Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Mroźna zima szybko nie nadejdzie, dominacja Atlantyku. Wichury i burze w prognozach

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Mroźna zima szybko nie nadejdzie, dominacja Atlantyku. Wichury i burze w prognozach. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Wiele wskazuje, że w perspektywie ponad 10 dni nie zabraknie dynamicznej aury za sprawą odbudowującej się cyrkulacji strefowej. Niewykluczone są nawet punktowe burze w Polsce. Niestety pomimo okresowego napływu z południa możliwe są przymrozki nocami na przeważającym obszarze naszego kraju.

Fragment komentarza synoptycznego autorstwa Ryszarda Olędzkiego z ICM-UW, meteo.pl

U nas w ciągu ostatnich paru dni, od kiedy jesteśmy w zasięgu wspomnianej strefowej cyrkulacji atmosfery, doświadczamy szybko zmieniającej się „pogody” charakterystycznej dla wspomnianego wyżej okresu przejściowego. Po wczorajszym pogodnym i chłodnym dniu, i szybko obniżającej się temperaturze poniżej zera już po zapadnięciu nocy, od północnego zachodu postępuje ocieplenie. Prowadzi je front ciepły lokujący się obecnie od Suwalszczyzny w kierunku Kotliny Kłodzkiej. Przed frontem przy bezchmurnym niebie mieliśmy znaczny spadek temperatury nawet do minus 5 stopni, w kotlinach górskich do kilkunastu stopni, a przy gruncie jeszcze niżej. Za frontem pod niskimi chmurami około 5 stopni, a w pasie wybrzeża nawet do 7 stopni, a kontrast termiczny około 12 stopni. W strefie frontowej około zera i opady mokrego śniegu, za frontem zachmurzenie całkowite z opadami mżawki występującej głównie na północy i północnym wschodzie kraju. Do wieczora front wyjdzie poza wschodnią granicę, najwcześniej na północnym wschodzie, a najpóźniej na południowym wschodzie. Za frontem utrzymywać się będzie niskie zachmurzenie z lokalnie występującymi opadami mżawki, temperatura, z powodu braku dopływu ciepła słonecznego na poziomie nocnej, ale na południowym wschodzie, pozostającym bezpośrednio pod wpływem wyżu znad Słowacji, raczej nie przejdzie przez zero w górę i pozostanie na małym minusie – informuje Ryszard Olędzki, synoptyk ICM-UW, meteo.pl

O ile płytka zatoka z frontem przesuwać się będzie na wschód to nad Słowacją utrzyma się wspomniany niewielki wyż, swoim klinem sięgający aż nad środkowe Niemcy i kraje Beneluksu. Nocą i w ciągu jutrzejszego dnia klin będzie stopniowo likwidowany i postępować będzie u nas zmiana kierunku wiatru z południowo zachodniego na południowy. Zaistnieją dogodne warunki do występowania zjawisk fenowych w Sudetach i w Karpatach. O ile po stronie nawietrznej chmury zatrzymają się, to po stronie zawietrznej bardzo szybko postępować będą w głąb kraju rozpogodzenia do nieba bezchmurnego. Do rana obejmujące znaczne obszary naszego kraju, a chmury niskie utrzymywać się będą tylko w pasie północnym, ale w ciągu dnia i stamtąd będą stopniowo ustępowały. Rozpogodzeniom towarzyszyć będzie postępujące ochłodzenie i przejście temperatury prze zero w dół do kilku stopni – dodaje Ryszard Olędzki synoptyk ICM-UW, meteo.pl

Zjawiska fenowe to nie tylko bezchmurne niebo i przejście temperatury nocą poniżej zera, tylko nieznacznie skompensowanej w porze dziennej, a następnej nocy z czwartku na piątek kliku stopniowy mróz nad całym obszarem kraju. A wydawałoby się, że przy południowym napływie powietrza będzie cieplej. Poza rozpogodzeniami towarzyszącymi zjawiskom fenowym, wzrastać będzie prędkość wiatru w górach oraz na pogórzach osiągająca 70, 80 km/godz – poinformował Ryszard Olędzki, synoptyk ICM-UW, meteo.pl.

Opisywany przez synoptyka ICM-UW, meteo.pl front ciepły opuści nasz kraj w drugiej części dnia

SIGNIFICANT IMGW-PIB na godzinę 12 UTC w środę

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. W piątek duża aktywność Oceanu Atlantyckiego i wędrujące niże z zachodu na wschód

Na zachodzie Polski i północy Polski zaznaczą się chmury atlantyckiego niżu, dlatego możliwe są tam opady deszczu.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Duży gradient baryczny sprzyjać będzie wietrznej aurze w całym kraju, co obrazuje rycina poniżej.

Pogoda. Sobota wietrzna i deszczowa w całym kraju

Przez nasz kraj wędrować będzie front chłodny powodujący zmianę warunków pogodowych.

Nie zabraknie opadów deszczu w całym kraju, co obrazuje grafika niżej.

Dodatkowo duży gradient baryczny sprzyjać będzie wietrznej aurze w Polsce.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Wietrzna aura w całym kraju, co obrazuje grafika poniżej

Poniedziałek dalej ciepły w całym kraju, ale model GFS prognozuje możliwość wichury

Przy duże aktywności cyrkulacji strefowej rośnie prawdopodobieństwo pojawienia się wichury a nawet wichur w Europie. Prognozy na poniedziałek ulegają jeszcze zmianie, lecz należy je obserwować.

Prognozy prędkości wiatru oraz położenie niżu, który może przynieść silny wiatr na początku tygodnia mogą ulec dużej zmianie. Również w prognozach powyżej tygodnia pojawi się silny wiatr w Polsce, ale wyliczenia na tak odległy okres należy traktować mocno orientacyjnie.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Przeważnie w najbliższych 16 dniach padać będzie deszcz, okresami jednak nie można wykluczyć epizodów zimowych. Prognozy powyżej 120 godzin wskazują na utrzymanie się wysokiej aktywności Oceanu Atlantyckiego, lecz okresami do naszego kraju napływać będą chłodniejsze masy powietrza.

Zazwyczaj temperatura będzie nieco powyżej normy wieloletniej, ale okresami chłodne masy powietrza dadzą się we znaki. Powyżej 120 godzin rozbieżność między wiązkami jest coraz większa, co utrudnia precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych dla Polski. Przyjmuje się, że do 7-10 dni można określić trend w pogodzie, powyżej tego okresu prognozy są obarczone bardzo dużym błędem.

W wiązkach nie widać jednak dwucyfrowych mrozów dla Polski na wysokości 2 metrów. Mogą zdarzyć się również okresy wyjątkowo ciepłe do 10 stopni.

Średnia temperatura powietrza na 10 dni dla Europy

Średnia anomalia temperatury powietrza na 10 dni dla Europy

Punktowo wartości minimalne mogą być niższe w najbliższych 10 dniach w Polsce

Przeważnie będziemy pod wpływem cyrkulacji niżów znad Atlantyku, co powodować ma dużą zmienność pogody. Częściej padać ma deszcz, lecz w prognozach powyżej 10 dni pojawiają się opady śniegu na nizinach w Polsce.