Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burza superkomórkowa pojawiła się nad Polską. Kolejne burze wkraczają od Niemiec. Wiemy, gdzie grzmi i występuje upałBurza superkomórkowa pojawiła się na Dolnym Śląsku, potem przemieściła się w kierunku Wielkopolski, gdzie wygasła. Jednak od naszych zachodnich sąsiadów zbliżają się kolejne ośrodki burzowe. Wiemy, gdzie grzmi i występuje upał.

Intensywne zjawiska pochodzenia konwekcyjnego powodują szkody

Wskazywaliśmy, że dziś na zachodzie, południowym zachodzie Polski, pojawić mogą się intensywne zjawiska burzowe. Inicjacja burz zachodzi w pobliżu strefy falującego frontu atmosferycznego. W minionych godzinach nad woj. dolnośląskim, pojawiła się groźna burza, która na zobrazowaniach radarowych radarowych wykazywała cechy superkomórki burzowej. Jednak to nie koniec burz, gdyż znad Niemiec wkraczają kolejne ośrodki burzowe, które szczególnie aktywne okażą się wieczorem i w pierwszej części nocy.

Burza nad Polską była silna na południowym zachodzie, 14 sierpnia 2023 według danych z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych w minionych 11 godzinach

Ośrodki konwekcyjne nad Polską
Wyładowania atmosferyczne w kraju, 14 sierpnia 2023 r. nad Polską

Omawiana burza przechodziła w pasie od woj. dolnośląskiego, dochodząc aż do woj. wielkopolskiego, gdzie w rejonie Leszna zaczęła wyraźnie tracić na intensywności. Na trasie tej burzy z rotującym prądem wstępującym, pojawiły się opady gradu, silne porywy wiatru i ulewne opady deszczu. Nawalne opady pochodzenia burzowego, doprowadziły w woj. dolnośląskim do wystąpienia lokalnych podtopień. Miejscami porywy wiatru mogły przekraczać 70-80 km/h, prowadząc do szkód wiatrowych.

Szczególnie na linii Bolesławiec – Polkowice w woj. dolnośląskim, gdzie raportowane są szkody związane z zerwanymi dachami, lokalnymi zalaniami, a także powalonymi drzewami.

Temperatura powietrza, 14.08.2023 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

upał w Polsce
Zjawiska konwekcyjne i silny upał w wielu regionach Polski o godzinie 17 czasu lokalnego

Zdjęcie satelitarne wykonane przez satelitę geostacjonarnego z godziny 17:30 czasu lokalnego. Obrazują one silną superkomórkę na Dolnym Śląsku i nasuwające się burze znad wschodnich Niemiec. Na poniższy obraz dodatkowo nałożone są wykryte wyładowania atmosferyczne Źródło: Sat24.com/pl

burze w kraju
Chmury Cb nad Polską, 17:30 czasu lokalnego

Burze nad Polską, 16:00-18:00 czasu urzędowego w Polsce

burze w kraju
Zjawiska burzowe nad Polską okazały się gwałtowne. Burzowa także noc

Będą nocne zjawiska konwekcyjne

Z prognoz numerycznych i bieżących obserwacji radarowych i satelitarnych wynika, że przed nami burzowa noc i tropikalna w wielu regionach Polski. Przewiduje się, że burze będą występować w województwach zachodnich, północno zachodnich. Burze są najbardziej prawdopodobne w woj. lubuskim i zachodniopomorskim. Rozwój burz zachodzić ma na tzw. przedfrontowej linii konwergencji wiatru dolnego. Zalecamy śledzić radary opadów i detektory wyładowań online.

Wysokość opadów w komórkach konwekcyjnych z wyładowaniami nie powinna przekraczać 10-25 mm, lokalnie możliwe opady gradu. Porywy wiatru szczególnie początkowo do 60-75 km/h.

Zobacz też: Ponad 35°C w kolejnych dniach

Kolejne dni zapowiadają się upalne, ale także i z nocami tropikalnymi, które utrudniać będą nocny wypoczynek. Szczególnie w aglomeracjach miejskich, gdzie za sprawą „miejskich wysp ciepła” będzie znacznie cieplej niż za miastem i na jego peryferiach. Zalecamy uważne śledzenie artykułów naszych w kolejnych dniach. Dlatego, że będą tworzyć się silne zjawiska konwekcyjne, których obszar będziemy przedstawiać w oparciu o najświeższe dane z modeli numerycznych.

Obserwujcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz