Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2020 dla Polski. Wybuch ciepła. Będzie 14 stopni. Więcej deszczu niż śniegu oraz burze w Europie

Pogoda długoterminowa do końca stycznia 2020 dla Polski. Duża aktywność cyrkulacji strefowej. Więcej deszczu niż śniegu oraz burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie.

Początek stycznia zgodnie z prognozami nie przyniósł całodobowego mrozu i śniegu w wielu miejscach Polski. Temperatura jest zazwyczaj powyżej normy wieloletniej.

Prognoza pogody na 5 dni według IMGW-PIB. Należy mieć na uwadze, że w środę temperatura na południu i południowym zachodzie oraz zachodzie może być o kilka stopni wyższa niż prognozuje to IMGW.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Przebieg temperatury od początku stycznia na obszarze Polski

Anomalia temperatury powietrza w okresie od 1.1.2020 do 10.01.2020 w Polsce

Średnia temperatura dobowa w okresie od 1.1.2020 do 10.01.2020 dla Polski

Prognozy na okres najbliższych 7-10 dni nie przewidują nadejścia śnieżnej i mroźnej zimy w Polsce. W przyszłym tygodniu na termometrach zobaczymy nawet 14 stopni. Duży wpływ na przebieg pogody w naszej części Europy będą mieć niże wędrujące znad Atlantyku. Okresami zaznaczą się fronty atmosferyczne, przynoszące opady. Głównie deszczu.

W ostatniej dekadzie miesiąca możliwe są przejściowe i krótkotrwałe epizody ze spływem powietrza arktycznego. Skala ochłodzenia nie powinna być jednak duża.

Na południu, południowym zachodzie i zachodzie Polski w środę może być nawet ponad 10 stopni.

Możliwe 14 stopni na południowym zachodzie Polski w środę .

W Małopolsce może być nawet 12 stopni.

Znajdziemy się wtedy w rozległym ciepłym wycinku niżu. W napływie powietrza z południa i południowego zachodu. Szczególnie adwekcje ciepła odczują mieszkańcy południowej i zachodniej Polski.

Średnia anomalia temperatury powietrza wyniesie od 4 °C do 5 °C w najbliższych 10 dniach w Polsce. Co oznacza, że temperatura będzie wyższa średnio o 5 stopni względem analogicznego okresu 1979-2000.

W perspektywie najbliższych 10 dni przeważnie będziemy pod wpływem wyżów. Okresami jednak do głosu dojdą niże znad Atlantyku, przynosząc opady, silny wiatr oraz dużo chmur.

Opadów ma być niewiele, jeśli się pojawią, to będą one słabe w najbliższych 10 dniach

Średnia temperatura dobowa wyniesie od 2 °C do 5 °C w Polsce

Chłodniejsze okresy w pogodzie, opady śniegu i ujemne temperatury nadejść mogą w ostatniej dekadzie stycznia. Nie będzie jednak wieszczonej przez wiele portali kilka tygodni temu zimy trzydziestolecia czy też „bestii ze wschodu”.

Modele numeryczne wskazują, że w ostatniej dekadzie stycznia zmienność pogody może być duża. Ciepłe i chłodne masy powietrza ścierać będą się w naszej części Europy, co prowadzić ma dużej zmienności pogody. W dalszym ciągu jednak występować będzie deficyt opadów.

Aktualizacja modelu ECMWF z poniedziałku nie wskazuje, aby styczeń w kolejnych tygodniach był zimny

Ilość opadów ma być poniżej normy wieloletniej, dlatego styczeń będzie suchy