Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2019 dla Polski. Dominacja Atlantyku, opady deszczu i śniegu. Zmienna aura oraz burze

Pogoda długoterminowa na cały grudzień 2019 dla Polski. Dominacja Atlantyku, opady deszczu i śniegu. Zmienna aura oraz burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ostatni miesiąc roku.

Na przełomie listopada i grudnia do Polski dotarło powietrze arktyczne z północnego zachodu. Wczoraj obserwowano burze w północnej i zachodniej części naszego kraju. Mieliśmy do czynienia z silną adwekcją chłodu, ale tylko w środkowych warstwach troposfery.

Pogoda. We wtorek Polska będzie pod wpływem wyżu

Dzisiaj Polska jest jeszcze pod wpływem wyżu z centrum w rejonie Czech. Napływa dość chłodna masa pochodzenia arktycznego. Wieczorem do północno zachodniej części naszego kraju nasunie się front ciepły z opadami, które schodzić będą na południowy wschód w nocy z 3 na 4 grudnia. Tuż za frontem napływać zacznie cieplejsza masa polarno morska.

Pogoda. W kolejnych dniach czeka nas powrót cyrkulacji strefowej głównie o składowej zachodniej i południowo zachodniej. Atlantyckie niże przemieszczać będą się z zachodu na wschód, przynosząc zróżnicowaną aurę w kraju.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Prognoza pogody na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Punktowo możliwe są opady marznące powoduje gołoledź w nocy z wtorku na środę oraz w środę

W najbliższych 10 dniach nie zabraknie przymrozków nocami na obszarze Polski, nie będą one jednak silne. Punktowo wartości mogą być niższe niż prognozuje model GFS.

Decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych będą mieć wędrujące znad Atlantyku nad Europę Wschodnią układy niskiego ciśnienia.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Pogoda. W czwartek dużo pogodnego nieba w Polsce

5 grudnia Polska znajdzie się pod wpływem wyżu. Napływać będzie powietrze polarno morskie. Niska wilgotność względna przyczyni się do dużej ilości Słońca w naszym kraju.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach na obszarze Europy przez model GFS

Średnia temperatura powietrza na 10 dni dla Europy, prognozowana przez GFS

Pogoda. Aktywna cyrkulacja strefowa, wzrośnie prędkość wiatru

Wraz z odbudową cyrkulacji atlantyckiej nastąpi wzrost prędkości wiatru. Okresami silniej powieje na obszarze Polski, w polskich górach nawet powyżej 100 km/h.

Co widać w wiązkach modelu GFS na 16 dni?

Zimy nie widać w prognozach powyżej 7 dni. Okresami napływać będą chłodniejsze masy powietrza z północnego zachodu i północy. Duży wpływ na przebieg pogody w Polsce będzie mieć w grudniu cyrkulacja strefowa, przyczyniając się do napływu dość ciepłych mas powietrza znad Atlantyku i południowego zachodu Europy.

Częściej padać będzie deszcz, lecz okresami śnieżne epizody dadzą się we znaki na nizinach w Polsce.

Siarczystów mrozów i zimy trzydziestolecia nie widać w prognozach. Zatem przepowiednie wielu portali nie sprawdzą się.

Prognozowana anomalia temperatury przez model ECMWF dla Europy na poszczególne tygodnie grudnia

Również model CFS prognozuje, że grudzień będzie miesiącem powyżej normy wieloletniej

Najwięcej opadów CFS prognozuje na północy Polski