Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Będzie znów -15°C w Polsce i opady śniegu. Antycyklon „KEYWAN” i burze śnieżne


Dobiega końca wyjątkowo ciepły okres synoptyczny. W niedzielę istotne pogorszenie pogody związane będzie z wędrówką frontu atmosferycznego z północnego-zachodu na południowy-wschód Polski. Przez najbliższe 3 dni nasza część Europy znajdzie się w napływie zimnego, arktycznego powietrza. Ocieplenie zacznie postępować od środy, natomiast pod koniec nadchodzącego tygodnia temperatura wzrośnie powyżej 15 stopni.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.03.2020, 12 UTC

Rozległa zatoka arktycznego chłodu „zanurkuje” w najbliższych godzinach do naszej części Europy. Modele numeryczne są zgodne, że przełom marca i kwietnia przyniesie silne ochłodzenie. W nadchodzącym miesiącu wyjątkowo ciepłe okresy będą przeplatane spływem zimnych mas powietrza z północy. Nocami niewykluczone są nawet przymrozki, natomiast na nizinach i w górach możliwe będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem, zwłaszcza o charakterze konwekcyjnym.

W najbliższych dniach nad Polską znajdzie się górna zatoka niżowa zbudowana z arktycznej masy powietrza. Na wysokości izobarycznej 500 hPa, czyli 5500 metrów nad poziomem gruntu temperatura obniży się poniżej -35 stopni. Nie pozostanie to bez wpływu na pogodę przy ziemi. Prognozowane są opady pochodzenia konwekcyjnego, ale wiele modeli sygnalizuje, że w powietrzu arktycznym rozwinąć mogą się nawet ośrodki burzowe przynoszące opady deszczu ze śniegiem, krupy oraz śniegu. Zwłaszcza w poniedziałek na północy Polski. Stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą sprzyjać będzie powstaniu chmur konwekcyjnych typu Cumulonimbus.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a w północno-zachodniej połowie kraju także z rozpogodzeniami. Miejscami opady śniegu, głównie na południu oraz wschodzie i tam początkowo jeszcze deszcz i deszcz ze śniegiem. W rejonach podgórskich Karpat prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 6 cm, a w Tatrach o 12 cm. Temperatura minimalna od -5°C na północnym wschodzie, około -3°C w centrum, do 1°C nad morzem; chłodniej w rejonach podgórskich, około -6°C. Miejscami oblodzenie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Wiatr na ogół umiarkowany, nad morzem także dość silny, w porywach do 55 km/h, północny i północno-zachodni. Na Przedgórzu Sudeckim wiatr początkowo w porywach do 65 km/h, w Sudetach wiatr do 85 km/h, a w Karpatach do 70 km/h, będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne – informuje Anna Woźniak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Silnej adwekcji masy pochodzenia arktycznego na początku tygodnia będzie sprzyjać blokada antycyklonalna w rejonie Wysp Brytyjskich. W tym samym czasie z północy na południe schodzić ma front okluzji z chmurami Cumulonimbus. Na północy Polski prognozowany jest tzw. efekt jeziora, charakteryzujący się formowaniem chmur konwekcyjnym nad cieplejszymi wodami Morza Bałtyckiego wkraczającymi nad ląd.. Na polskim wybrzeżu, ale także Pomorzu prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w poniedziałek od 4 cm do 10 cm. Nie można wykluczyć pojedynczych wyładowań atmosferycznych z najbardziej wypiętrzonych ośrodków konwekcyjnych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.03.2020, 12 UTC

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

30 marca 2020 zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, wieczorem z rozpogodzeniami. Przelotne opady śniegu, na południu miejscami śnieg z deszczem, a na północy możliwe burze. W Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie, około 3°C w centrum, do 6°C na północnym zachodzie; chłodniej w rejonach podgórskich, od -2°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, nad morzem także dość silny i w porywach do 55 km/h, z kierunków północnych. W górach wiatr w porywach do 70 km/h, będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne – informuje Anna Woźniak z IMGW-PIB.

Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej na wysokości izobarycznej 850 hPa, czyli 1500 metrów nad poziomem gruntu i na 2 metrach.

Temperatura będzie o nawet 8-10 stopni poniżej normy wieloletniej.

Średnia dobowa anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1979-2000 wyniesie około -2 stopni poniżej normy w najbliższych 3 dniach.

Decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych będzie mieć wyż o imieniu „KEYWAN” z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami, głównie w północno-zachodniej połowie kraju, wzrastające do dużego i tam przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -6°C na wschodzie, około -4°C w centrum, do 0°C nad morzem; w rejonach podgórskich od -15°C do -6°C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, nad morzem także dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h, a w Sudetach wiatr do 55 km/h, będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne – informuje IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura powietrza w nocy z poniedziałku na wtorek.

W Tatrach prognozowane spadki temperatury do -15. Lokalnie na obszarach podgórskich i górskich będzie chłodniej.

We wtorek czeka nas kontynuacja napływu masy arktycznej. Lokalnie wystąpią słabe opady śniegu o charakterze konwekcyjnym. Prognozowana przez modele wysokość pokrywy śnieżnej we wtorek. Na północy i w górach może być ona wyższa, niż prognozują to modele pogodowe.

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.03.2020, 12 UTC

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej do wtorku przez wybrane modele numeryczne.

Pogoda. Wtorek dalej chłodny i z powietrzem arktycznym

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Noc z wtorku na środę dalej z przymrozkami, natomiast w górach z mrozem poniżej -15 stopni.

Pogoda. Początek kwietnia z ociepleniem

W środę zrobi się dużo cieplej w całym kraju. Niewykluczone są jednak punktowe słabe opady deszczu na północy i zachodzie kraju. Kierunek napływu zmieni się na południowo-zachodni i zachodni.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Noc ze środy na czwartek na przeważającym obszarze Polski już bez przymrozków. Ujemne temperatury wystąpią tylko na południu i miejscami wschodzie.

Pogoda. Czwartek z dużym ociepleniem

W czwartek na termometrach zobaczymy nawet 10 stopni. Zwłaszcza na południu Polski. Lokalnie wystąpią opady deszczu.

Pogoda na czwartek (IMGW-PIB)

Jeszcze cieplej zrobi się w piątek, gdy na przeważającym obszarze Polski będzie ponad 12 stopni. Niewykluczone są jednak opady deszczu.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Radar opadów i detektor wyładowań atmosferycznych tutaj