Pogoda. Gwałtowne burze nad Polską. Występują nawalne opady deszczu, gradobicia i silny wiatr. Gdzie jest burza 15.07.2021?

Pogoda. W czwartek Polska pozostaje w rozległym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Aurę dalej kształtuje niż górny, który przesunął się znad Alp nad południowe Niemcy. Po wschodniej ośrodka niskiego ciśnienia odbywa się napływ powietrza zwrotnikowego. Jednak od centrum dalej na wschód przemieszcza się pofalowany front. Przed frontem występuje linia zbieżności wiatru, co powoduje rozwój chmur Cb. W czwartek występują dogodne warunki do rozwoju burz, jakie miejscami powodują duże szkody na wschodzie kraju.

Pogoda. Groźne burze nad Polską. Występują też superkomórki burzowe

Obserwuje się wzrost aktywności burzowej. Dane radarowe wskazują, że często tworzą się we wschodniej połowie superkomórki burzowe. Niektóre burze przyjmują postać tzw. kolejek konwekcyjnych (ang. training storms). Przepływ mas powietrza jest równoległy do linii konwergencji wiatru dolnego. Dlatego nad jednym obszarem potrafi przejść nawet kilka burz, skutkując dużą akumulacją opadów. Raporty internautów wskazują, że na Podkarpaciu wystąpiły opady dużego gradu z burz posiadających mezocyklon.

https://www.facebook.com/lowcyburz/photos/pcb.10159157742422332/10159157735002332/

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD wskazują, że najgroźniejsze burze po godzinie 16 występują na Podlasiu oraz Mazurach, południu woj. lubelskiego i Podkarpaciu. Niektóre z burz cechują się dużą gwałtownością. W obrębie klastra burzowego na północnym-wschodzie mogą być wbudowane superkomórki burzowe. Groźna burza widoczna jest również na zobrazowaniach radarowych, na pograniczu woj. świętokrzyskiego i lubelskiego. Jest to typowa burza wielokomórkowa. Zmierza dalej na północ.

Duży grad, zalania, a nawet miejscowe powodzie błyskawiczne

Na trasie dzisiejszych burz szczególnym zagrożeniem okazują się miejscowe opady dużego gradu o średnicy 3-6 cm. Miejscami gradziny mogą być większe. Ponadto masa zwrotnikowa charakteryzuje się sporą wodnością. Przepływ mas powietrza na poziomie sterującym nie jest zbyt wzmożony, co może skutkować miejscowymi akumulacjami opadów burzowych do 40-70 mm. Z najsilniejszych burz powieje nawet 90-100 km/h. Istnieje niskie prawdopodobieństwo lokalnej trąby powietrznej.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za przedział czasowy od 14:27 do 16:37 w czwartek.

pogoda. silne burze

Pogoda. W kolejnych godzinach dalszy rozwój groźnych burz na wschodzie

Kolejne godziny przyniosą dalszą intensyfikacja zjawisk burzowych. Szczególnie we wschodniej połowie kraju. Głównym zagrożeniem okażą się nawalne opady burzowe prowadzące do podtopień, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Z burz superkomórkowych, w warunkach dużej niestabilności powietrza prawdopodobne są opady gradu o średnicy 3-6 cm, punktowo gradziny mogą być większe. Porywy w czasie burz do 90-110 km/h. Wysoka aktywność burzowa utrzyma się jeszcze w pierwszej części nocy, ale miejscami na wschodzie burze będą trwać przez całą noc. W gorącej i wilgotnej masie pochodzenia zwrotnikowego.

Rozwój silnych burz we wschodniej połowie kraju jest bardzo dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych w spektrum widzialnym. Zostały one wykonane przez satelitę geostacjonarnego i obrazują rozwój burz w ciągu ostatnich 2 godzin nad Polską.

Pogoda. Silne burze polska

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA