Pogoda długoterminowa do końca listopada 2019. Pojawi się całodobowy mróz, wystąpi deficyt opadów oraz burze w Europie

Pogoda długoterminowa do końca listopada 2019. Napłynie mroźne powietrze, wystąpi deficyt opadów oraz burze w Europie. Sprawdź trend w pogodzie do 30 listopada.

Listopad w tym roku rozpieszcza nas pod względem temperatur. Coraz więcej modeli numerycznych sugeruje, że ostatnia dekada miesiąca przyniesie zdecydowanie niższe temperatury w Polsce.

Decydujący wpływ na przebieg pogody w naszym kraju zacznie mieć wyż znad Rosji. Szczególnie chłodno zrobić ma się, gdy napłynie masa powietrza polarno kontynentalna ze wschodu.

Wyż znad Rosji nie w każdej sytuacji przyniesie pogodną aurę. Pod warstwą inwersyjną zalegać będzie mogło nieprzyjemne zachmurzenie chmurami typu Stratus, lokalnie pojawią się także mgły oraz zamglenia i opady mżawki.

Istotne ochłodzenie w naszym kraju zacznie postępować po 21 listopada. Najniższe temperatury są prognozowane we wschodniej połowie kraju, natomiast na Suwalszczyźnie i Podlasiu oraz Lubelszczyźnie pierwszy raz tej jesieni temperatura w ciągu dnia może przyjąć wartości w okolicach zera stopni, a nawet ujemne.

Nocami i o poranku powrócą przymrozki. Szczególnie niskie temperatury są prognozowane we wschodniej i północnej części naszego kraju. Nieco wyższe temperatury panować będą na południu Polski.

Średnia anomalia temperatury powietrza względem okresu referencyjnego 1979-2000 robi wrażenie, zwłaszcza w naszej części Europy.

W najbliższych 10 dniach oczekiwane jest ochłodzenie, co widać po zmniejszającej się średniej anomalii temperatury powietrza.

Zimne powietrze znad Rosji zacznie dawać się we znaki, szczególnie we wschodniej połowie kraju. Temperatury prognozowane przez model GFS mogą być niższe.

Stacjonarny wyż znad Rosji przyczyniać będzie się do zmiany warunków pogodowych.

Opadów w najbliższych 10 dniach będzie niewiele na obszarze Polski, ale pod koniec miesiąca na nizinach spaść może śnieg. Nie da się jednak teraz określić, gdzie dokładnie wystąpią opady białego puchu.

W okolicach 22 listopada we wschodniej połowie kraju zaczną występować przymrozki, niskie temperatury będą także w ciągu dnia. Ujemne temperatury możliwe będą także w centrum Polski.

Przyszły weekend może przynieść także ujemne wartości na termometrach w ciągu dnia, co widać na mapie poniżej.

Trend z napływem coraz chłodniejszych mas powietrza jest doskonale widoczny w wiązkach modelu GFS.

Gwałtowne ochłodzenie we wschodniej i centralnej połowie kraju widać na głównych wiązkach modelu GFS.