Mróz powróci. Bomba chłodu blisko Polski. Nawet -4 stopnie nocami. Niepewna sytuacja

Polska obecnie znajduje się pod wpływem ciepłych mas powietrza z południowego zachodu. Niestety sytuacja ta trwała będzie już tylko dziś. Z północny nadciąga kolejna bomba chłodu. Mróz pojawi się blisko Polski. Czy nas czekają również duże spadki temperatury? Zobaczmy jak to widzą modele numeryczne na przyszły tydzień.

Dynamiczna pogoda w Europie

Obecnie nad Europą mamy bardzo dynamiczną sytuację pogodową. Z zachodu nad Skandynawię przesunął się niż HENDRIK, który przynosi załamanie pogody w wielu regionach Europy. Niż widać na poniższej mapie barycznej kontynentu (źródło).

Mróz na północy. Niże wpływają na pogodę w Europie Centralnej

Na południe od centrum niżu utworzył się niż wtórny. I to właśnie on jest sprawcą głównych wichur w dniu dzisiejszym w naszym regionie. Europę Centralną smagają kolejne fronty atmosferyczne przynosząc opady deszczu, a w wielu regionach nawet burze. Pogoda jest bardzo dynamiczna, w wielu regionach wręcz nieprzyjazna. Jednak sytuację ratuje silne ocieplenie w Europie. Obecnie mróz został wypchnięty praktycznie na samą północ kontynentu. Ujemne temperatury panują jedynie w Skandynawii i na północy Rosji. Przez Europę w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przewędrują jednak kolejne, chłodne fronty atmosferyczne (widać je na mapie barycznej). Za frontami do Europy spływać zacznie bardzo chłodna, arktyczna masa powietrza. W wielu regionach znów pojawi się mróz i przymrozki. Spójrzmy na dynamiczny spływ chłodu do Europy jaki przed nami. Sprawdź aktualną temperaturę w Polsce.

Mróz powróci do Europy

Powyżej znajduje się animacja przepływu mas powietrza na wysokości barycznej 850 hPa (około 1500 m). Te mapy najlepiej obrazują z jakimi masami powietrza będziemy mieli do czynienia, dlatego tak chętnie z nich korzystam. W pierwszych sekundach animacji widać, że w naszym regionie zalega jeszcze bardzo ciepłe powietrze, które napłynęło do nas z południowego zachodu. Jednak już mapy z czwartku obrazują, że z północny kontynentu, za frontem chłodnym dochodzi do dynamicznego spływu arktycznych mas powietrza. Widać to dobrze na tej mapie.

Mróz wraca do Europy

Na mapie pozwoliłem sobie nanieść front atmosferyczny oraz kierunek spływu chłodnych, arktycznych mas powietrza za frontem. Widać, że już w czwartek mróz pojawi się w Skandynawii, a przykładowo na Wyspach Brytyjskich temperatura spadnie poniżej 10 stopni. Podczas, gdy jeszcze w tym samym czasie w Europie Centralnej słupki rtęci pokazywały będą blisko 20 stopni Celsjusza. Z każdą godziną i każdym dniem „bomba chłodu”, a wraz z nią spadki temperatury, a nawet mróz zbliżały będą się w nasz region. Jednak ochłodzenie, które dociera do Europy jutro, czy w weekend nie będzie jeszcze tak silne jak to, które czeka nas od początku przyszłego tygodnia. Widać jak do Europy spływa jeszcze chłodniejsze, arktyczne powietrze z północy kontynentu. Mróz pojawi się z pewnością na północy Europy. To nic nadzwyczajnego o tej porze roku. Duże spadki temperatury czekają również naszych wschodnich sąsiadów.

Mróz za wschodnią granicą Polski

W pasie od Rosji, przez Białoruś po Ukrainę i Rumunię prognozuje się spadki temperatury i mróz do nawet -4 stopni Celsjusza. Mróz pojawi się również na Bałkanach, czy obszarach podgórskich Włoch, czy Austrii. W wyższych partiach gór temperatura spadać może w okolice -10 stopni. Widzimy więc, że najbliższe dni przyniosą nam bardzo duże spadki temperatury w Europie. Jak to będzie w Polsce? Spróbujmy to przeanalizować.

Czy mróz pojawi się również w Polsce

Według bieżących wyliczeń modeli numerycznych mróz nie powinien wkroczyć na niziny Polski. Jednak jeszcze kilka aktualizacji modeli wstecz GFS, czy tym bardziej ECMWF widziały na nizinach w Polsce mróz nawet do -4 stopni. Do incydentu z silnym spływem chłodu w nasz region pozostaje wciąż jeszcze kilka dób, więc to kilkanaście aktualizacji modeli numerycznych. Zobaczmy jak widzi to ECMWF obecnie.

Mróz blisko Polski na koniec weekendu

Widzimy więc, że noc z niedzieli na poniedziałek będzie w regionie naprawdę zimna. Czy pojawi się mróz na nizinach w Polsce? Wszystko zależy od trajektorii spływu chłodnych mas powietrza. Jeśli prąd najchłodniejszego powietrza przesunie się minimalnie na zachód, wtedy Polska Wschodnia rozpocznie nowy tydzień od całkiem solidnych jak na październik spadków temperatury. Jednak tak jak wspominałem, do tego czasu zostało jeszcze ponad 100 godzin. To w prognozach pogody całkiem sporo. Tym bardziej, że mówimy o odległości kilkuset kilometrów. Pewnym jest, że w nasz region od dziś zmierza silne ochłodzenie. Już weekend będzie zdecydowanie chłodniejszy niż ostatnie dni. Przyszyły tydzień przyniesie nam spadki temperatury w okolice zera nocami. Czy pojawi się mróz na nizinach? Tego na ten moment nie jesteśmy jeszcze pewni. Będziemy śledzili dla Was najnowsze aktualizacje modeli numerycznych.