Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Burze śnieżne mogą się jeszcze zdarzyć. Spadnie nawet 15 cm śniegu na południu i wystąpi mróz, jak i też oblodzenie w Polsce.
Pogoda. Rozpoczął się spływ zimnego powietrza arktycznego morskiego o sporym potencje chwiejności
W niedzielę na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie duże. Jednak z północy wraz z postępującą adwekcją arktycznego powietrza obserwowano większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie na północy w świeżej i zimnej masie powietrza pojawiły się rozpogodzenia, które na ogół nie były długotrwałe. Ponadto w wielu regionach obserwowano przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej, a w Karpatach śniegu.
Natomiast na północnym wschodzie i gdzieniegdzie w centrum wystąpiły lokalne burze. Wystąpił przyrost grubości pokrywy śnieżnej w górach o 5 cm do 8 cm. Natomiast w najcieplejszym momencie dnia termometry wskazały od 1°C do 6°C, tylko na zachodzie około 7°C. Gradient baryczny w dalszym ciągu duży. Dlatego też wiatr był umiarkowany, okresami na północy dość silny, nad morzem okresami silny, w całym kraju porywisty, zachodni i północno-zachodni. Na Przedgórzu Sudeckim porywy wiatru do 65 km/h, na Pomorzu Wschodnim do 70 km/h, w Karpatach do 80 km/h, w Sudetach do 90 km/h. W górach okresami zawieje i zamiecie śnieżne.
Wyładowania atmosferyczne w ciągu minionych 12 godzin na obszarze Polski przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych niemieckiej sieci Blitzortung
Sytuacja synoptyczna, 20.12.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych
Pogoda. Noc przyniesie największe opady zimowe na południu
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie na ogół zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, natomiast na północnym zachodzie rozpogodzenia. Zdarzą się w wielu miejscach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, szczególnie we we wschodniej połowie kraju. Początkowo lokalnie na południu, centrum i wschodzie niewykluczone burze. Aczkolwiek przelotny deszcz zdarzyć może się tylko na Pomorzu Wschodnim.
Natomiast na północnym wschodzie oraz obszarach podgórskich w Karpatach miejscami opady o natężeniu umiarkowanym. Niewykluczony na północnym wschodzie przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm do 7 cm. Na Pogórzu Karpackim o około 8 cm, najwięcej w Karpatach od 12 cm do 15 cm. Wystąpi mróz. Termometry w najchłodniejszej części nocy pokażą od -4°C na Podhalu i -2°C. Na północnym wschodzie do 1°C na krańcach zachodnich i 3°C nad morzem.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 19.12.2021, 18 UTC
Po dziennych i wieczornych opadach na wschodzie kraju może dochodzić do oblodzenia dróg i chodników. Wraz ze spadkiem temperatury do wartości ujemnej. Jeśli chodzi o wiatr, to będzie on na ogół na południowym-zachodzie słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany i okresami dość silny, w porywach do 55 km/h w centrum oraz 60 km/h na północnym wschodzie, północno-zachodni i północny. Nad morzem wiatr okresami silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km na Pomorzu Wschodnim. Na północnym wschodzie wiatr miejscami powodował będzie zawieje śnieżne. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 75 km/h, w Sudetach do 80 km/h, powodować będzie zamiecie i zawieje śnieżne.
Prognozowana minimalna temperatura nad ranem, 20 grudnia 2021 w Polsce według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC