Pogoda. Potężny kontrast termiczny w Polsce. Wdziera się arktyczne powietrze, pada śnieg, możliwe burze

Od północnego-zachodu na południowy-wschód postępuje istotne pogorszenie pogody spowodowane wędrówką frontu chłodnego. Jedynie na południowym-wschodzie zalega cieplejsza masa pochodzenia polarno-kontynentalnego.

Zapowiadane przez nas ochłodzenie staje się faktem. Front chłodny związany z niżem „MAREIKE” przechodzi nad Polską. O godzinie 14 czasu lokalnego granica frontu przebiega na linii Zielona Góra – Poznań – Toruń -Olsztyn i ma tendencje do dalszego schodzenia na południowy-wschód.

SIGNIFICANT IMGW-PIB z dnia 29.03.2020, 12 UTC

Przed strefą frontową zalega jeszcze wyraźniejsze cieplejszy sektor powietrza o cechach polarno-kontynentalnych ze wschodu Starego Kontynentu. Rozwijają się w nim także słabo wypiętrzone chmury Cumulus, miejscami Cumulonimbus. Istnieje niskie prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych do godzin wieczornych na południowym-wschodzie naszego kraju.

W tym samym czasie, w tylnej części frontu obserwowane są opady śniegu w województwach północnych Polski.

Ciepły sektor ogranicza się do dzielnic południowo-wschodnich, tutaj też do końca dnia będzie słonecznie z przelotnymi opadami pochodzenia konwekcyjnego. Dopiero wieczorem i w pierwszej części nocy zaznaczy się w tej części kraju wpływ chłodnego frontu atmosferycznego. W przedniej części frontu ma być to deszcz, natomiast z biegiem godzin przechodzić powinny w śnieg.

W Polsce obserwuje się występowanie dużego kontrastu termicznego. Na północy kraju temperatura wynosi przeważnie od 2°C do 4°C, lokalnie jest jeszcze chłodniej. Do 15-16°C na południowym-wschodzie i wschodzie RP.

Dane z godziny 14, autor J. Lewandowski, meteoprognoza.pl, źródło danych Monitor IMGW

Zdjęcie satelitarne w świetle widzialnym z godziny 14:35 dla obszaru Polski. Widoczne jest zarówno zachmurzenie frontowe oraz rozwijające się chmury kłębiaste w cieplejszym sektorze na południowym-wschodzie naszego kraju.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD ukazujące obszar opadów atmosferycznych zarówno pochodzenia konwekcyjnego, jak i też wielkoskalowego.

Więcej o silnym ochłodzeniu w najbliższych dniach możecie przeczytać tutaj

Podgląd na zasięg opadów i chmur tutaj