Od kilku dni z dużym zaciekawieniem obserwujemy sytuację pogodową na dalekim Atlantyku. W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin wykształcił się tam bardzo głęboki niż baryczny. Nosi on cechy cyklonu. Cyklon Brendan pogłębiał się średnia o 20-25 hPa co kolejne 12 godzin. To bardzo głęboki niż, który przyniesie w dniu dzisiejszym bardzo groźną pogodę w Irlandii, Szkocji, na Wyspach Brytyjskich, na Islandii i Wyspach Owczych.

Poniżej zamieszczamy film z serwisu Twitter. Film obrazuje rozwój cyklonu Brendan na wodach Atlantyku. Widać w jak szybkim tempie ośrodek ten pogłębił się i nabrał cech cyklonu.

Największe zagęszczenie izobar (linie łączące punkty o takim samym ciśnieniu) występuje obecnie na południowy wschód od centrum niżu. Prognozy jednoznacznie wskazują, że najsilniejszego uderzenia wiatru spodziewać się mogą mieszkańcy zachodnich regionów Irlandii oraz Szkocji. Służby meteo na Wyspach wydały na dzień dzisiejszy czerwony alert pogodowy. Zaleca się pozostanie w domach.

Wiatr w tych regionach miejscami przekraczał będzie 150 km/h. Na terenach nadmorskich siła wiatru sięgać może nawet 170 km/h. To bardzo silne porywy wiatru. Wiatr wiejący z taką siłą z łatwością przewraca samochody i zrywa dachy z zabudowań.

Dodatkowym zagrożeniem będą potężne fale, które powstały na otwartym Atlantyku. Już teraz w wielu miejscach na zachód od Wysp Brytyjskich notowane są fale wysokości nawet 15 metrów. Fale takiej wysokości z łatwością wlewały się będą w głąb lądu.  

Cyklon uderzy w Europę wczesnym popołudniem w poniedziałek. Po pierwszym, silnym uderzeniu wiatru niż będzie dość szybko się wypełniał, lecz jeszcze dziś wpływał będzie na Europę północną i częściowo zachodnią. W dniu jutrzejszym kolejny głęboki niż uderzy bardziej na południe. Wszystkie wskazuje na to, że w dniu jutrzejszym silnego wiatru spodziewać się mogą między innymi Hiszpanie, Francuzi, czy mieszkańcy krajów Beneluksu. Jutro silniejszy wiatr wiał będzie również w naszym kraju. O tym jednak w kolejnych wpisach pogodowych.

Michał Kołodziejczyk

3 Comments

 • Regen
  Posted 13 stycznia 2020 09:51 0Likes

  Żeby zobrazować aktualną sytuację pogodową, wyobraźmy sobie czasy dzieciństwa. Podłogę w pokoju. My siedzimy przy oknie i mamy domki nazywane bazą i figurki żołnierzyków. A od przeciwnej strony zmierza w naszym kierunku zabawkowy robot na baterie, który obrotowymi chwytakami przewraca domki po drodze, położone na podłodze.
  -Sitrep! – krzyczy jeden z żołnierzyków, chrapliwym głosem.
  Co we wojskowym slangu oznacza skrót od situation report. Ten żołnierzyk biega nerwowo po bazie. Czyli przesuwamy go między domkami i udajemy, że jest zdenerwowany. No i ten żołnierzyk ma krótkofalówkę do której się wydziera. To znaczy na niby ma, bo naprawdę nie ma. On jest dowódcą w bazie. Ale też prywatnie, naszym kumplem. Odpowiadamy mu tak dokładnie jak tylko się da. Otóż…

  • Regen
   Posted 13 stycznia 2020 09:53 0Likes

   -Robot znajduje się daleko od naszej bazy. Przemierzając duży dystans i machając obrotowymi chwytakami, zużywa energię. Zanim dojdzie do nas, zużyje ją całkowicie albo prawie całkowicie. Nie ma powodów do obaw.
   Ten żołnierzyk, który nerwowo biegał po bazie, na czas słuchania raportu zatrzymał się, żeby wszystko dokładnie wysłuchać. Teraz jakby uspokoił się. Jednak w drodze do swojej kwatery, by zrobić sobie kawę, mruczy coś pod nosem o reklamie Duracell.

 • Trackback: Pogoda. Cyklon Brendan uderzył w Europę. Silny wiatr. Potężne fale. Ulewy i burze na Wyspach Brytyjskich - Fani Pogody

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.