Pogoda długoterminowa do końca marca 2021. Będzie silny wiatr i burze, a nawet mróz

Pogoda długoterminowa do końca marca 2021. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach modeli GFS, GEFS, ECMWF i ICON.

Pogoda. Polska w obszarze obniżonego ciśnienia

W okresie od 9.03.2021 do 19.03.2021 Polska znajdzie się przeważnie w obszarze obniżonego ciśnienia. Decydujący wpływ na pogodę będzie mieć przeważnie cyrkulacja strefowa o różnych składowych. Istnieje ryzyko, że w naszej części Europy zaznaczą się nurkujące niże. Pojawią się zarówno opady stałe, jak i też ciekłe.

Pogoda. Rozkład pola ciśnienia w Polsce

Pogoda. Duża zmienność aury w Polsce

Poniższe filmy obrazują prognozę ciśnienia, opadów i zachmurzenia dla Polski. Widać wyraźnie, że druga dekada marca przyniesie duża dynamikę w pogodzie. Występować będą zarówno opady deszczu ze śniegiem, śniegu, krupy, ale także deszczu. Istnieje ryzyko burz, które najbardziej prawdopodobne są w piątek we wschodniej połowie kraju. Zagrzmieć może też punktowo w centrum oraz na północy. Zjawiska burzowe będą związane z napływem chłodniejszego i wilgotnego powietrza polarnomorskiego do naszej części Europy. Stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą przyczyni się do rozwoju konwekcji w świeżej masie powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Prognoza ciśnienia, opadów, zachmurzenia według ECMWF w okresie od 9.03.2021 do 19.03.2021 dla Polski.

Orientacyjna prognoza z możliwym trendem w pogodzie na okres od 9.03.2021 do 25.03.2021 według GFS.

Groźny wiatr w Polsce

Jeśli chodzi o prędkość wiatru, to szczególnie w czwartek odczujemy wzrost prędkości wiatru w Polsce. W górach powieje halny powyżej 100 km/h. Na nizinach wiatr ma być słabszy do 50-90 km/h. Porywisty wiatr również nad polskim morzem i na Wybrzeżu. Kolejne dni w dalszym ciągu z wietrzną aurą w naszej części Starego Kontynentu. Lokalnie wiatr może spowodować szkody.

Duże różnice temperatury

Według CFS, temperatura będzie na obszarze Polski lekko powyżej normy wieloletniej. Nie przewiduje się w tym okresie całodobowego mrozu w kraju. Nocami jednak możliwe są przymrozki, a nawet lekki mróz. Zmienność pogody ma być duża, co jest typowe dla przełomu pór roku. Nie powinny nas zdziwić również opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a nawet krupy i deszczu. Modele zgodnie wskazują na duże prawdopodobieństwo zjawisk burzowych. Jeśli chodzi o temperaturę, to w przyszłym tygodniu ponownie przejściowo napłynie powietrze arktyczne. Nocami znów wystąpią przymrozki, a nawet mróz. Początek trzeciej dekady marca z możliwym ociepleniem. Pierwsze dni kalendarzowej wiosny z prawdopodobnym ochłodzeniem, chociaż ze względu na odległy termin i przełom pór roku trend może ulec zmianie.

Prognoza anomalii temperatury na wysokości 2 m w okresie od 9.03.2021 do 30.03.2021 wg. CFS.

Pogoda. CFS I anomalia
Pogoda. Anomalia według CFS w Polsce
Pogoda. Temperatura w normie.

Pogoda. Przejściowe ochłodzenie możliwe na początku przyszłego tygodnia

Ochłodzenie na początku przyszłego tygodnia jest bardzo prawdopodobne. Sugerują to wiązki modelu GFS. Będzie ono jednak krótkotrwałe i niezbyt silne. Nie unikniemy jednak przymrozków, a nawet mrozów. Początek trzeciej dekady marca z możliwym ociepleniem, które może nie potrwać długo. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy te ze względu na odległy termin, dynamiczną sytuacje synoptyczną spowodowaną zmianą pór roku mogą ulec zmianie i nie są w żaden sposób wiążące.

Wiązki GFS, Warszawa
Wiązki na 16 dni GFS, Warszawa
Wiązki GFS, Poznań
Wiązki Poznań, 16 dni.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Górna zatoka niżowa wypełniona chłodniejszym powietrzem obecna w piątek nad Polską jest widoczna na mapie tutaj

2 komentarze do “Pogoda długoterminowa do końca marca 2021. Będzie silny wiatr i burze, a nawet mróz”

Możliwość komentowania została wyłączona.