Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2021. Zaszły kolejne istotne zmiany w prognozach, które przedstawiają możliwy trend w pogodzie na ostatni miesiąc roku. Przedstawimy, co wylicza ECMWF oraz CFS, IMGW-PIB i CanSips.
Pogoda długoterminowa. CFS chłodniejszy w ostatnich aktualizacjach na grudzień
Model CFS prognozuje, że w skali miesięcznej grudzień 2021 będzie cechował się średnią temperaturą w normie wieloletniej na obszarze Polski. Pokrywa śnieżna zalegać ma głównie w górach, rzadziej na nizinach, ale opady śniegu powinny być częstsze niż w listopadzie poza obszarami górskimi. Najcieplej może być na północy Polski.
Prognoza została zainicjowana warunkami brzegowymi za okres od 10.11.2021 do 19.11.2021 i przedstawia wyliczane średnie odchylenie temperatury od normy klimatologicznej.
Spoglądamy następnie na mapę miesięcznej anomalii opadów, która ukazuje, że opady w ostatnim miesiącu 2021 roku będą w normie wieloletniej. Jest to jednak orientacyjna prognoza, a sezonowe prognozy pogody pod kątem opadów trudno uznać za wiarygodne na dłuższy horyzont czasowy.
CanSIPS prognozuje miesiąc z temperaturą powyżej normy wieloletniej
Większość ośrodków wskazuje, że w skali miesięcznej grudzień na obszarze Polski okaże się ciepły. Wyliczenia modeli wskazują, że najwyższa temperatura panować ma okresami na północy, jak i też na zachodzie. Podkreślamy, że są to wstępne wyliczenia ukazujący możliwy trend miesięczny. Niewykluczone, że poszczególne tygodnie będą chłodniejsze niż norma wieloletnia 1984-2009. Wysoka temperatura może się utrzymać 40-70% czasu, wskazując na napływ dość ciepłych jak na pierwszy miesiąc meteorologicznej i kalendarzowej zimy.
Wyliczana anomalia miesięczna na grudzień 2021 dla Polski przez model CanSIPS, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010
Opady w normie wieloletniej według ECMWF. IMGW-PIB prognozuje natomiast miesiąc wilgotny
Pod koniec roku czekają zróżnicowane warunki pogodowe. Przemieszczanie się wirów niżowych może być częstsze niż w latach ubiegłych. Prognozy sezonowe różnych ośrodków wskazują, że na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego, panować może aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych przez dłuższy okres czasu, powodując wystąpienie dynamicznych warunków pogodowych. Niejednokrotnie pojawią się wyże, co spowoduje utrzymywanie się pod warstwą inwersji osiadania chmur niskich, mgieł oraz smogu, tworząc nieprzyjemną szarugę.
Prawdopodobnie w grudniu 2021 ilość opadów kształtować będzie się w normie wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Najczęściej będziemy mieć do czynienia z niżami wędrującymi znad Atlantyku, a w sprzyjających warunkach również znad Morza Śródziemnego. Prognozy opadów nie są mocno stroną modeli sezonowych, zatem trend może jeszcze ulec zmianie w kolejnych aktualizacjach.
Przy adwekcjach chłodu z północy, opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy są jak najbardziej prawdopodobne. Zdarzyć mogą się także burze. Zwłaszcza adwekcyjne, szczególnie punktowo w północnej części Polski i na Morzu Bałtyckim.
Wystąpią głębsze niże związane z cyrkulacją zachodnią, które przyniosą silny wiatr i większe opady. Dużo zależeć będzie jednak od położenia prądu strumieniowego, który prowadzi w wielu sytuacjach do rozwoju układów niżowych. Może pojawić się także silniejszy wiatr. Najbardziej niebezpieczny w górach oraz nad morzem. Jednak również w innych regionach prawdopodobne są czasem szkody wiatrowe.
Według IMGW-PIB. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy, sugerując dominacje układów niżowych.
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla grudnia z lat 1991-2020 dla wybranych
miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2021 r. od IMGW-PIB.
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC