Pogoda długoterminowa na listopad 2019. Przymrozki, śnieg, opady, ale także wiatr i burze

Pogoda długoterminowa na listopad 2019. Przymrozki, opady, ale także wiatr i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na najbliższy miesiąc.

Amerykanie stale aktualizują prognozy sezonowe. Najnowsza prognoza modelu sezonowego CFS wskazuje, że w listopadzie temperatura będzie w okolicach normy wieloletniej, bądź miejscami poniżej.

Anomalia temperatury prognozowana na listopad 2019 dla Europy
Ujemna anomalia temperatury prognozowana na 2 m na początku listopada
Niskie temperatury w Polsce mogą wystąpić w okresie od 5.11 do 12.11.2019
Anomalia temperatury w okresie od 12 listopada do 19.11.2019. Może ona ulec jeszcze zmianie
Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 19 listopada do 26.11.2019 przez model CFS. Prognozy mogą ulec zmianie

Coraz więcej prognoz modeli numerycznych wylicza, że początek listopada będzie chłodny. Niektóre modele pogodowe prognozują nawet opady śniegu na nizinach w pierwszej dekadzie miesiąca.

Mogą być to zarówno opady konwekcyjne, jak i też wielkoskalowe. Niewykluczone są burze śnieżne z wyładowaniami atmosferycznymi.

Niektóre modele sygnalizują, że może wystąpić silniejszy atak zimy w pierwszej dekadzie listopada. Jest to możliwe, ale prognozowanie na tak odległy okres, nie ma większego sensu i podanie dokładnych dat oraz obszarów nie jest możliwe.

W listopadzie wystąpią również przymrozki. Niewykluczone są nawet dwucyfrowe mrozy. Temperatury nie będą już tak wysokie jak w październiku. Również w ciągu dnia możliwe są ujemne temperatury.

W najbliższym miesiącu nie zabraknie również mgieł i dni, gdy nie zobaczymy Słońca. W listopadzie jest najmniej dni w roku ze Słońcem. Możliwe są okresy ze zgniłymi wyżami, zachmurzeniem podinwersyjnymi chmurami typu Stratus oraz Stratocumulus i mżawką.

Niewykluczone są również niże wędrujące z południa Europy i niosące dużą ilość opadów. W sprzyjających warunkach możliwe są silne opady śniegu na nizinach, prowadzące do utrudnień komunikacyjnych.

Okresami stabilne wyże ustąpią miejsca aktywnym niżom znad Atlantyku, jakie nieść będą opady na frontach oraz silny wiatr gradientowy i dużą ilość chmur. Istnieje ryzyko wichury a nawet wichur w listopadzie na obszarze Polski.

Epizody z napływem cieplejszego powietrza z południa są możliwe w listopadzie, ale temperatury będą zauważalnie niższe niż w październiku. Miejscami jednak mogą przekroczyć momentami 14 stopni.

Najwięcej opadów może wystąpić według obecnych prognoz na południu Polski. Nie przewiduje się jednak ustania suszy w naszym kraju, ta może nawet nieco się pogłębić, ale wilgotne i suche okresy są prognozowane przez modele.