, przyniesie istotne pogorszenie warunków pogodowych. W centrum tego cyklonu ciśnienie może spaść poniżej 960 hPa, a po południowej i południowo-zachodniej stronie wiru niżowego panować ma bardzo duża różnica ciśnienia. Ulokuje się on nad wodami Morza Bałtyckiego i następnie przesunie się nad Rosję. Już w sobotę przez Polskę przejdzie front o charakterze ciepłym. Spodziewane są zarówno opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Miejscami mogą zdarzyć się w południowej i południowo-wschodniej części kraju opady marznące powodujące gołoledź. Panować ma duża różnica temperatury pomiędzy północnym-wschodem, gdzie panować ma temperatura w okolicach zera, a nawet utrzyma się lekki mróz. W tym samym czasie termometry na północnym-zachodzie pokażą nawet 7°C/9°C.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 29.01.2022 r. 21 UTC według modelu ECMWF
Niszcząca wichura. Groźne prognozy. Wiatr na nizinach ponad 100-115 km/h. W związku z dużą różnicą ciśnienia i konwekcją
Szczególnie groźne warunki pogodowe są prognozowane w nocy z soboty na niedzielę i początkowo w niedzielę. Już wieczorem, bądź w pierwszej części nocy od północnego-zachodu nasunie się front atmosferyczny o charakterze chłodnym. W jego obrębie obserwowane będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu i krupy śnieżnej. Prognozowane są porywy wiatru w przedziale 90-115 km/h na nizinach. Najsilniejsze na zachodzie i północy kraju, a w zasięgu potencjalnego liniowego układu konwekcyjnego na chłodnym froncie atmosferycznym nawet 120-130 km/h. W górach, a zwłaszcza na Śnieżyce i Kasprowym Wierchu powyżej 150-180 km/h z uwagi na obecność nisko położonego prądu strumieniowego. Ponownie ilość wyładowań atmosferycznych z liniowej burzy może być nadzwyczaj wysoka z uwagi na silniejsze wypiętrzenie chmur konwekcyjnych Cumulonimbus. W związku z obecności silnego prądu strumieniowego, nasilonych pionowych uskoków wiatru, dynamicznych wymuszeń na froncie chłodnym i gwałtownej adwekcji chłodniejszego powietrza arktycznego w tylnej części niżu.
Porywy wiatru prognozowane za okres od 27.01.2022 r. 00Z do 31.01.2022 r. 06 UTC według modelu amerykańskiego GFS
Wyliczana prędkość wiatru na 30.01.2022 r. 06 UTC według modelu ECMWF
Z biegiem godzin niszcząca wichura przemieszczać ma się dalej na południe, południowy-wschód, co potwierdzają nam m.in prognozy europejskiego modelu ECMWF. Podczas gdy wichura ma stopniowo słabnąć na północy, tak nasilać ma się na zachodzie i południu oraz wschodzie, centrum Polski.
Wyliczana prędkość wiatru na obszarze Polski według ECMWF na 30.01.2022 r. 12 UTC
Burze śnieżne bardzo prawdopodobne
Bardzo prawdopodobne są tzw. burze śnieżne. Na drogach i chodnikach zapanują niebezpieczne warunki. Zawieje i zamiecie śnieżne ograniczać będą widzialność kierowcom. Dopiero wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek wiatr zacznie stopniowo słabnąć. Następnie od zachodu zaczną się rozpogodzenia. Niszcząca wichura zacznie słabnąć. Jednak w wielu miejscach mogą wystąpić śnieżyce konwekcyjne w świeżej masie o sporym potencjale chwiejności płynącej z wysokich szerokości geograficznych. Jednak aura ustabilizuje się przejściowo dopiero w poniedziałek.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 30.01.2022 r. 09 UTC według ECMWF
Wkrótce podamy kolejne informacje, ponieważ sytuacja jest dynamiczna. Nie do końca wiadomo, gdzie dokładnie ulokuje się niż „NADIA” i jakie ciśnienie zostanie zanotowane w centrum niżu barycznego.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Niszcząca wichura „NADIA” wystąpi w Polsce. Wiatr nawet 130 km/h, opady i silne burze”
Możliwość komentowania została wyłączona.