Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022. Złe prognozy na pierwszy miesiąc lata ulegają korekcie. Będą okresami upały i niszczące burze w Polsce.
Pogoda długoterminowa. Meteorologiczne lato rozpocznie się z początkiem czerwca. Wtedy też docierać zacznie coraz cieplejsze powietrze do Polski
Od wielu dni z dużą uwagą przyglądamy się prognozom numerycznym na pierwszy miesiąca lata. Warto dodać, że już 1 czerwca 2022 rozpocznie się meteorologiczne lato. Te kalendarzowe nadejdzie trzy tygodnie później.
Prognozy modelu klimatycznego CFS w dalszym ciągu ulegają zmianie i są uzależnione od nowych warunków brzegowych zasilających model. Wygląda jednak na to, że w czerwcu nie będzie tak źle jak jeszcze kilka dni temu sugerowały różne modele pogodowe. Coraz więcej osób dopytywało nas o trend w pogodzie na ten miesiąc. Coraz więcej wskazuje, że na południu, częściowo w centrum oraz w wielu miejscach na zachodzie powinien być to miesiąc powyżej normy wieloletniej. Spodziewamy się, że w kolejnych aktualizacjach modelu CFS, wystąpi redukcja ujemnej anomalii temperatury do wartości w normie, a nawet lekko powyżej normy. Początek lata meteorologicznego najcieplejszy powinien być na południu kraju. Upalne dni zdarzyć mogą się już w pierwszych dniach przyszłego miesiąca.
Pogoda długoterminowa. Będą dni gorące, a nawet upalne przez wiele dni. Okresy chłodu są możliwe, lecz nie będą długotrwałe
W czerwcu doświadczymy okresowego spadku temperatury do wartości w normie wieloletniej, a czasem również poniżej normy klimatycznej. Dni gorących z temperaturą na poziomie od 25°C do 29°C będzie więcej niż w maju. Niczym nadzwyczajnym nie będą pierwsze upały w tym roku. Fale upałów trwające minimum 3 dni są prawdopodobne. Noce tropikalne są możliwe, gdy napłynie powietrze pochodzenia zwrotnikowego.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na czerwiec 2022, w odniesieniu do okresu bazowego 1984-2009 według modelu CFS
Więcej opadów niż w maju. Dominować mają opady pochodzenia burzowego, które są mocno ograniczone obszarowo
Jeśli chodzi o opady, to będzie to miesiąc na przeważającym obszarze kraju w normie wieloletniej. Miejscami przekroczone zostaną miesięczna suma opadowa. Dominować mają głównie opady pochodzenia konwekcyjnego, co jest typowe w półroczu ciepłym. Opady te będą mocno nierównomierne i ograniczone obszarowo. W czerwcu masy powietrza docierające do Polski będą bardziej nasycone parą wodną. Spodziewamy się znacznie groźniejszych zjawisk pochodzenia konwekcyjnego niż w maju. Będą występować w naszej części Europy groźne superkomórki burzowe, układy mezoskalowe również w formie liniowej. Istnieje ryzyko silnych gradobić, punktowych trąb powietrznych, jak i też groźnych burz wiatrowych. Spodziewamy się również lokalnych zalań, a nawet powodzi błyskawicznych. W czerwcu z uwagi na znacznie groźniejszą pogodę niż w maju, prognozy pogody należy śledzić codziennie, aby być przygotowanym na jeszcze silniejsze i nagłe zmiany pogody, które stwarzać będą zagrożenie dla życia i zdrowia.
Będą pojawiać się również burze formujące się wewnątrzmasy tzw. termiczne. Ich zasięg może być jeszcze bardziej ograniczony obszarowo niż rozległych systemów burzowych, które pojawiać mają się głównie na frontach chłodnych i rozległych strefach konwergencji wiatru.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana wstępna anomalia miesięczna na czerwiec 2022 dla Europy według CFS
Dni upalne są możliwe już na początku czerwca 2022
Koniec maja będzie chłodny. Wtedy to anomalia ma być przeważnie poniżej normy klimatycznej. Sytuacja pogodowa powinna zmienić się w pierwszych dniach czerwca. Prawdopodobnie w okolicach 2-3 dnia przyszłego miesiąca. Wtedy to do Polski napłynąć powinno powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Będzie prawdopodobnie kilka dni gorących, a nawet upalnych. Temperatura pierwszy raz w tym roku przekroczyć może 30°C-33°C. Już w pierwszej dekadzie szóstego miesiąca roku spodziewamy się gwałtownych zjawisk pochodzenia burzowego. Obszary z uwagi na odległy termin nie są obecnie możliwe do wskazania.
Pogoda długoterminowa. Wiązki modeli z różnych ośrodków meteorologicznych dają szanse na zmianę trendu w pogodzie na początku czerwca
Prognoza wiązek pochodząca z modelu GFS dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam charakteryzować właściwości mas powietrza, które mogą dotrzeć do Polski. Ocieplenie w pierwszych dniach czerwca ma być silne i nad Polską pojawić ma się powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południowego-zachodu. Zalegać ma prawdopodobnie kilka dni, następnie zostanie wyparte przez chłodniejsze polarno morskie i temperatura może obniżyć się do wartości w normie wieloletniej, bądź lekko poniżej normy. „Szum” w prognozach powyżej 7 dni jest wyraźny, ale upalne powietrze nie powinno zostać z nami na długo, sugerując się białą linią, która wyznacza średnią wiązek. Pozostaje monitorować kolejne rozwiązania modeli numerycznych, gdyż sprawdzalność prognoz pogody powyżej 7 dni wynosi około 50%. Atmosfera jest chaotycznym, złożonym, nieliniowym systemem, co utrudnia precyzyjne przewidywanie pogody z dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie istnieją więc żadne prognozy na świecie ze sprawdzalnością 100%, których wiele osób szuka w polskim internecie.
Kilka dni upalnych na początku czerwca jest możliwych. Upał okresami powracać ma do Polski. Gorące powietrze charakteryzować ma się czasem dużą zawartością pary wodnej, co w środowisku procesów wspomagających konwekcje i istotnie nasilonego przepływu mas powietrza, prowadzić ma do rozwoju silnych burz.
Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek na 2 m.n.p.g na 16 dni dla Warszawy ukazuje podwyższone prawdopodobieństwo upału na początku czerwca. Takie prognozy prezentują też ostatnie aktualizacje modelu ECMWF
Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy kolejne prognozy. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022. Okropne prognozy ulegają zmianie. Będą okresami upały i niszczące burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.