Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Zbliża się podmuch „wiosny”. Będzie blisko 20°C i silny wiatr, możliwe burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie blisko 20°C i silny wiatr, możliwe burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie dla naszej części Europy.

Luty zgodnie z naszymi prognozami długoterminowymi przynosi duże dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Za ostatnie 13 anomalia temperatury sięga blisko 5 stopni powyżej normy na przeważającym obszarze Polski.

Anomalia temperatury powietrza na obszarze Polski w okresie od 1.02.2020 do 13.02.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010

meteomodel.pl

Najwyższa średnia temperatura dobowa panowała w ostatnich 13 dniach na zachodzie naszego kraju.

Meteomodel.pl

Przebieg temperatury od początku lutego na obszarze Polski. Temperatura jest cały czas powyżej normy dla analogicznego okresu 1981-2010.

meteomodel.pl

Prognozowana anomalia temperatury w najbliższych 7 dniach na obszarze Polski.

meteomodel.pl

Prognoza anomalii miesięcznej do 20 lutego 2020 dla Polski

meteomodel.pl

Cyrkulacja strefowa przynosi zimą wysokie temperatury w Polsce. Napływa do nas często powietrze z południowego-zachodu i południa. Okresy chłodne, jeśli występują są krótkie. W najbliższych dniach prognozowany jest napływ bardzo ciepłego powietrza z południowego-zachodu i południa Europy

Prognozowana średnia anomalia temperatury w najbliższych 10 dniach na obszarze sięgnie nawet 6 stopni powyżej normy wieloletniej względem okresu referencyjnego 1979-2010.

Dodatnie NAO i AO sprzyjać będzie w dalszym ciągu adwekcji ciepłych mas powietrza do Europy i dużej aktywności cyrkulacji strefowej.

Prognoza pogody na 5 dni według IMGW-PIB. W niedzielę i poniedziałek temperatura w niektórych rejonach Polski może być wyższa niż prognozują to synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. W niedzielę i poniedziałek wysokie temperatury. Nie zabraknie jednak silnego wiatru

Jeszcze kilka dni temu modele numeryczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo silnej wichury w Polsce w weekend i na początku przyszłego tygodnia. Na szczęście wiatr prognozy uległy zmianie. Porywy wiatru na nizinach przekroczyć mogą 70 km/h, zwłaszcza w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wynikać będzie on ze zwiększenia się poziomego gradientu ciśnienia, który sięgnąć może nawet 20 hPa w naszej części Europy. Adwekcji bardzo ciepłego powietrza sprzyjać mają głębokie niże ulokowane na północny-zachód i północ od Polski. W poniedziałek z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać będzie się front chłodny z opadami. Tuż za frontem rozpocznie się napływ chłodniejszego powietrza. We wtorek w całym kraju zrobi się chłodniej.

W niedzielę wysoka temperatura powyżej 10 stopni występować będzie na zachodzie, południu i centrum oraz niewykluczone, że też na wschodzie. W południowej części Polski wiatr fenowy podnosić będzie temperaturę powietrza.

Wyjątkowo ciepła będzie noc z niedzieli na poniedziałek, gdy na zachodzie, południowym-zachodzie temperatura przekroczy 14 stopni.

W poniedziałek nadzwyczaj wysokie temperatury obejmą przeważający obszar Polski.

W obszarze oddziaływania na południu wiatru fenowego temperatura przekroczy 15-17 stopni w najcieplejszym momencie dnia.

Prognozowane odchylenie temperatury na 2 m w naszej części Europy sięgnie nawet 12-17 stopni powyżej normy wieloletniej. Anomalia temperatury może być większa niż prognozuje to model GFS.

We wtorek i środę czeka nas zauważalne ochłodzenie po przejściu frontu chłodnego.

Pogoda. Śnieżna i mroźna zima nie nadejdzie w lutym

Modele numeryczne nie prognozują nadejścia śnieżnej i mroźnej zimy do naszej części Europy. Przeważnie temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Wyjątkowo wysokie temperatury jak na luty panować będą w okresie od 15.02.2020 do 17.02.2020, potem czeka nas zauważalne ochłodzenie. Do końca lutego nie można wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem, okresami śniegu na nizinach. Zimowe warunki panować będą głównie w górach. Utworzenie się wielotygodniowej pokrywy śnieżnej na nizinach jest mało prawdopodobne. Ostatnia dekada lutego przynieść może większą dominacje wyżów, ale okresami do głosu dojdą niże wraz z frontami wędrującymi znad Atlantyku. Nie można wykluczyć również lokalnych burz. Szczególnie w sytuacji adwekcji chłodniejszych mas powietrza o cechach polarno morskich i arktycznych morskich.

Prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla wysokości 850 hPa i 2 m

Aktualna temperatura w Polsce tu

Opady i chmury tu

Sytuacja synoptyczna tu

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Zbliża się podmuch „wiosny”. Będzie blisko 20°C i silny wiatr, możliwe burze”

Dodaj komentarz