Pogoda długoterminowa na marzec 2020 dla Polski. Ekstremalna anomalia temperatury, susza i okresami cyrkulacja strefowa oraz burze

Pogoda długoterminowa na marzec 2020 dla Polski. Ekstremalna anomalia temperatury, susza i okresami cyrkulacja strefowa oraz burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na 3 miesiąc 2020 roku.

Amerykański model sezonowy CFS prognozuje, że temperatury w marcu będzie wyższa o średnio 3 stopnie względem okresu referencyjnego 1981-2010 w skali miesięcznej.

Według modelu CFS ilość opadów marcu będzie poniżej normy wieloletniej, co oznaczać może dłuższą dominacje układów wysokiego ciśnienia w naszej części Europy.

W marcu wyże baryczne mogą mieć decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych. Okresami jednak nasz kraj dostanie się pod wpływ cyrkulacji strefowej i wędrujących znad Oceanu Atlantyckiego niżów barycznych wraz z frontami. Wzrosnąć może również prędkość wiatru, ale zagrożenie wichurami będzie mniejsze niż w lutym, lecz okresy z silnym wiatrem są możliwe.

Szczególny wpływ na warunki pogodowe mogą mieć układy wyżowe znad południowej Europy, które przynieść mogą wiele słonecznych chwil w Polsce.

W marcu przeważnie do Polski będą docierać ciepłe masy powietrza z południa i południowego-zachodu Europy, możliwy wzrost temperatury nawet powyżej 12-15 stopni. Okresami zaznaczą się masy powietrza znad Atlantyku. Epizody z wtargnięciem znacznie chłodniejszych mas powietrza są jak najbardziej prawdopodobne. Z północy może spłynąć nawet powietrze arktyczne, szczególnie w tylnych częściach niżów. Możliwa będzie z tego powodu konwekcja z opadami mieszanymi, lokalnie śniegu i krupy. Prawdopodobne są wyładowania atmosferyczne.

Nocami możliwe są ujemne temperatury. Całodobowe mrozy poza obszarami górskimi mogą wystąpić, ale ilość takich okresów będzie mniejsza niż w latach ubiegłych.

Burz w marcu, gdy znajdziemy się w obszarze obniżonego ciśnienia i w masach o chwiejnej równowadze termodynamicznej może być dużo. Szczególnie za aktywnymi frontami chłodnymi głębokich niżów barycznych.

W trzecim miesiącu roku nie przewiduje się nadejścia śnieżnej i mroźnej zimy na tereny nizinne. Zimowe warunki panować będą głównie w górach, ale okresami opady wielkoskalowe i konwekcyjne o charakterze zimowym wystąpią w wielu miejscach Polski. Mało prawdopodobne jest jednak utworzenie się stałej pokrywy śnieżnej na wiele tygodni.

Również model ECMWF prognozuje, że w marcu temperatura przeważnie będzie powyżej termicznej normy.

Ilość opadów będzie prawdopodobnie poniżej normy przez przeważającą część miesiąca, co może opóźnić wegetacje.