5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2021. Zaskoczenie w prognozach dla Polski. Zgniłe wyże, czasem aktywny Atlantyk, mróz i śnieg oraz burze tylko w epizodach

pogoda na grudzień 2021

Pogoda długoterminowa na ostatni miesiąc 2021 roku. Zaskoczenie w prognozach długoterminowych, które obrazują prawdopodobny trend dla Polski. Będą okresami zgniłe wyże, czasem aktywna cyrkulacja zachodnia. Śnieg i mróz oraz lokalne burze też się zdarzą tylko w epizodach.

Model CFS prognozuje, że w skali miesięcznej grudzień 2021 będzie cechował się średnią temperaturą powyżej normy wieloletniej. Pokrywa śnieżna zalegać ma głównie w górach, rzadziej na nizinach, ale opady śniegu powinny być częstsze niż w listopadzie poza obszarami górskimi. Najcieplej może być na północy Polski.

Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2021. Zaskoczenie w prognozach dla Polski

Wiele wskazuje, że w skali miesięcznej grudzień na obszarze Polski okaże się ciepły. Prognozy wskazują, że najwyższa temperatura panować ma okresami na północy, jak i też na zachodzie. Podkreślamy, że są to wstępne wyliczenia ukazujący możliwy trend miesięczny. Niewykluczone, że poszczególne tygodnie będą chłodniejsze niż norma wieloletnia 1984-2009. Wysoka temperatura może się utrzymać 40-70% czasu, wskazując na napływ dość ciepłych jak na pierwszy mas powietrza.

Opady śniegu pojawią się na nizinach w trzeciej dekadzie listopada, ale nieco częstsze powinny być w grudniu w wielu regionach Polski.

Pogoda długoterminowa. Opady na ogół w normie wieloletniej według CFS na obszarze Polski

W grudniu czekają nas zróżnicowane warunki pogodowe. Przemieszczanie się wirów niżowych może być częstsze, niż w latach ubiegłych. Prognozy różnych ośrodków wskazują, że na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego, panować może aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych przez dłuższy okres czasu, powodując wystąpienie dynamicznych warunków pogodowych. Czasem pojawią się wyże, co spowoduje utrzymywanie się pod warstwą inwersji osiadania chmur niskich, mgieł oraz smogu, tworząc nieprzyjemną szarugę.

Przykład mgieł radiacyjnych w półroczu chłodnym na obszarze Polski o wschodzie słońca.

mgły w polsce

Orientacyjna prognoza anomalii opadów na grudzień 2021 dla Polski według CFS

Orientacyjna prognoza ciśnienia według modelu CFS na grudzień 2021 sygnalizuje dominacje układów wysokiego ciśnienia na przeważającym obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Przez północ Starego Kontynentu najczęściej mają przemieszczać się niże z frontami atmosferycznymi, które okresami powodować będą wzrost dynamiki w pogodzie na obszarze Polski.

Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2021. Zaskoczenie w prognozach dla Polski

Prognoza długoterminowa na grudzień 2021. Europejski ECMWF prognozuje opady w normie wieloletniej, tak jak IMGW-PIB

Najprawdopodobniej w grudniu 2021 ilość opadów kształtować będzie się w normie wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z niżami wędrującymi znad Atlantyku, a w sprzyjających warunkach również znad Morza Śródziemnego. Prognozy opadów nie są mocno stroną modeli sezonowych, zatem trend może jeszcze ulec zmianie w kolejnych aktualizacjach modelu numerycznego.

Prognoza na grudzień 2021 jest zbliżona do tej, którą widzieliśmy powyżej i pochodzi z modelu klimatycznego CFS dla Polski.

Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2021.

Przy znacznie obniżonej izotermie zero, opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy są jak najbardziej prawdopodobne. Zdarzyć mogą się także burze. Szczególnie adwekcyjne, zwłaszcza punktowo w północnej części Polski i na Morzu Bałtyckim.

Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2021.

Istnieje ryzyko, że w grudniu pojawią się lokalne burze. Szczególnie adwekcyjne, jak i też w obrębie aktywnych frontów chłodnych. Zwłaszcza atlantyckich niżów. Wystąpią głębsze niże związane z cyrkulacją zachodnią, które przyniosą silny wiatr i większe opady. Dużo zależeć będzie jednak od położenia prądu strumieniowego, który prowadzi w wielu sytuacjach do rozwoju układów niżowych. Może pojawić się także silniejszy wiatr. Najbardziej niebezpieczny w górach oraz nad morzem. Jednak również w innych regionach prawdopodobne są szkody wiatrowe.