Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zdarzą się silne, ale miejscowe opady konwekcyjne o charakterze zimowym. Niewykluczone są burze śnieżne i mróz. Na początku świąt jeszcze śnieg i mróz. Następnie obserwowane może być ocieplenie, chociaż jego skala i długość pozostaje pod znakiem zapytania.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ochłodzenie na początku 3 dekady grudnia. Niepewne prognozy na święta
Zwróćmy uwagę na prognozę anomalii temperatury według modelu ICON na okres od 19.12.2021 do 25.12.2021, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020. Dostrzegamy, że przed nami okres z niską temperaturą. Miejscami przez wiele dni utrzyma się całodobowy mróz. Na początku świąt temperatura może być poniżej normy wieloletniej. Pomiędzy modelami obserwujemy duże rozbieżności, o których szerzej pomówimy w dalszej części wpisu.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Duża niepewność w prognozach na okres świąt. Praktycznie każdy model pokazuje co innego
Dostrzegamy, że model niemiecki ICON prognozuje wigilię oraz święta Bożego Narodzenia chłodniejsze niż w latach ubiegłych. Nieco inaczej widzi to model GFS, który sygnalizuje w pierwszy świąt postępującą odwilż, która szczególnie da się we znaki w drugi dzień świąt. Europejski model ECMWF sygnalizuje natomiast utrzymanie chłodnych mas powietrza przez cały okres świąteczny. Pomimo, że do omawianego okresu pozostało około tydzień, to w prognozach wiodących modeli obserwujemy duże rozbieżności.
Na ten moment ciężko wskazać, który model jest bliżej prawdy, ale patrząc na to, że ECMWF został przygotowany przez Europejczyków dla Europy powinien on sobie czysto teoretycznie lepiej poradzić z prognozami na okres świąteczny. Większość tych modeli pogodowych prognozuje szczególnie niskie temperatury na północy, natomiast na południu wyższe. W tej części Polski może pojawić się nawet odwilż.
W ostatnich dniach prognozy numeryczne na okres świąteczny były niezwykle stabilne. Obserwowaliśmy w wyliczeniach wiodących modeli numerycznych klasyczną cyrkulacje południkową. Jednak pod koniec mijającego tygodnia, na skutek zasilenia modeli nowymi warunkami brzegowymi, zaczęły pojawiać się coraz większe rozbieżności, których w naszej strefie klimatycznej nie sposób uniknąć na okres powyżej 5-7 dni.
Orientacyjna prognoza grubości pokrywy śnieżnej na okres od 19.12.2021 do 26.12.2021 według ECMWF dla Polski. Niewykluczone, że zasięg i grubość pokrywy śnieżnej jest przeszacowany
Niemal całkowity zanik pokrywy śnieżnej z biegiem świąt widzi amerykański GFS, sygnalizując silną odwilż. Poniższa prognoza jest na okres analogiczny jak powyżej. Widzimy, że na nizinach zalegałyby resztki śniegu, natomiast największa pokrywa śnieżna utrzymałaby się w górach i na obszarach podgórskich.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Rozpad wyżu nad Europą Zachodnią dopuści niże przemieszczające się na wschód
Pojawiła się w prognozach długo nie widziana aktywna cyrkulacja strefowa, która zaczęła mieszać w prognozach. Silny wyż ulokowany nad Atlantykiem i Europą Zachodnią zaczął wyraźnie słabnąć pod naporem atlantyckich niżów. Przesunięciu uległ również przebieg prądu strumieniowego, który ma decydujący wpływ na pogodę, np. napędzając rozwój niżów barycznych z systemami frontów atmosferycznych.
Zimowe warunki pogodowe według wiodących modeli pogodowych powinny utrzymać się do okresu świątecznego. Wtedy to też na skutek spływu zimnego powietrza arktycznego z północy będą sprzyjające warunki do występowanie mrozu całodobowego, miejscami pojawią się nawet opady śniegu, a nawet burze śnieżne, czemu niewątpliwie sprzyjać ma stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Utworzy się ponownie na nizinach większa, ale lokalna pokrywa śnieżna. Szczególnie duże spadki temperatury są prognozowane w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń na wschodzie, północy oraz południu Polski do świąt.
Wiązki GFS pokazują duże rozbieżności
Zwróćmy uwagę na prognozy wiązek modelu GFS dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 16 dni. Pozwala nam to lepiej obrazować właściwości mas powietrza, które docierają nad dany obszar. Na początku 3 dekady grudnia obserwujemy spójne ze sobą prognozy wiązek, które wskazują napływ zimnych mas powietrza z północy i mróz całodobowy w w wielu regionach. Taka sytuacja pogodowa powinna utrzymać się do 23 grudnia. Następnie, biorąc pod uwagę prognozy na okres wigilii widzimy, że według amerykańskiego modelu powinno następować wyraźne ocieplenie. Niepewność jednak wraz ze wzrostem długości jest coraz większa. Gdybyśmy opierali się tylko na GFS, to doszlibyśmy do wniosku, że Wigilia będzie jeszcze z mrozem całodobowym. Jednak od zachodu rozpoczynać miałaby się odwilż, która szczególnie odczuwalna byłaby w pierwszy i drugi dzień świąt. Objąć mogłaby ona teoretycznie cały kraj.
Prognoza wiązek modelu GFS dla Warszawy, wysokość 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 16 dni. Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które napływają nad dany obszar. Przepływ na tej wysokości jest mniej zaburzony niż przy ziemi. Widzimy prawdopodobne ocieplenie z biegiem świąt i obniżenie się temperatury w okolice normy i poniżej normy na ostatnie dni 2021 roku.
Zerknijmy również na prognozy wiązek, które obrazują nam możliwe scenariusze, jeśli chodzi o temperaturę na wysokość 2 m.n.p.g. Dostrzegamy, że większość wiązek modelu amerykańskiego sugeruje postępujące ocieplenie na okres świąt. Wigilia może być jeszcze z mrozem na przeważającym obszarze Polski, ale już pierwszy i drugi dzień świąt z odwilżą w całym kraju. Przy tak odległym terminie należy śledzić białą linię, która jest średnią wiązek. Pokazuje ona nam teoretyczne ocieplenie w tym czasie, które ma postępować od zachodu, południowego-zachodu.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Duże rozbieżności między ECMWF a GFS na na święta
Jednak w opozycji mamy prognozy ECMWF, które pokazują nam zimne święta z całodobowym mrozem na obszarze całego kraju. Jeśli wierzyć prognozom z europejskiego ECMWF, to mróz całodobowy byłby możliwy za sprawą wychłodzonych mas powietrza z północy. Nie można jednak wykluczyć, że jest to jednak skrajna prognoza operacyjna pochodząca z modelu i w kolejnych aktualizacjach dostrzeżemy coraz wyższe temperatury.
Orientacyjna prognoza na 24.12.2021, 15 UTC według ECMWF
Orientacyjna prognoza GFS na 24.12.2021, 12 UTC według GFS
Prognoza na 25.12.2021, 12 UTC pochodząca z modelu ECMWF
Wyliczenia z GFS na 25.12.2021, 12 UTC
Orientacyjna prognoza operacyjna z dnia 19.12.2021, 00 UTC na 26.12.2021, 12 UTC
Wyliczenia modelu ECMWF na 26.12.2021, 12 UTC
Zerknijmy jeszcze na prognozy wiązek pochodzące z modelu ICON. Dostrzegamy, że na początku 3 dekady grudnia temperatura będzie dłuższy czas poniżej normy wieloletniej. W okresie świątecznym obserwowane ma być stopniowe ocieplenie. Jednak jego skala w prognozach jest mniejsza, niż wynika to z prognoz modelu amerykańskiego GFS,
Obszar obniżonego ciśnienia zwiastuje dynamiczne warunki pogodowe w Polsce pod koniec grudnia
W okresie od 19.12.2021 do 29.12.2021 według modelu GFS czeka nas dominacja pogody niżowej. Zwiastuje nam to częste zmienne warunki pogodowe. Nie zabraknie opadów, okresami także silniejszego wiatru. Warunki pogodowe mają być zmienne. W pierwszych dniach trzeciej dekady grudnia możliwe są nawet burze śnieżne. Wyż znad Europy Zachodniej ustąpi, finalnie zanikając. W ten sposób otwarta będzie droga do wędrówki niżów znad Atlantyku na wschód Europy.
Bazując na średniej dobowej temperaturze na 10 dni, widzimy że Polska będzie prawdopodobnie podzielona. Na chłodniejszy wschód, północny-wschód oraz częściowo południe, gdzie niejednokrotnie przez dłuższy okres czasu utrzymają się wartości typowe dla zimy termicznej. Natomiast na zachodzie i północy mogą być to częściej wartości charakterystyczne dla przedzimia. Częściej też w te rejony kraju powinny dotrzeć cieplejsze masy powietrza, przynosząc okresowe odwilże.
W trzeciej dekady grudnia pomimo okresowego przechodzenia frontów atmosferycznych i wystąpienia opadów konwekcyjnych ilość opadów będzie poniżej normy. Teoretycznie najwięcej padać ma na północy oraz południu. Natomiast najmniej na zachodzie. Tak wynika z prognoz operacyjnych modelu GFS, z godziny 00Z.
W zbliżony sposób prognozy opadów do drugiego dnia świąt pokazuje nam model ECMWF. Widzimy wyraźnie, że najwięcej padać ma na północy oraz południu i częściowo wschodzie. Najmniej na zachodzie i prawdopodobnie północnym-wschodzie. Chłodne i wilgotne masy powietrza przyniosą okresami większe zimowe opady, a nawet burze śnieżne.
Wkrótce więcej informacji o pogodzie na święta w oparciu o najnowsze dane modeli pogodowych.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą konwekcyjne opady śniegu, a nawet burze śnieżne i mróz. Święta Bożego Narodzenia z postępującym prawdopodobnie ociepleniem w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.