Oddech zimy zbliża się do Polski. Spadnie śnieg, wystąpi mróz, możliwe burze śnieżne. Krajobrazy zabielą się. Potem radykalna zmiana i ponad 10°C

Oddech zimy pojawi się w okresie przedświątecznym na obszarze Polski. Na nizinach i wyżynach spadnie śnieg, dlatego przejściowo zabielą się krajobrazy. Dodatkowo niewykluczone są burze śnieżne. Sprawdzamy więc jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.

Powiew zimy będzie na nizinach i wyżynach. Pogoda w święta jednak przyniesie silną odwilż

Wskazywaliśmy, że w okresie przedświątecznym czeka nas duży dynamizm w pogodzie. Gwałtowne pogorszenie pogody związane jest z pogłębiającym orkanem Pia, zwanym również cyklonem o imieniu Zoltan. Jutro ten głęboki niż baryczny umiarkowanych szerokości geograficznych zacznie się powoli wypełniać nad wodami Morza Bałtyckiego, przesuwając się dalej w kierunku państw bałtyckich. W tylnej części cyklonu następować ma adwekcja wilgotnej i chłodnej masy arktycznej morskiej o pewnym potencjale chwiejności.

Sytuacja baryczna na 22.12.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

oddech zimy w Polsce
Oddech zimy poczujemy w tylnej części powoli wypełniającego się niżu barycznego

Dziś w Polsce dalej obserwujemy szybki spadek ciśnienia atmosferycznego. Co istotne to soboty do dzisiaj obniżyło się o przeszło 40 hPa, natomiast na Pomorzu już ponad 55 hPa, ale to jeszcze nie koniec.

Ciśnienie na poziomie morza – 21 grudnia 2023 o godzinie 17:00 czasu lokalnego w Polsce

głęboki niż ściągnie oddech zimy
Głęboki niż baryczny – 21 grudnia 2023 r. i niskie ciśnienie atmosferyczne nad Polską oraz duży gradient baryczny. Źródło: CMM IMGW

Już najbliższej nocy i jutro w godzinach przedpołudniowych, na skutek wkroczenia nad południowy Bałtyk bardzo głębokiego cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych, prognozujemy dalszy spadek ciśnienia. Szczególnie na północnych krańcach Polski, z uwzględnieniem rejonu Zatoki Gdańskiej, łączny spadek ciśnienia w sześć dni może wynieść około 65 hPa.

Prognoza ciśnienia w centrum cyklonu atlantyckiego na północ od Polski, 22 grudnia 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

głęboki niż spowoduje wichury i śnieg
Głęboki niż baryczny sprowadzi nie tylko wichury, ale także chwilowy akcent zimowy

Bardzo niskie ciśnienie nad Polską. Spadek jeszcze nieco się pogłębi w kolejnych kilkunastu godzinach

W najbliższych kilkudziesięciu godzinach ciśnienie atmosferyczne będzie wyjątkowo niskie. Jednak nie jest zagrożony rekord niskiego ciśnienia atmosferycznego, jaki padł 17 stycznia 1931 r., gdy barometry pokazały około 960 hPa. W powojennej Polsce ciśnienie barometryczne było niewiele wyższe, gdyż na stacji PSHM w Szczecinie, 26 lutego 1989 r. odnotowano 965,2 hPa. Możemy zbliżyć się więc do tego rekordu sprzed blisko 35 lat, a nawet w pasie północnym może być nieco niższe w kulminacyjnym momencie rozwoju niżu, który znajdować ma się nad Bałtykiem.

Zmiana ciśnienia w okresie od 20.12.2023 r. / 21.12.2023 r. według danych ze stacji synoptycznych PSHM

silny wiatr i oddech zimy
Duży spadek ciśnienia atmosferycznego w czasie minionej doby. Źródło: CMM IMGW

Możliwe burze śnieżne w ciągu kilkudziesięciu godzin nad krajem

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin nad Polską możliwe są kolejne lokalne burze. Dojdzie do istotnej wymiany mas powietrza na chłodniejszą arktyczną morską o pewnym potencjale chwiejności. Niewykluczone, że pojawią się burze adwekcyjne, a nawet śnieżyce konwekcyjne. Poczujemy tchnienie zimy, gdyż lokalnie krajobrazy zdołają się na krótko zabielić. Oprócz tego dalej towarzyszyć ma nam silny wiatr, który w wielu regionach spełni kryteria dla wichury.

Systemy detekcji wyładowań atmosferycznych odnotowały w czasie minionej doby lokalne burze. Towarzyszyły im opady deszczu, deszczu ze śniegiem, ale także krupy śnieżnej i mokrego śniegu. Dochodziło także do szybkiego, lecz krótkotrwałego ograniczenia widzialności poziomej do 100-300 m, utrudniając poruszanie się po drogach. Detektory wskazują, że grzmiało lokalnie m.in na Pomorzu, Wielkopolsce, Kujawach, woj. łódzkim, jak i też na południe od Warszawy w woj. mazowieckim.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane w minionych 39 godzinach na obszarze Polski

burze w Polsce
Burze pojawiły się w chłodnej masie powietrza ubiegłej nocy

Pod koniec mijającego tygodnia możliwe są kolejne komórki konwekcyjne, mimo że chwiejność termodynamiczna nie przekroczy 100-250 J/kg. Ważną rolę odegra obecność prądu strumieniowego w atmosferze baroklinowej. Lokalne burze adwekcyjne mogą wystąpić na przeważającym obszarze Polski. Jednak największe szanse będą na zachodzie. Prognozy wskazują, że w zasięgu komórek konwekcyjnych powieje do 60-100 km/h, gdyż z komórek schodzić ma pęd powietrza z wyższych wysokości ku ziemi, prowadząc do szkód.

Polecamy: Orkan Pia uderzy z impetem

W tylnej części głębokiego niżu przesuwającego się nad państwa bałtyckie, szerokim strumieniem napłynie zimne powietrze arktyczne morskie. Piątek i sobotę przyniesie chłodniejszy okres synoptyczny w naszej części Europy. Na dużym obszarze Polski zdarzą się dlatego przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej w wielu regionach. Rozproszone burze śnieżne są prawdopodobne. Widzialność w opadach konwekcyjnych może być ograniczona do 100-500 m. Dodatkowo będzie ślisko.

Prognozowany zasięg opadów śniegu, 22 grudnia 2023, 03 UTC według modelu europejskiego ECMWF

burze nad Polską
Burze śnieżne możliwe w piątek lokalnie nad Polską

Prognozowane śnieżyce konwekcyjne nad Polską – 22 grudnia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF Polski

Dynamiczna pogoda i silny wiatr
Burze w kraju

Prognozowany zasięg śnieżyc konwekcyjnych – 22 grudnia 2023, 09 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

silne wichury nad Polską i burze śnieżne
Liczne śnieżyce konwekcyjne jutro nad Polską

Burze śnieżne nie będą jutro rzadkie, ale mocno rozproszone. Chwilowy oddech zimy, który szybko ustąpi w kolejnych dniach

Na dużym obszarze naszego kraju, 22 grudnia 2023 r. przyniesie liczne śnieżyce konwekcyjne. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka komórek z opadami zimowymi, a nawet i lokalnymi burzami śnieżnymi. Strefy opadów przemieszczać będą się z północnego – zachodu na południowy – wschód. Najwięcej śnieżyc konwekcyjnych oprócz Pomorza będzie w południowej, centralnej i wschodniej części Polski.

Zobacz też: Groźna wichura coraz bliżej Polski. 

Reasumując, przed nami chwilowy oddech zimy. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia krajobrazy na moment staną się białe i utworzy się kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna. Nocami występować ma dodatkowo mróz, dojdzie też do oblodzenia dróg i chodników. Ocieplenie rozpocznie się w okresie świątecznym, czyli śnieg szybko stopnieje. Front ciepły odsunie powietrze arktyczne morskie i zastąpi znacznie cieplejsze polarnomorskie. Odwilż będzie silna i zmieni radykalnie przebieg pogody. Ponownie więc święta na nizinach i wyżynach okażą się bez śniegu, dominować będą szaro-bure krajobrazy. Śnieg ma leżeć jedynie w górach i na obszarach podgórskich oraz początkowo na północnym – wschodzie Polski.

Prognoza zasięgu śnieżyć konwekcyjnych, 22 grudnia 2023, 12 UTC dla Polski

burze śnieżne nad Polską
Silny wiatr w Polsce i burze śnieżne w piątek

Prognoza zasięgu śnieżyc konwekcyjnych, 22 grudnia 2023, 15 UTC dla Polski

dynamiczna pogoda w kraju
Burze w kraju

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 21.12.2023 r. do 30.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

Silny atak zimy
Będzie chwilowy powiew zimy, a potem silne ocieplenie na święta. Źródło: CMM IMGW

Wyliczana minimalna temperatura powietrza na okres od 21.12.2023 r. do 30.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

silny mróz w Polsce
Mróz w Polsce będzie słaby nocami. Źródło: CMM IMGW

Prognozowana średnia temperatura powietrza na okres od 21.12.2023 r. do 30.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

zima termiczna w kraju
Dynamiczna pogoda i powrót lekkiej zimy termicznej na moment

Fanipogody.pl