Uderzy silny mróz. Nawet -5 stopni na wschodzie Polski już niedługo. Sięgnie nas „jęzor chłodu”

Sporo zmienia się w prognozach pogody jeśli chodzi o trzecią dekadę września. Obecne wyliczenia modeli straszą nas naprawdę silnym uderzeniem chłodu. Mróz w wielu regionach Europy Wschodniej mógłby sięgać nawet -8 stopni Celsjusza. Ta bardzo duże spadki temperatury jak na wrzesień. Na wstępie informuje, to tylko analiza obecnych wyliczeń modeli numerycznych. Wyliczenia są niestabilne i modele nie mają zgodności co do siły ochłodzenia. Pewnym jest już teraz, że za kilkanaście dni zrobi się bardzo zimno, a przymrozki i nawet mróz stają się coraz bardziej prawdopodobne.

Huragan Larry dotarł do Europy. Mróz i śnieżyce

Zanim jednak przejdziemy do ochłodzenia, które przed nami, wrócę na chwilę do huraganu Larry, który uderzył właśnie w Europę Północną. Według wstępnych wyliczeń huragan miał przejść nieco bardziej na południe przynosząc silne wichury na Wyspach Brytyjskich. Okazało się, że huragan powędrował bardziej na północ. Uderzył w wybrzeże Kanady przynosząc tam silne wichury oraz opady śniegu.

Wędrówka huraganu Larry

Obecnie już jako depresja tropikalna ex Larry uderza w Grenlandię, a następnie w Wyspy Owcze i Islandię. W regionie załamanie pogody przynosi mróz oraz bardzo intensywne opady śniegu. Zobaczcie sami z jaki silnymi śnieżycami będą mieli do czynienia mieszkańcy regionu. Animacja pokazuje procentowe prawdopodobieństwo opadów śniegu na danym obszarze (model GEFS, źródło)

Oczywiście prawdopodobieństwo opadów na Grenlandii, czy Islandii jest niemal 100 procentowe. Jednak chciałbym zwrócić uwagę na inny aspekt powyższej animacji. Otóż w najbliższym czasie znacznie wzrasta wg. prognoz prawdopodobieństwo wystąpienia opadów również w Skandynawii a także północno zachodniej Rosji. Model nie wyklucza również opadów śniegu w Republikach Bałtyckich, czy choćby w Tatrach. Pokazuje to jasno trend, że w nasz region wkroczy zdecydowane ochłodzenie. Pojawić mogą się przymrozki, a nawet mróz.

Silne ochłodzenie w Europie w kolejnych dniach

Przejdźmy jednak do sedna wpisu, czyli silnego ochłodzenia jakie przed nami w Europie. Czy rzeczywiście pojawi się mróz? I czy będzie on tak silny jak widzą go modele? Tego na sto procent nie wiemy. Jednak modele jasno pokazują, że z północy na południe uderzy „bomba chłodu” (a jakże). Ochłodzenie obejmie Europę Północno Wschodnią, centrum oraz południowy wschód kontynentu.

Mróz na północy kontynentu

Na powyższej grafice widać temperaturę na poziomie 850 hPa (około 1500 metrów npm). Na północy wartości te spadają do niemal -20 stopni. Oczywiście nie jest to temperatura odczuwalna przy powierzchni. Jednak sporo mówi nam to o masach powietrza jakie znajdują się nad danym obszarem. Widać tu, że chłód na ten moment ogranicza się wyłącznie do Skandynawii. Polska znajduje się obecnie w umiarkowanie ciepłym sektorze powietrza. Stąd temperatury na poziomie 20 stopni Celsjusza. Spójrzmy jednak na animację ruchu mas powietrza w najbliższych dniach.

Szczególną uwagę należy zwrócić na okres od 20 września. Widać tu jak chłodne powietrze z północy rozpoczyna wędrówkę na południe i południowy wschód kontynentu. „Jęzor chłodu” dotrze również do wschodnich regionów naszego kraju. Mróz na wschodzie Europy może być silny. Modele widzą na zachodzie Rosji, czy na Białorusi mróz sięgający -5, a nawet -8 stopni Celsjusza. Bardzo chłodno zrobi się również na południowym wschodzie kontynentu. Widać do doskonale na mapie anomalii temperatury dla Europy na dzień 21 września. W regionach północnych basenu morza śródziemnego będzie nawet o 12 stopni chłodniej niż w okresie referencyjnym. To bardzo ujemna anomalia temperatury.

Mapa anomalii temperatury dla Europy

Pogoda w Polsce. Mróz, czy tylko przymrozki

Modele wciąż nie są zgodne co do siły ochłodzenia konkretnie w Polsce. Wiemy, że blisko naszych wschodnich granic po 20 września mróz sięgał będzie -5 stopni Celsjusza. Jak silny będzie spływ chłodu do naszego kraju? Z pewnością najchłodniej zrobi się na wschodzie Polski. Jednak, czy pojawi się tu mróz, czy tylko przymrozki. Tego na ten moment jeszcze jednoznacznie nie określę.

Przymrozki, czy mróz w Polsce po 20 września?

Widać jednak, że ochłodzenie na wschodzie będzie po 20 września rozległe. Temperatura będzie spadać do 2 stopni na wysokości 2 metrów. Przy gruncie z pewnością pojawią się w Polsce ujemne wartości temperatury. Na odpowiedź czy już we wrześniu w Polsce pojawi się silniejszy incydent z mrozem musimy poczekać jeszcze kilka aktualizacji modeli numerycznych. Tymczasem zachęcam do zapoznania się ze świeżą pogodą długoterminową na 16 dla Polski. Tam Arek analizuje pogodę na podstawie modeli długoterminowych.