Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą przymrozki, zdarzą się również opady i burze. Bez szans na upał w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Sprawdzimy najnowszy trend w prognozach długoterminowych na okres od 13.09.2021 do 29.09.2021. Zdarzą się opady, jak i też burze. Bez szans na upał w Polsce, ale niewykluczone są jednak dni gorące. Możliwe są także przymrozki na przełomie 2 i 3 dekady września.

Pogoda. Wrzesień przyniósł zmianę warunków pogodowych

Wraz z początkiem września doświadczyliśmy wyraźnej zmiany pogody. Długotrwałe, intensywne opady deszczu ustąpiły. Przeważnie znaleźliśmy się pod wpływem wyżu, dlatego przez wiele dni aura była stabilna. Jednak na początku miesiąca temperatura była często poniżej normy wieloletniej. Wyraźna zmiana nadeszła pod koniec 1 dekady września. Wtedy to napłynęło do nas cieplejsze powietrze. Pod koniec drugiego tygodnia mijającego miesiąca pojawiły się burze. Najpierw na zachodzie i północy, natomiast w weekend również w centrum, na południu i wschodzie kraju. Na ogół były to pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Należy podkreślić, że miejscami nie padało od początku września, aczkolwiek opady konwekcyjne w drugim tygodniu miesiąca nie były równomierne.

Pogoda. Nieuniknione ochłodzenie pod koniec tygodnia

Rozpoczynający się tydzień przyniesie w naszych szerokościach geograficznych zmianę warunków pogodowych. Szczególnie odczuwalne ochłodzenie nadejdzie do Polski pod koniec bieżącego tygodnia. Wiele wskazuje, że we wschodniej połowie kraju pojawią się przygruntowe przymrozki. Szczególnie w sytuacji występowania bezchmurnego nieba i słabego wiatru oraz adwekcji suchej i zimnej masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Niskie temperatury nie ominą również polskich gór oraz obszarów podgórskich. Nie można wykluczyć również na tym obszarze wystąpienia ujemnych temperatur. Istnieje pewne prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu i deszczu ze śniegiem w szczytowych partiach gór po 15 września.

Wysokie temperatury jak na wrzesień utrzymają się przynajmniej do 17-18 dnia miesiąca. Do omawianego okresu utrzymają się w całym kraju wartości na termometrach powyżej normy wieloletniej. Następnie na przełomie 2 i 3 dekady września temperatura w całym kraju obniży się.

Istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że w okresie od 18.09.2021 do 24.09.2021 pojawią się przygruntowe przymrozki na nizinach. Zwłaszcza we wschodniej połowie kraju nocami i w godzinach porannych. Największe prawdopodobieństwo ujemnych wartości będzie na Suwalszczyźnie, Podlasiu, Mazurach oraz Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Nie można ich jednak wykluczyć, że w warunkach wyżowej aury pojawią się także w centralnej części kraju.

Wiele wskazuje, że przełomie 2 i 3 dekady miesiąca utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód Polski. We wschodniej połowie kraju w najcieplejszym momencie dnia będzie czasem zaledwie od 11°C do 15°C. Na zachodzie na termometrach ma być nawet 15°C/21°C.

Zimny CFS dla Polski

Mało optymistycznie wygląda prognoza średniej anomalii tygodniowej na okres od 19.09.2021 do 26.09.2021. Wtedy to CFS zakłada w całym kraju temperaturę poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą przymrozki, zdarzą się również opady i burze

Szansa na zmianę pojawia się dopiero w okresie od 26.09.2021 do 3.09.2021, lecz są to prognozy, które mogą ulec zmianie. Widzimy jednak, że amerykański model zakłada niską temperaturę, skutkując występowaniem jednak nieco mniejszej ujemnej anomalii temperatury niż na przełomie 2 i 3 dekady września. Na zachodzie temperatura może być w normie klimatologicznej.

ochłodzenie

ECMWF również zakłada ochłodzenie, ale nie tak intensywne jak amerykański model klimatyczny

Czwartkowa aktualizacja europejskiego modelu ECMWF także sygnalizuje, że w naszej części Europy utrzyma się wyraźny podział w pogodzie. Na północnym-wschodzie i częściowo wschodzie temperatura ma być poniżej 20-letniej normy klimatologicznej. Na pozostałym obszarze na ogół w normie wieloletniej. Jedynie na południu i południowym-zachodzie przez cały tydzień od 13.09.2021 do 20.09.2021 temperatura ma być powyżej normy klimatologicznej.

chłodny okres synoptyczny

Szczególnie niekorzystnie wyglądają prognozy na okres od 20.09.2021 do 27.09.2021. Wtedy to według ECMWF, średnia anomalia tygodniowa na przeważającym obszarze Polski będzie poniżej normy. Najchłodniej ma być we wschodniej połowie kraju, natomiast najcieplej na zachodzie, gdzie temperatura ma być w normie wieloletniej.

temperatura w normie i poniżej

Pogoda. Będziemy przeważnie pod wpływem wyżu, ale okresami przejdą fronty i zatoki płytkich ośrodków niżowych, dlatego pojawią się opady i burze

We wrześniu na ogół dominuje pogoda wyżowa, co jest zgodne z tym, o czym pisaliśmy na początku miesiąca w prognozie miesięcznej, że po mokrym i zimnym sierpniu. Początek meteorologicznej jesieni przyniesie w Polsce więcej słońca i mniej opadów. W mijającym tygodniu nasza część Europy ma być przeważnie pod wpływem wyżu. Sięgnie nas klin wyżowy, który nie przyniesie jednak całkowitego braku opadów. Przez naszą część Starego Kontynentu okresami przejdą fronty atmosferyczne. Szczególnie w okresie od 16.09.2021 do 18.09.2021 w wielu regionach wystąpią opady deszczu, a czasem również także zagrzmi. Nie można wykluczyć, że przez nasz kraj przewędruje niż z układem frontów atmosferycznych, przynosząc wzrost dynamiki w pogodzie. Zjawiska burzowe mogą wystąpić w czwartek na południu i wschodzie kraju. Jednak z uwagi na dynamiczną sytuacje synoptyczną prognozy mogą ulec zmianie.

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego w okresie od 13.09.2021 do 23.09.2021 według amerykańskiego modelu numerycznego GFS.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą przymrozki, zdarzą się również opady i burze. Bez szans na upał w Polsce

Szczególnie dużo opadów widzi ECMWF na początku trzeciej dekady września

Aura na przełomie 2 i 3 dekady września ma być różnoraka. Nie zabraknie chwil ze słońcem, ale czasem pojawi się więcej chmur. Niewykluczone są również burze, które jednak nie powinny być intensywne.

Za ochłodzenie pod koniec tygodnia będzie odpowiedzialny rozległy wyż z centrum nad Skandynawią i niż ulokowany nad Federacją Rosyjską. Antycyklon we współpracy z niżem ściągnie do Polski z wysokich szerokości geograficznych zimne powietrze. Ochłodzenie te będzie jednak najbardziej odczuwalne we wschodniej połowie kraju.

Orientacyjna prognoza sum opadowych według modelu GFS na okres od 13.09.2021 do 23.09.2021

opady poniżej normy

Zdecydowanie więcej opadów widzi model ECMWF. Również widzi on podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejsze południe oraz zachód. W trzeciej dekadzie miesiąca mogą pojawić się ośrodki niżowe z frontami, przynosząc większe opady atmosferyczne.

Orientacyjna prognoza sum opadowych na okres od 13.09.2021 do 23.09.2021

pogoda. wilgotny ECMWF

Wiązki modelu GFS sygnalizują nieuchronne ochłodzenie pod koniec 2 dekady września. Będzie najbardziej odczuwalne we wschodniej połowie kraju

Przeglądamy następnie wiązki modelu GFS, który sygnalizuje wystąpienie silnego ochłodzenia na przełomie 2 i 3 dekady września. Napływ chłodniejszej masy powietrza pod koniec tygodnia jest przesądzony. Obserwujemy, że średnia wiązek obniża się poniżej normy z lat 1981-2010. Przez większość dnia we wschodniej połowie kraju temperatura w trzeciej dekadzie miesiąca będzie poniżej normy wieloletniej. Aczkolwiek na przełomie miesięcy może wzrosnąć powyżej normy.

pogoda. GFS znaczne ochłodzenie

Nie można wykluczyć, że pod koniec mijającego tygodnia i w przyszłym tygodniu pojawią się ponownie we wrześniu przygruntowe przymrozki. Niektóre wiązki wskazują nawet nocami temperaturę we wschodniej połowie kraju w okolicach zera. Nie można wykluczyć, że wartości będą niższe od prognozowanych przez model amerykański i okresami ujemna temperatura pojawi się na wysokości 2 m.n.p.g.

pogoda. ochłodzenie

Szansa na ochłodzenie, ale nie tak duże i bez przymrozków jest w zachodniej połowie kraju w podobnym terminie. Wiele jednak wskazuje, że będziemy mieć w podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Pod koniec miesiąca obserwujemy jednak wzrost średniej wiązek, co sygnalizuje nam możliwość powrotu wartości na termometrach powyżej normy. Są to jednak odległe prognozy, które mogą ulec jeszcze dużym zmianom.

pogoda. chłód w polsce

Najpierw temperatura powyżej normy, potem ochłodzenie w Polsce

Reasumując, po ciepłym mijającym tygodniu, trzeci tydzień września przyniesie odmienne warunki pogodowe. Pojawi się czasem więcej opadów, a czasem również i burze. Okresami ma być słonecznie i z mniejszą ilością chmur. Temperatura praktycznie do końca 2 dekady września będzie powyżej normy wieloletniej. Jednak na przełomie 2 i 3 dekady września pomiędzy wyżem znad Skandynawii a niżem znad Rosji otworzy się korytarz do napływu chłodnej masy powietrza. Szczególnie odczuwalne ochłodzenie ma być we wschodniej połowie kraju. W warunkach wyżowej pogody, braku wiatru i zachmurzenia możliwe są nocne spadki temperatury poniżej zera. Opady na ogół będą lekko poniżej normy, bądź w normie wieloletniej. Szczególnie silne opady różnego rodzaju widzi model europejski ECMWF. GFS tego nie potwierdza. Ochłodzenie pod koniec drugiej dekady września jest przesądzone. Pod znakiem zapytania pozostaje jednak skala i długość chłodnego okresu synoptycznego, dlatego już jutro zweryfikujemy prognozy różnych ośrodków, gdyż niektóre modele pokazują ujemne anomalie temperatury aż do końca miesiąca.

Poniższa animacja przedstawia wyliczenia GEFS na okres od 13.09.2021 do 28.09.2021. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że trzecia dekada września wyjdzie poniżej normy wieloletniej. Zbliżone prognozy na ten okres prezentują prognozy wiązek modelu GFS, jak i też CFS.

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą przymrozki, zdarzą się również opady i burze. Bez szans na upał w Polsce”

Możliwość komentowania została wyłączona.