Pogoda długoterminowa do końca marca 2021. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach modeli GFS, GEFS, ECMWF i ICON.
Pogoda. Polska w obszarze obniżonego ciśnienia
W okresie od 9.03.2021 do 19.03.2021 Polska znajdzie się przeważnie w obszarze obniżonego ciśnienia. Decydujący wpływ na pogodę będzie mieć przeważnie cyrkulacja strefowa o różnych składowych. Istnieje ryzyko, że w naszej części Europy zaznaczą się nurkujące niże. Pojawią się zarówno opady stałe, jak i też ciekłe.
Pogoda. Duża zmienność aury w Polsce
Poniższe filmy obrazują prognozę ciśnienia, opadów i zachmurzenia dla Polski. Widać wyraźnie, że druga dekada marca przyniesie duża dynamikę w pogodzie. Występować będą zarówno opady deszczu ze śniegiem, śniegu, krupy, ale także deszczu. Istnieje ryzyko burz, które najbardziej prawdopodobne są w piątek we wschodniej połowie kraju. Zagrzmieć może też punktowo w centrum oraz na północy. Zjawiska burzowe będą związane z napływem chłodniejszego i wilgotnego powietrza polarnomorskiego do naszej części Europy. Stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą przyczyni się do rozwoju konwekcji w świeżej masie powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej.
Prognoza ciśnienia, opadów, zachmurzenia według ECMWF w okresie od 9.03.2021 do 19.03.2021 dla Polski.
Orientacyjna prognoza z możliwym trendem w pogodzie na okres od 9.03.2021 do 25.03.2021 według GFS.
Groźny wiatr w Polsce
Jeśli chodzi o prędkość wiatru, to szczególnie w czwartek odczujemy wzrost prędkości wiatru w Polsce. W górach powieje halny powyżej 100 km/h. Na nizinach wiatr ma być słabszy do 50-90 km/h. Porywisty wiatr również nad polskim morzem i na Wybrzeżu. Kolejne dni w dalszym ciągu z wietrzną aurą w naszej części Starego Kontynentu. Lokalnie wiatr może spowodować szkody.
Duże różnice temperatury
Według CFS, temperatura będzie na obszarze Polski lekko powyżej normy wieloletniej. Nie przewiduje się w tym okresie całodobowego mrozu w kraju. Nocami jednak możliwe są przymrozki, a nawet lekki mróz. Zmienność pogody ma być duża, co jest typowe dla przełomu pór roku. Nie powinny nas zdziwić również opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a nawet krupy i deszczu. Modele zgodnie wskazują na duże prawdopodobieństwo zjawisk burzowych. Jeśli chodzi o temperaturę, to w przyszłym tygodniu ponownie przejściowo napłynie powietrze arktyczne. Nocami znów wystąpią przymrozki, a nawet mróz. Początek trzeciej dekady marca z możliwym ociepleniem. Pierwsze dni kalendarzowej wiosny z prawdopodobnym ochłodzeniem, chociaż ze względu na odległy termin i przełom pór roku trend może ulec zmianie.
Prognoza anomalii temperatury na wysokości 2 m w okresie od 9.03.2021 do 30.03.2021 wg. CFS.
Pogoda. Przejściowe ochłodzenie możliwe na początku przyszłego tygodnia
Ochłodzenie na początku przyszłego tygodnia jest bardzo prawdopodobne. Sugerują to wiązki modelu GFS. Będzie ono jednak krótkotrwałe i niezbyt silne. Nie unikniemy jednak przymrozków, a nawet mrozów. Początek trzeciej dekady marca z możliwym ociepleniem, które może nie potrwać długo. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy te ze względu na odległy termin, dynamiczną sytuacje synoptyczną spowodowaną zmianą pór roku mogą ulec zmianie i nie są w żaden sposób wiążące.
Położenie opadów
Górna zatoka niżowa wypełniona chłodniejszym powietrzem obecna w piątek nad Polską jest widoczna na mapie tutaj
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa do końca marca 2021. Będzie silny wiatr i burze, a nawet mróz”
Możliwość komentowania została wyłączona.