„Fala ciepła” pojawi się nad Polską. Pogoda przyniesie powiew wiosny. Nawet 16-18°C. Rzadki mróz. Gwałtownego powrotu zimy nie widać do kraju

„Fala ciepła” pojawi się nad Polską. Pogoda w najbliższych dniach, a nawet na początku marca przyniesie iście wiosenne wartości na termometrach. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze odsłony modeli numerycznych.

„Fala ciepła” z południa i duży kontrast termiczny nad krajem

Do końca lutego dominować ma temperatura powyżej normy wieloletniej. Większych zmian nie widać nawet na początku marca, gdy to temperatury na ogół okażą się wyższe od normy wieloletniej. Koniec meteorologicznej zimy i początek meteorologicznej wiosny zaskoczy więc wielu mieszkańców naszego kraju. Warto wiedzieć, że już 1 marca 2024 r. rozpocznie się meteorologiczna wiosna, natomiast astronomiczna nadejdzie wraz z początkiem trzeciej dekady marca, a więc już za nieco mniej niż miesiąc. Wysokie temperatury, które występują w mijającym miesiącu, powodują, że mamy rozwijającą się wegetacje, która nie jest zjawiskiem korzystnym o tej porze roku.

Prognozowany kontrast termiczny i wysoka temperatura w części kraju, 24 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

kopuła ciepła namiesza w pogodzie
Kontrast termiczny okaże się bardzo duży

Ekstremalna anomalia temperatury w prognozach. Kopuła ciepła z południa Europy

Szczególnie ciepło zapowiada się ostatni weekend lutego, gdy to termometry pokażą nawet 10-16°C. Nawet nocami i o świcie trudno będzie mróz, który, nawet jeśli się zdarzy, to okaże się zjawiskiem ograniczonym obszarowo. Bardzo wysokiej temperaturze powietrza sprzyjać ma ulokowanie ośrodków niskiego ciśnienia w rejonie Europy Zachodniej, które po swojej wschodniej stronie transportować będą bardzo ciepłe masy powietrza. Wchodzić mają w skład cyrkulacji atlantyckiej. Na przełomie lutego i marca niewykluczone, że temperatura sięgnie nawet 16-18°C. Początek większego ocieplenia prognozujemy w sobotę, gdy to w ciepłym wycinku niżu po wschodniej stronie transportowane będą bardzo ciepłe masy powietrza. Ośrodki niżowe związane z cyrkulacją zachodnią atmosfery ściągać mają ciepłe masy z południa i południowego zachodu.

Kopuła ciepła w prognozach dla Polski. Wiemy, gdzie będzie najcieplej

Prognozowana temperatura powietrza na 25 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

kopuła ciepła w Polsce
Wysoka temperatura pod koniec weekendu według modelu ECMWF

Luty 2024 r. idzie na termiczny rekord

Na przełomie lutego i marca nie musimy spodziewać się niskich temperatur. Tylko na ograniczonym obszarze nocami pojawiać będzie się mróz, zarówno na wysokości 5 cm i w klatkach meteorologicznych oraz osłonach radiacyjnych. Od początku roku najwyższa temperatura została zmierzona na stacji telemetrycznej w Cieszynie, gdzie odnotowano 17.3°C, stało się to 16 lutego 2024 r. Mamy szanse na nieznacznie pobicie tego rekordu od początku 2024 r. w kolejnych dniach.

Prognozowana temperatura powietrza na 26 lutego 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

wysoka temperatura w Posce
Bardzo ciepło w Polsce, ekstremalna anomalia temperatury

Najcieplejszymi dzielnicami naszego kraju okażą się regiony południowe, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru południowo zachodniej i południowo wschodniej i wschodniej oraz centralnej części Polski. Wiosenne temperatury przyspieszą wegetacje w wielu regionach, pojawiać będą się również opady deszczu, a w kolejnych tygodniach niewykluczone są nawet lokalne wiosenne burze.

Prognozowana temperatura powietrza na 27 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ekstremalna anomalia temperatury
Bardzo wysoka temperatura powietrza pod koniec lutego 2024 r.

Wartości wyższe o 10-13 stopni od normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu w roku

Koniec lutego będzie bardzo ciepły. Temperatura okaże się wyższa o nawet 10-13°C od normy wieloletniej. Mijający miesiąc jest na dobrej drodze, aby ustanowić nowy rekord odchylenia temperatury od normy wieloletniej. W ten sposób, przebijając średnią anomalię temperatury wynoszącą 5.6°C z lutego 1990 roku. Temperatura na przeważającym obszarze Polski powinna przekroczyć 5.7°C w lutym 2024 r. Dodatkowo na wielu stacjach IMGW mamy już od dłuższego czasu przekroczone miesięczne sumy opadowe, nawet dwukrotnie.

Zobacz też: Niszczące załamanie pogody nadciąga z zachodu. Wiatr do 130 km/h. Ulewy przyniosą 50-60 mm wody na metr

Prognozowana temperatura powietrza na 28 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

bardzo ciepły koniec lutego 2024 r.
Imponujący kontrast termiczny pod koniec lutego 2024 r. Kopuła ciepła nad częścią Polski

Wysokie temperatury zaskoczą wielu mieszkańców naszego kraju. Będą jednak opady i duże kontrasty temperatur

Na początku marca notowane wartości na termometrach będą charakterystyczne dla przedwiośnia i wiosny. Nie oznacza to jednak, że okresami w marcu i kwietniu nie pojawią się okresy z mrozem i śniegiem, które zagrożą wegetacji roślin. Wygląda jednak na to, że najchłodniejsza część zimy za nami, dlatego w marcu i kwietniu możemy spodziewać się jedynie krótkich akcentów zimowych.

Prognozowana temperatura powietrza na 28 lutego 2024, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

bardzo ciepło w Polsce
Wysoka temperatura pod koniec lutego, dzięki adwekcji z południa Europy

Wysoka temperatura szybko nie ustąpi

Reasumując przed nami bardzo ciepłe ostatni dni lutego. Większych zmian w prognozach nie widać również na początku marca, gdy to temperatura może sięgać w niektórych regionach do 16-18°C. Luty 2024 r. jest na dobrej drodze, aby zapisać się jako mokry. A nawet w wielu regionach skrajnie mokry, ustanawiając nowy rekord anomalii temperatury miesięcznej, przebijając rekord z lutego 1990 roku. Rychłego powrotu zimy nie widać i pierwsza połowa marca również zapowiada się bardzo ciepło, co wynikać ma z dużej aktywności cyrkulacji atlantyckiej.

Zobacz też: Niszczące załamanie pogody nadciąga z zachodu nad Europę

Kopuła ciepła. Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej w okresie od 21.02.2024 r. do 28.02.2024 r. według modelu klimatycznego CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

wysoka temperatura
Ekstremalna anomalia temperatury z tego powodu

Kopuła ciepła pozostanie na dłużej. Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej w okresie od 28.02.2024 r. do 6.03.2024 r. według modelu CFSv2

kopuła ciepła w prognozach
Ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej

Źródło: Fanipogody.pl