Pogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Ekstremalna anomalia. Zima nie nadejdzie, suche okresy i burze

Pogoda długoterminowa na luty 2020. Ekstremalna anomalia. Zima nie nadejdzie, suche okresy i burze. Sprawdźmy najnowsze prognozy modeli na drugi miesiąc 2020 roku.

W prognozie użyte zostały wyliczenia modelu CFS, jak i też ECMWF. Ryciny ukazują m.in prawdopodobny trend z prognozowaną anomalią i rozkładem pola ciśnienia na luty.

Model CFS prognozuje, że odchylenie temperatury sięgnie nawet 4 stopnie powyżej normy wieloletniej w skali miesięcznej, co prawdopodobnie całkowicie przekreśli szanse na śnieżną i mroźną zimę w Polsce. Ocieplenie klimatu wpływa coraz bardziej na warunki pogodowe. Jednak co ciekawe w czasie nawet trwającego ocieplenia klimatu prawdopodobne są miesiące chłodne i opady śniegu o większym natężeniu.

Luty będzie kolejnym miesiącem, gdy nie mamy co liczyć na śnieżną i mroźną zimę przez wiele tygodni, co doskonale ukazuje prognozowane odchylenie temperatury od normy.

W lutym duży wpływ na pogodę mogą mieć układy niżowe wędrujące znad Atlantyku, prowadząc do dużej zmienności pogody. Wiele wskazuje, że cyrkulacja strefowa o różnej składowej będzie wykazywać się w lutym wysoką aktywnością.

W lutym prawdopodobne są okresy wilgotne. Zdecydowanie częściej padać ma deszcz niż śnieg, chociaż krótkich epizodów zimowych również należy się spodziewać.

W prognozach wielu modeli rysuje się duża aktywność cyrkulacji zachodniej w pierwszej dekadzie lutego. Zatoki i fronty psuć mają okresami pogodę, przynosząc opady, wiatr i dużo chmur. Niewykluczone są nawet burze. Szczególnie w okresie adwekcji chłodniejszych mas powietrza pochodzenia arktycznego, morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej zwłaszcza w tylnych częściach niżów.

Okresami dostaniemy się pod wpływ wyżów. Układy wyżowe zaznaczać będą się nie tylko w polu przyziemnym, ale będą mieć również swój odpowiednik w środkowej troposferze pod postacią klinów.

Nie tylko w Polsce temperatura będzie nadzwyczaj wysoka w lutym. Okresy ze wzrostem temperatury powyżej 10 stopni w Polsce są prawdopodobne, zwłaszcza, gdy nastąpi napływ z południa i południowego zachodu Europy. Kilka takich dni jest oczekiwanych w drugim miesiącu roku.

Nie tylko amerykański model CFS wskazuje, że luty będzie nadzwyczaj ciepły. Zbliżone prognozy są modelu ECMWF, który również wskazuje na taki trend w pogodzie.

Okresami możliwe są w lutym spadki temperatury do ujemnych wartości szczególnie nocami. Mało prawdopodobne wydają się jednak silne mrozy. Decydujący wpływ na pogodę będą mieć niże atlantyckie. Okresami nasz kraj dostanie się pod wpływ układów wyżowych, które nie zawsze zapewnią nam pogodną aurę. Ilość opadów ma być jednak poniżej normy, co pogłębiać ma problem suszy.