Pogoda. Cyklon Brendan uderzy dziś w Europę. Wichury. Czerwony alert pogodowy. Wiatr 170 km/h. Wystąpią burze. Fale będą miały kilkanaście metrów

Od kilku dni z dużym zaciekawieniem obserwujemy sytuację pogodową na dalekim Atlantyku. W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin wykształcił się tam bardzo głęboki niż baryczny. Nosi on cechy cyklonu. Cyklon Brendan pogłębiał się średnia o 20-25 hPa co kolejne 12 godzin. To bardzo głęboki niż, który przyniesie w dniu dzisiejszym bardzo groźną pogodę w Irlandii, Szkocji, na Wyspach Brytyjskich, na Islandii i Wyspach Owczych.

Poniżej zamieszczamy film z serwisu Twitter. Film obrazuje rozwój cyklonu Brendan na wodach Atlantyku. Widać w jak szybkim tempie ośrodek ten pogłębił się i nabrał cech cyklonu.

Największe zagęszczenie izobar (linie łączące punkty o takim samym ciśnieniu) występuje obecnie na południowy wschód od centrum niżu. Prognozy jednoznacznie wskazują, że najsilniejszego uderzenia wiatru spodziewać się mogą mieszkańcy zachodnich regionów Irlandii oraz Szkocji. Służby meteo na Wyspach wydały na dzień dzisiejszy czerwony alert pogodowy. Zaleca się pozostanie w domach.

Wiatr w tych regionach miejscami przekraczał będzie 150 km/h. Na terenach nadmorskich siła wiatru sięgać może nawet 170 km/h. To bardzo silne porywy wiatru. Wiatr wiejący z taką siłą z łatwością przewraca samochody i zrywa dachy z zabudowań.

Dodatkowym zagrożeniem będą potężne fale, które powstały na otwartym Atlantyku. Już teraz w wielu miejscach na zachód od Wysp Brytyjskich notowane są fale wysokości nawet 15 metrów. Fale takiej wysokości z łatwością wlewały się będą w głąb lądu.  

Cyklon uderzy w Europę wczesnym popołudniem w poniedziałek. Po pierwszym, silnym uderzeniu wiatru niż będzie dość szybko się wypełniał, lecz jeszcze dziś wpływał będzie na Europę północną i częściowo zachodnią. W dniu jutrzejszym kolejny głęboki niż uderzy bardziej na południe. Wszystkie wskazuje na to, że w dniu jutrzejszym silnego wiatru spodziewać się mogą między innymi Hiszpanie, Francuzi, czy mieszkańcy krajów Beneluksu. Jutro silniejszy wiatr wiał będzie również w naszym kraju. O tym jednak w kolejnych wpisach pogodowych.