Niebezpieczna wichura i burze uderzają w Europę. Porywy wiatru przekroczą 130-160 km/h. Będą odwołane i przekierowane loty, przerwy w dostawach prądu. Cyklon Wencke wpłynie na pogodę w Polsce

Niebezpieczna wichura uderzy w kolejnych godzinach m.in na obszarze Europy Zachodniej. Na otwartych wodach Morza Północnego, Zatoki Biskajskiej, ale także w rejonie Krajów Beneluksu i południu Skandynawią porywy wiatru sięgną miejscami 120-150 km/h. Pojawiają się również burze.

Groźna pogoda i burze nad Europą

Zapowiadaliśmy, że w trzeciej dekadzie lutego czeka nas duża dynamika w pogodzie na Starym Kontynencie i obszarami przyległymi, co wynikać ma z wysokiej aktywności cyrkulacji atlantyckiej. Dlatego nie będzie mowy o powrocie zimowych warunków pogodowych do Polski. Cyklon Wenecke w kolejnych godzinach będzie kształtował pogodę w wielu krajach europejskich, obejmując swoim wpływem w dalszym ciągu nasz kraj.

Prognozowane porywy wiatru na zachodzie Europy – 22 lutego 2024, 16 UTC według modelu ICON

niebezpieczna wichura w Polsce
Niebezpieczna wichura i groźne załamanie pogody

Groźne załamanie pogody na zachodzie i północy Europy

Aktywna cyrkulacja zachodnia nie odpuszcza, sprowadzając kolejne wichury nad Stary Kontynent. Przepływ w troposferze wzmaga również prąd strumieniowy. Na obrzeżach prądu strumieniowego doszło do silnej cyklogenezy. Niż ten utworzył się w rejonie Wysp Brytyjskich i Morza Północnego, następnie kieruje się na północny wschód. Silny wiatr będzie wynikał w kolejnych godzinach nie tylko z powodu dużej różnicy ciśnienia, ale również występowania konwekcji i lokalnych burz oraz schodzenia pędu wysokości z wyższych wysokości ku ziemi.

Prognoza sytuacji barycznej na 23.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

wichura w Europie
Wichura w Europie i śnieżyca w Skandynawii

Za dynamiczny przebieg warunków pogodowych odpowiada cyklon Wencke (orkan Louis) powoduje on nie tylko niebezpieczną wichurę, ale także opady i burze. Najsilniejsze porywy wiatru występować mają głównie w rejonie wybrzeża Kanału La Manche, sięgając przez Belgię, Holandię, północno-zachodnie Niemcy, po Danię i północne wybrzeża Cieśnin Duńskich. To głównie na tym obszarze porywy wiatru sięgną 100-150 km/h, miejscami do 160 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru są prognozowane w rejonie Bremy, sięgając przez Hamburg, po Kopenhagę, oraz między Goteborgiem i Oslo.

Przeczytaj też: Kopuła ciepła nad Polską w kolejnych dniach

Wyładowania atmosferyczne odnotowane w ciągu 120 minut na obszarze Europy Zachodniej

wichury i burze w Europie Zachodniej
Burze i wichury już na zachodzie Europy, potem obejmą kolejne kraje

Cyklon Wencke spowoduje w kolejnych godzinach nie tylko kolejne burze, ale także obfite opady deszczu. Nie można wykluczyć, że w kolejnych godzinach na zachodzie Starego Kontynentu pojawią się nawet lokalne trąby powietrzne. Z powodu występowania niebezpiecznej wichury prognozowane są utrudnienia komunikacyjne na kolei, autobusów, opóźnienia na lotniskach komunikacyjnych, gdzie loty mogą być odwołane i przekierowane na inne lotniska komunikacyjne. Dodatkowo sztorm i cofka mogą zalewać tereny przybrzeżne i położone głównie w depresjach.

Prognozowane porywy wiatru na 22 lutego 2024, 18 UTC według modelu ICON dla Europy Zachodniej

wichury i groźna pogoda
Wichury nad Europą i Atlantykiem Północnym

Groźna wichura przesuwać ma się na północny wschód

Skutki gwałtownego załamania pogody w kolejnych godzinach odczuje więc miliony mieszkańców Europy Zachodniej. Na skutek występowania niebezpiecznej wichury dojdzie do wystąpienia przerw w dostawach energii elektrycznej, licznych wiatrołomów, utrudni żeglugę na akwenach morskich. Niż ten wykształcił swój własny system frontów atmosferycznych. W drugiej połowie nocy z czwartku na piątek głęboki cyklon zacznie wkraczać nad Półwysep Fennoskandzki, niosąc silne opady atmosferyczne, silny wiatr oraz śnieżyce, która dotrze m.in nad Norwegię i Szwecję.

Prognoza porywów wiatru na 23 lutego 2024, 01 UTC według modelu ICON dla Europy Zachodniej

wichury i groźna pogoda
Groźna wichura w rejonie Cieśnin Duńskich w nocy z czwartku na piątek

Wpływ głębokiego niżu umiarkowanych szerokości geograficznych odczuwać będziemy w kolejnych godzinach również w Polsce. Dziś najsilniej wieje na południu kraju. Na Kasprowym Wierchu porywy wiatru fenowego sięgają dziś 130 km/h, natomiast na Śnieżce w okolicach 126 km/h. Na trzecim miejscu znalazła się stacja synoptyczna w Zakopanem, gdzie porywy dochodzą do 86 km/h. W kolejnych godzinach fala silnego wiatru dotrze nad Pomorze Zachodnie, gdzie porywy dochodzić mają do 60-80 km/h, powodując lokalne szkody.

Zobacz też: Niszczące załamanie pogody nadciąga z zachodu.

Prognoza porywów wiatru na 23 lutego 2024, 05 UTC dla Europy Zachodniej

groźna pogoda
Dynamiczna wichura zmierzać ma nad południową Skandynawię w drugiej części nocy

Maksymalne porywy wiatru zanotowane w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski przez stacje meteorologiczne IMGW-PIB

groźna pogoda i silny wiatr w Polsce
Silny wiatr o skali wichury wysoko w górach i Zakopanem

Dodatkowo strefa frontu atmosferycznego przechodzić ma w kolejnych godzinach z zachodu na wschód naszego kraju. Początkowo zaznaczy się w pasie dzielnic zachodnich. Potem wędrować ma dalej na wschód, niosąc pogorszenie pogody i opady, natomiast w szczytowych partiach polskich gór również śniegu.

Niszcząca wichura i burze nad Europą

Prognoza porywów wiatru na 23 lutego 2024, 04 UTC według modelu ICON dla Polski

silny wiatr w Polsce
Wichura na południu i północnym zachodzie

Źródło: Fanipogody.pl