Burza superkomórkowa pojawiła się na Dolnym Śląsku, potem przemieściła się w kierunku Wielkopolski, gdzie wygasła. Jednak od naszych zachodnich sąsiadów zbliżają się kolejne ośrodki burzowe. Wiemy, gdzie grzmi i występuje upał.
Intensywne zjawiska pochodzenia konwekcyjnego powodują szkody
Wskazywaliśmy, że dziś na zachodzie, południowym zachodzie Polski, pojawić mogą się intensywne zjawiska burzowe. Inicjacja burz zachodzi w pobliżu strefy falującego frontu atmosferycznego. W minionych godzinach nad woj. dolnośląskim, pojawiła się groźna burza, która na zobrazowaniach radarowych radarowych wykazywała cechy superkomórki burzowej. Jednak to nie koniec burz, gdyż znad Niemiec wkraczają kolejne ośrodki burzowe, które szczególnie aktywne okażą się wieczorem i w pierwszej części nocy.
Burza nad Polską była silna na południowym zachodzie, 14 sierpnia 2023 według danych z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych w minionych 11 godzinach

Omawiana burza przechodziła w pasie od woj. dolnośląskiego, dochodząc aż do woj. wielkopolskiego, gdzie w rejonie Leszna zaczęła wyraźnie tracić na intensywności. Na trasie tej burzy z rotującym prądem wstępującym, pojawiły się opady gradu, silne porywy wiatru i ulewne opady deszczu. Nawalne opady pochodzenia burzowego, doprowadziły w woj. dolnośląskim do wystąpienia lokalnych podtopień. Miejscami porywy wiatru mogły przekraczać 70-80 km/h, prowadząc do szkód wiatrowych.
Szczególnie na linii Bolesławiec – Polkowice w woj. dolnośląskim, gdzie raportowane są szkody związane z zerwanymi dachami, lokalnymi zalaniami, a także powalonymi drzewami.
Temperatura powietrza, 14.08.2023 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

Zdjęcie satelitarne wykonane przez satelitę geostacjonarnego z godziny 17:30 czasu lokalnego. Obrazują one silną superkomórkę na Dolnym Śląsku i nasuwające się burze znad wschodnich Niemiec. Na poniższy obraz dodatkowo nałożone są wykryte wyładowania atmosferyczne Źródło: Sat24.com/pl

Burze nad Polską, 16:00-18:00 czasu urzędowego w Polsce

Będą nocne zjawiska konwekcyjne
Z prognoz numerycznych i bieżących obserwacji radarowych i satelitarnych wynika, że przed nami burzowa noc i tropikalna w wielu regionach Polski. Przewiduje się, że burze będą występować w województwach zachodnich, północno zachodnich. Burze są najbardziej prawdopodobne w woj. lubuskim i zachodniopomorskim. Rozwój burz zachodzić ma na tzw. przedfrontowej linii konwergencji wiatru dolnego. Zalecamy śledzić radary opadów i detektory wyładowań online.
Wysokość opadów w komórkach konwekcyjnych z wyładowaniami nie powinna przekraczać 10-25 mm, lokalnie możliwe opady gradu. Porywy wiatru szczególnie początkowo do 60-75 km/h.
Zobacz też: Ponad 35°C w kolejnych dniach
Kolejne dni zapowiadają się upalne, ale także i z nocami tropikalnymi, które utrudniać będą nocny wypoczynek. Szczególnie w aglomeracjach miejskich, gdzie za sprawą „miejskich wysp ciepła” będzie znacznie cieplej niż za miastem i na jego peryferiach. Zalecamy uważne śledzenie artykułów naszych w kolejnych dniach. Dlatego, że będą tworzyć się silne zjawiska konwekcyjne, których obszar będziemy przedstawiać w oparciu o najświeższe dane z modeli numerycznych.
Obserwujcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC