Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nawet 13 stopni. Zima trzydziestolecia i „bestia ze wschodu” nam nie grozi. Susza, ciepło i burze w EuropiePogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Zima trzydziestolecia nam nie grozi. Susza, ciepło i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Nie sprawdzają się informacje wieszczone przez wiele portali jeszcze kilka tygodni temu odnośnie zbliżającej się zimy trzydziestolecia. Grudzień był najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów meteorologicznych na obszarze Polski. Niewykluczone, że rekordowo ciepły będzie także styczeń. W ostatniej dekadzie miesiąca możliwe są okresy chłodne, lecz na ten moment nie prognozuje się nadejścia dwucyfrowych mrozów i śniegu do wielu rejonów naszego kraju.

Nadzwyczaj wysokie odchylenie temperatury zanotowane zostało styczniu na obszarze Polski w okresie od 1.01.2020 do 1.12.2020, co obrazuje rycina poniżej.

Anomalia temperatury w dniu 12.01.2020 dla Polski względem okresu referencyjnego 1981-2010.

Średnia temperatura powietrza w okresie od 1.01.2020 do 12.01.2020 dla Polski.

Przebieg temperatury od początku stycznia na obszarze Polski względem okresu referencyjnego 1981-2010. Jak widać temperatura jest cały czas powyżej normy.

Prognoza pogody na 5 dni według IMGW-PIB

IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB

Średnie odchylenie temperatury w najbliższych 10 dniach wyniesie od 4 do 5 stopni powyżej normy w Polsce.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie na obszarze Polski w najbliższych 10 dniach od 1 °C do 4 °C. Najwyższa jest prognozowana na zachodzie, najniższa na południu i wschodzie.

Pogoda. Mało opadów i susza

Przeważnie wpływ na pogodę będą mieć układy wysokiego ciśnienia, co nie zawsze zagwarantuje nam pogodną aurę. W sprzyjających warunkach spodziewane są tzw. zgniłe wyże, które charakteryzować będą się zaleganiem podinwersyjnego zachmurzenia chmurami typu Stratus oraz Stratocumulus i opadami mżawki. Będą również okresy, gdy swój wpływ, choć niezbyt wyraźnie zaznaczą niże znad Atlantyku. Ilość opadów będzie jednak poniżej normy, co sprzyjać ma pogłębianiu się suszy.

W najbliższych 10 dniach ilość opadów ma być poniżej normy wieloletniej, co pogłębiać będzie susze w Polsce w różnych postaciach.

ECMWF prognozuje nieco więcej opadów na południu, lecz prognozy te mogą ulec zmianie.

We wtorek najwyższa temperatura wystąpi na południowym zachodzie Polski.

W środę nadzwyczaj wysoka temperatura na zachodzie i południowym-zachodzie Polski.

Kolejne dni to temperatura powyżej normy wieloletniej

Chłodniej może zrobić się na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca. Wtedy też we wschodniej i centralnej oraz południowej części Polski możliwy całodobowym lekki mróz. Skala i długość ochłodzenia ulegać może jeszcze zmianom.

Zerknijmy jeszcze na wiązki modelu GFS na 16 dni. Jak widać chłodniejsze okresy w pogodzie są prawdopodobne w ostatniej dekadzie miesiąca. Mało prawdopodobne jest jednak wystąpienie tęgich mrozów oraz obfitych opadów śniegu na nizinach. Zimowa aura panować będzie głównie w polskich górach.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz