Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Zima trzydziestolecia, „Bestia ze Wschodu” nam nie grozi. Mało opadów, wysokie anomalie i burze w Europie

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Zima trzydziestolecia, „Bestia ze Wschodu” nam nie grozi. Mało opadów, wysokie anomalie i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na cały 1 miesiąc nowego roku.

Wieszczona przez wiele portali w Polsce zima trzydziestolecia nie nadeszła, podobnie jak „Bestia ze wschodu”. Większość modeli długoterminowych nie przewiduje nadejścia wielotygodniowej śnieżnej i mroźnej zimy do naszej części Europy w styczniu.

Imponująco wygląda prognozowana anomalia temperatury na styczeń w Europie, ale także Polsce. Według prognoz amerykańskiego modelu CFS w pierwszym miesiącu roku wystąpić może rekordowo wysokie odchylenie temperatury względem analogicznego okresu wynoszące od 3 °C do 4 °C powyżej normy.

Na dużą uwagę zasługuje również wyliczana przez model anomalia temperatury na obszarze Federacji Rosyjskiej, gdzie masy w styczniu będą prawdopodobnie nadzwyczaj ciepłe. Oznaczać może to niekorzystne środowisko do rozwoju silnych i mroźnych układów wyżowych, co wiązać może się z łagodną zimą w Polsce.

Duży wpływ na przebieg warunków pogodowych w naszej części Europy może mieć w dalszym ciągu Ocean Atlantycki.

Pogodę w naszej części Europy kształtować będą przede wszystkim układy niżowe ulokowane na północy i zachodzie Europy.

Okresami stery nad pogodą przejmą wyże baryczne, nie zawsze gwarantujące nam pogodną aurę w Polsce. Pod warstwą inwersyjną utrzymywać może się niskie zachmurzenie chmurami typu Stratus oraz Stratocumulus.

Ochłodzenie, które obecnie trwa utrzyma się do wtorku. Dlatego nocami należy spodziewać się zwłaszcza na wschodzie i południu ujemnych temperatur.

Potem do Polski powinny docierać znacznie cieplejsze masy powietrza, natomiast opadów będzie w dalszym ciągu niewiele.

W perspektywie najbliższych 10 dni prognozowana jest duża dodatnia anomalia temperatury, co obrazuje doskonale rycina poniżej

Przeważnie znajdować będziemy się pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się z południowego zachodu na północny wschód. Okresami zaznaczą się zatoki i fronty niżów znad Atlantyku w perspektywie najbliższych 10 dni.

Analizując indeks NAO można dostrzec, że w dalszym ciągu dużą aktywnością wykazywać będzie się Ocean Atlantycki, dlatego nawet do 20 stycznia nie ma większych szans na mroźną i śnieżną zimę na nizinach w Polsce. Śnieżna aura panować będzie w tym samym czasie w polskich górach.

W nadchodzącym tygodniu zobaczymy nawet 10 stopni w Polsce. Najcieplej będzie w tym czasie na południowym zachodzie i zachodzie oraz częściowo w centrum kraju.

W styczniu czeka nas prawdopodobnie duży deficyt opadów na obszarze Polski pomimo okresowej zwiększonej aktywności Oceanu Atlantyckiego

Pogoda. Sprzeczne prognozy między IMGW a prognozami modeli sezonowych

IMGW, czyli Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy prognozuje, że styczeń będzie miesiącem z temperaturą poniżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski.

IMGW stosuje określenie klas dla określenia prawdopodobnego trendu w pogodzie. Według specjalistów z IMGW styczeń ma być miesiącem powyżej normy, jeśli chodzi o opad. Większość modeli sezonowych wskazuje jednak, że będzie to miesiąc suchy w naszej części Europy.

W prognozie na styczeń zawarta jest również informacja, że 1 miesiąc roku przyniesie średnią temperaturę powietrza poniżej normy. Tylko miejscami będzie ona w normie w skali miesięcznej.

IMGW wskazuje, że chłodniejsza może być ostatnia dekada stycznia. Model CFS prognozuje, że temperatura będzie lekko powyżej normy wieloletniej w tym okresie.

Pomiędzy prognozą IMGW a wyliczeniami modeli sezonowych występują duże rozbieżności. My skłaniamy się jednak do wariantu mówiącego o bardzo ciepłym styczniu. Niewykluczone, że nawet najcieplejszym w historii pomiarów meteorologicznych na obszarze Polski.

Okresami jednak należy spodziewać się opadów śniegu, ujemnych temperatur, nawet dwucyfrowych. Przeważnie jednak styczeń minąć może pod znakiem nadzwyczaj wysokiej temperatury na obszarze Polski.

CFS prognozuje również, że czeka nas dużo suchych okresów, gdy w tym samym czasie IMGW prognozuje większe ilości opadów.

Szczegółową prognozę IMGW na styczeń można przeczytaj tutaj. Wiele wskazuje jednak, że bliżej prawdy będą modele sezonowe prognozujące nadzwyczaj wysoką anomalię w styczniu.

Chłodniejsze okresy w pogodzie są możliwe w ostatniej dekadzie stycznia.

4 komentarze do “Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Zima trzydziestolecia, „Bestia ze Wschodu” nam nie grozi. Mało opadów, wysokie anomalie i burze w Europie”

  1. W styczniu długotrwałe mrozy oraz śnieżyce wystąpią na świątecznych filmach z lat dziewięćdziesiątych. Na pozostałym obszarze dominować będzie dodatnia anomalia temperatury oraz ujemna anomalia opadów, co wiązać się będzie z brakiem zarówno mrozu jak i śniegu.

    W lutym możliwość pojawienia się opadów śniegu wystąpi po odwróceniu tej kulki śniegowej z widokiem i ponownym jej odwróceniu. Opady śniegu będą miały charakter punktowy, ograniczony objętością tej kulki śniegowej.

    Powyższa prognoza ma charakter orientacyjny, jednakże nacechowana jest dużą dawką prawdopodobieństwa.

Dodaj komentarz