12 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Nurkujący niż. Silna śnieżyca przejdzie dziś nad Polską. Atak zimy

śnieżyca w Polsce 16.01

Do Polski zawitała prawdziwa zima. Praktycznie każdego dnia mamy do czynienia z opadami śniegu, a mróz we wschodniej Polsce będzie rósł z każdą godziną. Już dziś, w sobotę 16 stycznia czeka nad śnieżyca w Polsce. Lokalnie śnieg sypał będzie intensywnie.

Obecnie, przed świtem śnieg w Polsce pada tylko na Pomorzu (efekt jeziora) oraz lokalnie na Mazowszu i w Wielkopolsce. Śnieg pada również na południu kraju. Jednak to dopiero wstęp do śnieżnego ataku zimy jaki dziś przejdzie przez wschodnią i centralną część kraju.

Niż przyniesie silną śnieżycę w sobotę 16 stycznia

Na poniższej mapie sytuacji barycznej nad Europą widać doskonale jak w sobotę nad Polską wschodnią przemieszcza się niż. Przyniesie on silne opady śniegu, które w połączeniu z silniejszym wiatrem powodować mogą śnieżyce i zawieje śnieżne. Lokalnie śnieg padał będzie intensywnie.

Niż nad Polską przyniesie śniezyce

Śnież pada już intensywnie na Pomorzu, jednak nie są to jeszcze opady związane z niżem. Te pojawią się w kraju w okolicach 10 rano. Strefa opadów związana z niżem wkroczy do Polski od północy na wysokości Warmii, Mazur i Pomorza.

Opady śniegu wkroczą do Polski rano

Z każdą godziną intensywne opady śniegu dość szybko obejmowały będą kolejne regiony w kierunku południowym. Do południa strefa silnych opadów śniegu obejmie już całe warmińsko-mazurskie, Podlasie, Pomorza oraz część Mazowsza. Lokalnie śnieg może sypać naprawdę intensywnie. Do tego dołożyć należy wiatr, który wiać może z prędkością około 50 km/h. Intensywny śnieg w połączeniu z wiatrem przynosić będzie śnieżyce i zawieja śnieżne w Polsce.

Śnieżyca nad Polską

Po południu strefa opadów śniegu związana z niżem nadal wędrowała będzie na południe i południowy wschód kraju. W godzinach wieczornych śnieg sypał będzie mocno w pasie od Podlasia i Lubelszczyzny, przez Mazowsze i Ziemię Łódzką, po Wielkopolskę i Śląsk. Nadal lokalnie śnieg padał będzie intensywnie. Już nawet na poniższej mapie prognozy opadów widać, jak tylna część strefy opadów charakterystycznie zawija się w kierunku przeciwnym od wskazówek zegara. To bardzo charakterystyczna sygnatura zachmurzenia w przypadków tak intensywnych, nurkujących ośrodków niskiego ciśnienia.

Śnieżyca przyniesie intensywne opady w Polsce

Śnieg w Polsce padał będzie do wieczora i w pierwszej części nocy. W związku z tym pokrywa śnieżna wzrośnie w przeciągu soboty o kolejne kilka centymetrów. Ku wielkiej uciesze fanów zimy oraz dzieci, które w końcu z radością przypominają sobie czym są sanki.