Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Zima szybko nie nadejdzie, deficyt opadów oraz burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dla Polski. Zima szybko nie nadejdzie, deficyt opadów oraz burze w Europie. Sprawdźmy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie dla Polski.

Od dłuższego czasu utrzymuje się południkowa wymiana mas powietrza. Sprzyja temu specyficzny rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Zasadniczo znajdujemy się po wschodniej stronie fali górnej, dlatego do naszego kraju dociera ciepłe powietrze.

Zdecydowanie cieplejsze masy powietrza zalegają w naszej części Europy, odchylenie temperatury względem analogicznego okresu 1981-2010 sięga nawet 10 stopni powyżej normy. Dużo chłodniej jest na zachodzie Starego Kontynentu

W tym samym czasie na wschodzie Europy ulokowany jest wyż. Pomiędzy wieloośrodkowym niżem znad zachodniej części kontynentu a wyżem występuje długotrwała adwekcja ciepła do Polski.

W niedzielę nasz kraj znajdzie się w bardzo ciepłym powietrzu płynącym z południowego wschodu, jednak nie wszędzie będzie słonecznie. Zasadniczo znajdziemy się pod wpływem niżu „INGMAR” ulokowanego w rejonie Włoch.

Pogoda. Sobota z silnym wiatrem halnym na południu

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Do godzin przed południowych lokalnie mogą utrzymywać się jeszcze mgły ograniczające widzialność poziomą do 300 metrów. Pewne prawdopodobieństwo słabych opadów deszczu jest w ciągu dnia na północnym zachodzie oraz w obszarach podgórskich Sudetów i Beskidów, miejscami opady deszczu, na Warmii i Mazurach lokalnie opady mżawki. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków południowych. Porywy wiatru na Pomorzu do 55 km/h, w obszarach podgórskich do 85 km/h, w Beskidach oraz na szczytach Sudetów do 100 km/h, w Tatrach do 130 km/h. – informuje IMGW-PIB.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Co czeka nas w pogodzie nocą?

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami na zachodzie oraz w obszarach podgórskich Beskidów słabe opady deszczu. Lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 1°C na północnym zachodzie, 4°C, 7°C na przeważającym obszarze, do 8°C miejscami na południu. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany i porywisty, zmienny, z przewagą kierunków południowych. Porywy wiatru w Beskidach do 60 km/h, na szczytach Sudetów i Tatr do 90 km/h – informuje IMGW-PIB

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Pogoda. Niedziela ciepła, deszcz możliwy głównie na zachodzie i północnym zachodzie

Słabe opady deszczu na froncie ciepłym są możliwe na zachodzie i północnym zachodzie Polski. We wschodniej i centralnej części naszego kraju może nie zabraknąć chmur niskich oraz zamgleń. Jest to częsta sytuacja przy napływie z rejonu Morza Czarnego jesienią.

Prognozowane jest duże odchylenie temperatury względem normy wieloletniej

Prognozowana temperatura przez model SWISS-HD w niedzielę

Nieco więcej chmur i zamgleń może być na wschodzie i centrum Polski w niedzielę

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB), prawdopodobnie w centrum i na wschodzie temperatura będzie niższa o nawet kilka stopni, niż prognozują to synoptycy IMGW

W górach powieje silniej halny

Wiatr słaby i umiarkowany, na południu kraju porywisty, w obszarach podgórskich do 55 km/h, wschodni i południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów i Tatr porywy wiatru do 110 km/h – informuje IMGW-PIB

Pogoda. Noc z niedzieli na poniedziałek z mgłami, ale i silnym wiatrem fenowym na południu

W nocy zachmurzenie umiarkowane, w zachodniej połowie kraju i na północy okresami duże. Lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 5°C na Suwalszczyźnie i Podhalu do 10°C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu Zachodnim okresami dość silny i porywisty, w obszarach podgórskich porywy wiatru do 55 km/h, południowo-wschodni. W szczytowych partiach Tatr porywy wiatru do 90 km/h, w Sudetach do 100 km/h – informuje IMGW-PIB

Wyjątkowo ciepła noc z niedzieli na poniedziałek

Nie zabraknie jednak we wschodniej i centralnej Polsce chmur niskich oraz mgieł w nocy z niedzieli na poniedziałek

Pogoda. W poniedziałek najwięcej chmur na wschodzie i centrum

Pozostaniemy w napływie z południa. We wschodniej i centralnej Polsce może nie zabraknąć nieprzyjemnych chmur niskich typu Stratus oraz mgieł i zamgleń ograniczających widzialność poziomą. Temperatura będzie wysoka jak na listopad.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Pogoda. Wtorek z nieco niższą temperaturą, sporą ilością chmur, lecz bez opadów

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. W środę napływać będzie powietrze ze wschodu

Napływać ma powietrze ze wschodu, ale zrobi się nieco chłodniej. Może nie zabraknąć chmur, ale czeka nas deficyt opadów.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Czwartek nieco cieplejszy w kraju, ale lokalnie popada deszcz

Kontynuowany ma być napływ powietrza ze wschodu Europy. Na obszarze naszego kraju nie zabraknie chmur, lecz nie powinno padać.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. Piątek prawdopodobnie z dużym kontrastem termicznym w Polsce

Wiele wskazuje, że na obszarze Polski występować będzie duża różnica temperatury pomiędzy wschodem a zachodem kraju. Niewykluczone są opady deszczu w zachodniej części RP.

Prognozowana temperatura w piątek, model ECMWF

Pogoda. Sobota z najwyższymi temperaturami na południu i zachodzie kraju

Prognozy na przyszły weekend mogą ulec jeszcze zmianie, ale prawdopodobnie najwyższe temperatury będą na południu i zachodzie kraju.

Pogoda. Prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia zrobi się nieco chłodniej, zimna końcówka listopada

Ostatnie dni listopada minąć mogą pod znakiem coraz niższych temperatur. Prawdopodobnie temperatura w całym kraju spadnie poniżej normy wieloletniej. W ostatnich dniach listopada niektóre modele prognozują nawet opady śniegu na nizinach w Polsce, ale prognozy na tak odległy okres należy traktować z dystansem.

Średnia anomalia temperatury powietrza na 10 dni dla Europy

Maksymalna temperatura powietrza w ciągu najbliższych 10 dni w Europie

Coraz większy wpływ na pogodę będzie mieć wyż ze wschodu. Dlatego opadów ma być niewiele w najbliższych 10 dniach w Polsce

2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Zima szybko nie nadejdzie, deficyt opadów oraz burze w Europie”

  1. Złośliwość niskich lotów

    Niektóre modele prognozują opady śniegu na nizinach w Polsce. Te same modele, co już prognozowały opady śniegu na nizinach w Polsce na przełomie października i listopada? Osobiście bardziej bym polegał na jakimś bezpańskim głodnym psie na środku łąki, niż na długoterminowych prognozach. Ale to tylko taka moja subiektywna ocena.

    Złośliwość wysokich lotów

    A co tam słychać z wirem polarnym zapowiadanym na wielu portalach? Mrożące krew w żyłach nagłówki nie znajdują odzwierciedlenia w stanie faktycznym? Czyżby rozgrzane do czerwoności mapy ciepła skutecznie przepędzały wir polarny tam skąd przybył?

  2. W zeszłym roku było cieplej podobnie jak w 1918 roku kiedy lato było aż do Grudnia. A mnie to śmieszy że ten rok jest cieplejszy od tamtego. No chyba nie na pomorzu, temperaturę mierze kilkoma termometrami z dziada na pradziada i wniosek jest oczywisty. Ciepła jakie było w 1918 roku nic nie przebije. Dowody są niepodważalne.

Dodaj komentarz