28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na cały sierpień 2021. Będzie zaskoczenie. Nieznośny upał, czasem dni gorące i gwałtowne burze w Polsce

Pogoda. Silne burze lipiec

Pogoda długoterminowa na cały sierpień 2021 dla Polski. Aura nas zaskoczy. Będą nieznośne upały i noce tropikalne, częściej jednak dni gorące. Przechodzić będą też silne, powodujące szkody burze. Jednak aktywność burzowa powinna być nieco niższa niż w lipcu. Zapoznajmy się z najnowszymi prognozami ECMWF i CFS oraz IMGW na ostatni miesiąc meteorologicznego lata.

Pogoda. Przed nami prawdopodobnie gorący sierpień 2021

Od dłuższego czasu przyglądamy się prognozom sezonowym na sierpień. Wiele wskazuje, że po bardzo ciepłym, ale burzowym lipcu, czeka nas kontynuacja gorącego lata. Nie unikniemy jednak gwałtownych burz, które będą powodować szkody.

Wiele wskazuje, że czekają nas dłuższe okresy gorąca, a nawet fale upałów. Możemy spodziewać się nieprzyjemnych nocy tropikalnych. Jeśli chodzi o prognozy opadów, to modele przedstawiają różne scenariusze na ostatni miesiąc meteorologiczne lata. Najprawdopodobniej opady będą w normie wieloletniej, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej.

Spodziewana jest czasem wysoka aktywność burzowa. Zjawiska burzowe będą powodować szkody. Prawdopodobne są podtopienia, miejscami powodzie błyskawiczne, szkody wiatrowe oraz pożary od wyładowań. Nie można wykluczyć kilku incydentów z opadami większego gradu.

ECMWF od dłuższego czasu sygnalizuje, że sierpień okaże się kolejnym bardzo ciepłym, a nawet upalnym miesiącem. Prognoza trendu na lipiec sprawdziła mu się dobrze, jeśli chodzi o temperaturę, gdyż sugerował on wiele tygodni z dodatnim odchyleniem temperatury od normy wieloletniej, częste upały i silne burze.

Nie można jednak wykluczyć, że wartości prognozowane na sierpień są nieco niedoszacowane. Uśrednione prognoza dla całego miesiąca sugeruje, że temperatura może być wyższa o 1°C do 1,5°C, chociaż nie można wykluczyć, że anomalia sięgnie 3°C/4°C powyżej normy z lat 1991-2020.

Należy przypomnieć, że o dniu gorącym mówimy wtedy, gdy temperatura w cieniu wynosi od 25°C do 29°C. Dzień upalny jest wtedy, gdy termometry w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów wskazują 30°C i więcej. Noc tropikalną obserwujemy, kiedy temperatura w nocy nie spada poniżej 20°C, utrudniając nam nocny odpoczynek. Fala upałów występuje, gdy przez 3 dni utrzymuje się temperatura powyżej 30°C.

Pogoda. Anomalia na sierpień 2021

Pogoda. Duże prawdopodobieństwo wysokich temperatur w sierpniu

Sprawdzamy również mapę ukazującą prawdopodobieństwo danego trendu na kolejne tygodnie. Dostrzegamy, że ryzyko wystąpienia wielu dni gorących, czasem upalnych jest wysokie i przekracza ponad 50% według ECMWF. Mogą zdarzyć się pojedyncze tygodnie chłodniejsze, ale przeważnie w sierpniu powinno być cieplej niż zwykle jest w tym okresie. Nie możemy całkowicie wykluczyć, że dodatnie odchylenie będzie wyższe od prognozowanego przez europejski model.

Odchylenie temperatury na sierpień 2021 i prawdopodobieństwo trendu

IMGW-PIB prognozuje ciepły miesiąc

Według modeli liczonych w IMGW średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w normie. Na północnym wschodzie możliwa suma opadów poniżej normy.

Pogoda na sierpień 2021

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla sierpnia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na sierpień 2021 r według IMGW-PIB.

Anomalia na sierpień 2021

Zróżnicowane prognozy opadów na ostatni miesiąc meteorologicznego lata

Prognozy anomalii opadów, to nie jest mocna strona modeli sezonowych. Większość sugeruje jednak opady poniżej normy na przeważającym obszarze Polski. Są jednak takie realizacje, które sygnalizują np. częściowo w centrum i północnym-wschodzie opady w normie, bądź powyżej normy wieloletniej. Sprawę komplikują opady pochodzenia burzowego, które nie są równomierne, co oznacza, że nie na całym obszarze spada tyle samo deszczu. Często mówi się też, że konwekcja ma “dziury” w porównaniu do opadów wielkoskalowych, gdyż niejednokrotnie są to opady mocno punktowe, powodujące jednak podtopienia, a nawet lokalne powodzie błyskawiczne. Te ostatnie zdarzenia przy burzowej aurze są bardzo prawdopodobne, a szczególnie duże zagrożenie będą stwarzać w obszarach mocno zurbanizowanych. Zatem miejscami będzie to miesiąc wilgotny. Szczególnie w sytuacji przechodzenia silnych burz powodujących wystąpienie dużych sum opadowych.

Prognozowanie lokalnych opadów pochodzenia konwekcyjnego, to prawdziwa zmora modeli. Nie da się niejednokrotnie wskazać obszarów, gdzie wystąpią burze. Są to zjawiska często lokalne, dlatego w tej sytuacji zaleca się obserwować dane radarowe i detektory wyładowań.

CFS sygnalizuje, że w sierpniu często znajdziemy się w słabogradientowych polach ciśnienia. Oznacza to, że różnica ciśnienia na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego będzie przeważnie niewielka, zatem zmienność pogody przez dłuższy czas ma być niewielka. Nie można wykluczyć, że burz w sierpniu będzie mniej niż w lipcu, ale i tak będą się zdarzać. Stwarzać mogą też duże zagrożenie.

Wstępna prognoza średniej wartości ciśnienia na sierpień 2021 według CFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Orientacyjna prognoza ciśnienia na sierpień 2021.

Pogoda. Silnych burz będzie prawdopodobniej mniej niż w lipcu. Czasem jednak będą powodować duże szkody

Jeśli chodzi o konwekcje, to lokalne burze tworzyć mają się najczęściej wewnątrzmasy po dziennym ogrzaniu planetarnej warstwy granicznej. Szczyt aktywności burzowej przypadać ma na godziny popołudniowe i wieczorne. Szczególnie groźnych burz spodziewamy się na przedfrontowych liniach konwergencji wiatru dolnego, nieco słabszych na głównych frontach. Wiele wskazuje, że pomimo dominacji pól podwyższonego ciśnienia, zdarzy się kilka silnych incydentów burzowych z opadami dużego gradu, niszczącego wiatru i nawalnymi opadami. Szczególnie w obrębie falujących frontów atmosferycznych.

Niejednokrotnie warunki do powstawania burz występować będą przez całą dobę. Szczególnie w masach o charakterze zwrotnikowym. Burze wykazywać będą się wysoką aktywnością elektryczną. Najczęściej mają być to burze stacjonarne, bądź quasi-stacjonarne, co wynikać będzie przeważnie z niewielkiego przepływu mas powietrza w środkowych i górnych warstwach troposfery.

Reasumując, czeka nas ponownie gorące, okresami burzowy miesiąc. Ilość burz powinna być mniejsza niż w lipcu. Często mają być to zjawiska tworzące się wewnątrzmasy. Pod koniec lata wzrosnąć może dynamika za sprawą coraz większych kontrastów termicznych między północą a południem, co spowoduje nasilenie prądu strumieniowego i wystąpienie większej liczy burz w formie groźnych superkomórek i mezoskalowych układów konwekcyjnych. Termometry w kraju wskażą przeważnie od 20°C do 29°C. Wiele jednak wskazuje, że nie ominą nas w sierpniu upały i noce tropikalne, dlatego przekroczenie 30°C jest bardzo prawdopodobne.

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Szczególnie o charakterze burzowym, co może powodować lokalnie duże szkody.