Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021. Nagła zmiana. Upał i noce tropikalne gwałtownie ustąpią. Zdarzą się silne burze w Polsce

Pogoda do końca lipca 2021

Pogoda długoterminowa do końca lipca 2021. Nagła zmiana. Upał i noce tropikalne ustąpią na kilka dni z Polski. Czasem zdarzą się silne burze. Sprawdzamy najnowsze prognozy ECMWF oraz GEFS.

Pogoda. Lipiec ciepły, ale burzowy w naszej części Europy

Sprawdzają się bardzo dobrze nasze prognozy długoterminowe mówiące, że lipiec będzie miesiącem gorącym, okresami upalnym i burzowym. Za nami pierwsza połowa lipca, dlatego warto zerknąć na zbiorczą mapę anomalii temperatury za okres od 1.07.2021 do 15.07.2021. Uwzględnia ona okres referencyjny 1991-2020. Widzimy wyraźnie, że w całej Polsce temperatura jest powyżej normy wieloletniej. Najwyższe odchylenie temperatury od normy wieloletniej obserwujemy na północnym-wschodzie. Interesująco wygląda obszar północno-wschodniej części kraju, gdzie anomalia za pierwsze 15 dni lipca jest ponad 4,5°C powyżej normy wieloletniej. Chłodniej wyraźnie na zachodzie, południowym-zachodzie w okolicach 1,5°C ponad normę.

Pogoda. Anomalia miesięczna do 15 lipca 2021.

W lipcu przeważają na obszarze Polski opady pochodzenia burzowego. Nie obserwuje się opadów wielkoskalowych. Burze charakteryzują się dużą lokalnością, dlatego opady są mocno nierównomierne. Liczne podtopienia, opady dużego gradu i szkody wiatrowe są obserwowane w mijającym miesiącu. Duża dynamika w pogodzie pozostanie z nami jeszcze przez weekend. Na początku przyszłego tygodnia zwrotnikowe powietrze znajdzie się za naszą wschodnią granicą. Prognozy numeryczne sugerują, że początek 3 dekady lipca przyniesie wyraźny spadek temperatury i zaleganie łagodnej masy polarnej znad Atlantyku. Zmniejszy się również dlatego dynamika w pogodzie. Odległe i wciąż zmieniające się prognozy wiązek sugerują, że upał powróci do Polski ponownie w ostatnich dniach lipca. Z uwagi na dość odległe wyliczenia, nie da się obecnie wskazać precyzyjnie skali adwekcji powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Wiele jednak wskazuje, że wraz z powrotem masy pochodzenia zwrotnikowego, pojawią się silne burze, które miejscami będą powodować szkody.

Miesięczna suma opadów za okres od 1.07.2021 do 15.07.2021 dla Polski w oparciu o dane z systemu RainGrs (IMGW-PIB). Przed nami również burzowy weekend w wielu regionach naszego kraju. W codziennych prognozach pogody będziemy informować, gdzie występować będą sprzyjające warunki do rozwoju lokalnych burz o znacznym natężeniu.

pogoda. opady w lipcu 2021.

Pogoda. Nadejdzie zauważalne ochłodzenie do całego kraju na przełomie 2 i 3 dekady lipca

Przejrzymy teraz mapy anomalii na okres od 16.07.2021 do 22.07.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 według ICON. Widzimy, że dobiega stopniowo końca ciepły, miejscami upalny okres synoptyczny. Jeszcze tylko w weekend temperatura ma być powyżej normy. Początek przyszłego tygodnia przyniesie zauważalne ochłodzenie w całym kraju. Temperatura ma być przeważnie w normie, bądź lekko poniżej normy wieloletniej. Prawdopodobnie dni gorące i upalne powrócą jeszcze w trzeciej dekadzie lipca, ale bliżej końca miesiąca, co zobaczymy na kolejnych mapach.

Pogoda. idzie ochlodzenie

Chłodny okres synoptyczny sugeruje też ECMWF

Patrzymy na mapę, która ukazuje uśrednione wartości anomalii tygodniowych na okres od 19.07.2021 do 26.07.2021 według ECMWF. Anomalie zostały obliczone w odniesieniu do 20-letniej modelowej klimatologii. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski. Średnia temperatura będzie niższa o 1-2°C od normy. Na północy, centrum i częściowo zachodzie będą to wartości w normie, bądź w pobliżu normy dla lipca. Europejski model sygnalizuje, że w tym okresie najcieplej może być na krańcach północnych.

Ochłodzenie przełom 2 i 3 dekady lipca

Pogoda. Upalna pogoda powinna powrócić w ostatnich dniach miesiąca

Szanse na powrót upałów i gorących dni widzimy w ostatnich lipca. Na przeważającym obszarze Polski w tym okresie może zalegać okresami dłużej gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Zależne będzie to jednak od położenie poszczególnych ośrodków barycznych. Jeśli na zachód od Polski znajdzie się niż, a na wschodzie Europie wyż, to napływ upalnej masy powietrza stanie się faktem. Ponownie prawdopodobna będzie fala upałów, noce tropikalne i gwałtowne burze.

Powrót wysokich temperatur pod koniec lipca

Warto również zwrócić uwagę na mapy anomalii tygodniowych w okresie od 19.07.2021 do 26.07.2021. Dostrzegamy, że w tym okresie ilość opadów powinna być poniżej normy klimatologicznej. Nie oznacza to całkowicie suchego okresu synoptycznego. Prawdopodobnie w ostatnich dniach wymienionego przedziału czasowego w wielu regionach naszego kraju zacznie pojawiać się więcej burz.

Suchy okres synoptyczny

Pogoda. Pod koniec miesiąca znów pojawią się groźne burze

ECMWF sygnalizuje duży wzrost dynamiki w pogodzie i upalną aurę na przełomie lipca i sierpnia. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski opady będą powyżej 20-letniej normy klimatologicznej. Temperatura powyżej normy, opady powyżej normy sugerują częste letnie burze w wielu regionach naszego kraju, które miejscami spowodują szkody.

Pogoda. częste burze

Pogoda. Na przełomie 2 i 3 dekady lipca dominacja wyżu znad Atlantyku, ale niżowa aura powróci pod koniec miesiąca

Model ECMWF sugeruje, że na przełomie 2 i 3 dekady lipca Polska będzie przeważnie w polu podwyższonego ciśnienia. Zmniejszy się dlatego dynamika w pogodzie, ulokowanie centrum wyżowego nad Atlantykiem skutkować ma napływem chłodniejszej masy powietrza do naszej części Europy.

wyże

Jednak na przełom lipca i sierpnia ECMWF sygnalizuje powrót niżowej pogody, co zazwyczaj w półroczu ciepłym wiąże się z częstymi opadami pochodzenia burzowego. Duży wzrost dynamiki w pogodzie jest spodziewany zwłaszcza w ostatnich dniach miesiąca.

niże

GEFS również prognozuje ochłodzenie na przełomie 2 i 3 dekady lipca, ale potem czeka nas ocieplenie i częste lokalne burze

Podobnie sytuacje w tym okresie widzi GEFS. Polska w ostatnich dniach miesiąca znajdzie się w polach obniżonego ciśnienia, czasem przejdą fronty atmosferyczne. Głównie o charakterze chłodnym z tendencją do falowania z uwagi na przeważnie równoległy przepływ do stref frontowych. Najgroźniejszych burz spodziewamy się na przedfrontowych liniach konwergencji wiatru dolnego, nieco rzadziej wewnątrzmasy po dziennym nagrzaniu planetarnej warstwy granicznej.

Uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego w okresie od 25.07.2021 do 30.07.2021 według GEFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pole obniżonego ciśnienia

Zaleganie ciepłych, wilgotnych mas powietrza, pole obniżonego ciśnienia, to dobry przepis na częste zjawiska pochodzenia burzowego w półroczu ciepłym. GEFS, podobnie jak ECMWF sygnalizuje, że końcówka miesiąca będzie ciepła, czasem upalna, ale z okresowymi, silnymi burzami. Szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Niejednokrotnie burze tworzyć będą się przez całą dobę, osiągając szczyt aktywności późnym popołudniem i wieczorami.

Pogoda. Częste opady i burze