Pogoda długoterminowa. Będzie wichura, śnieg, przymrozki i mróz, a nawet burze śnieżne w Polsce

Pogoda długoterminowa. Wystąpi wichura w naszej części Europy, w trzeciej dekadzie listopada zdarzyć może się śnieg na nizinach, przymrozki i mróz. Niewykluczone są również burze śnieżne w arktycznej masie powietrza napływającej z północy.

Poniższa mapa obrazuje rozkład anomalii temperatury w okresie od 16.11.2021 do 22.11.2021. Anomalia obrazuje nam trend pod kątem temperatury na okres 6 najbliższych dni. Widzimy, że na przełomie 2 i 3 dekady listopada temperatura będzie powyżej normy wieloletniej, gdyż napłyną cieplejsze masy powietrza. Ocieplenie ma być jednak chwilowe, a tylko pierwsze dni trzeciej dekady przyniosą wartości powyżej normy wieloletniej. Następnie w okolicach 22-23 dnia miesiąca czeka nas znaczny spadek temperatury. Nad Europą Zachodnią znajdzie się wyż, który po swojej wschodniej stronie sprowadzać ma chłodne masy powietrza z północnych kierunków do Polski.

Pogoda długoterminowa. Kilka dni z wyższymi temperaturami. Znaczne ochłodzenie dopiero w trzeciej dekadzie listopada

Pogoda długoterminowa. Będzie wichura, śnieg, przymrozki i mróz, a nawet burze śnieżne w Polsce

Przed silnym ochłodzeniem silny wiatr w Polsce, który miejscami spełni kryteria wichury

Zanim jednak nadejdzie istotne ochłodzenie. Zgniły wyż ustąpi miejsca atlantyckim niżom, które przyniosą wzrost dynamiki w pogodzie na przełomie 2 i 3 dekady listopada. Wtedy też w prognozach pojawia się wichura, która szczególnie da się we znaki w piątek oraz w sobotę. Najsilniej powieje na północy oraz w górach, gdzie porywy przekroczą 90-100 km/h, ale istotny wzrost prędkości wiatru będzie odczuwalny w całym kraju z uwagi na utrzymują się duży gradient baryczny.

Prognozowane porywy wiatru do 20.11.2021 według modelu GFS

Pogoda długoterminowa. Będzie wichura, śnieg, przymrozki i mróz, a nawet burze śnieżne w Polsce

W zbliżony sposób prognoza na niemalże analogiczny okres wygląda z modelu ICON. Wszystkie wiodące modele numeryczne prognozują silny wiatr pod koniec mijającego tygodnia. Podobnie jak model GFS i ECMWF widzi on najsilniejszy wiatr na południowym Bałtyku oraz na Wybrzeżu. Powyżej 100 km/h powieje również w górach i na obszarach podgórskich, co widzimy dobrze na mapie porywów wiatru według niemieckiego modelu numerycznego.

Pogoda długoterminowa. Będzie wichura,

Pogoda długoterminowa. Początkowo ciepły GEFS, potem sygnalizuje istotny spadek temperatury

Spójrzmy następnie na prognozy modelu GEFS na okres od 16.11.2021 do 21.11.2021. Średnia anomalia dla tego okresu jest liczona, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010. Dostrzegamy, że w tym czasie temperatura będzie powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Będzie wichura

Dominacja chłodnych mas powietrza jest prognozowana przez modele numeryczne na przyszły tydzień. Wtedy to okresami temperatura obniży się poniżej normy wieloletniej o nawet 4/8*C. Dominować ma przeważnie napływ z kierunków północnych. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń nocami i w godzinach porannych zdarzą się przymrozki. W górach i na obszarach podgórskich prawdopodobny dwucyfrowy mróz. Wygląda jednak na to, że trwała zima nie nadejdzie pod koniec listopada, a ochłodzenie będzie tylko kilkudniowe.

Pogoda długoterminowa. przymrozki i mróz, a nawet burze śnieżne w Polsce

CFS zimniejszy od GEFS i ECMWF

Również CFS widzi znaczne ochłodzenie w przyszłym tygodniu. Wtedy to CFS prognozuje ujemne odchylenie temperatury na przeważającym obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego, jak i też na obszarze Polski. Najcieplej może być w tym okresie na Wybrzeżu. Poniższa mapa ukazuje nam uśrednione wartości średniej anomalii temperatury w okresie od 22.11.2021 do 29.11.2021, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1984-2009.

pogoda długoterminowa. silne ochłodzenie w Polsce

Również prognozy na przełom listopada i grudnia, wskazują na utrzymanie się chłodnych mas powietrza w naszej części Europy. Jednak z uwagi na dość dużą niestabilność prognoz modeli, trudno uznać prognozę na tak odległy okres za wiarygodną. Dlatego też będziemy obserwować kolejne aktualizacje modeli europejskich oraz amerykańskich.

znaczny spadek temperatury

ECMWF prognozuje szczególnie chłodny okres synoptyczny w okresie od 22.11.2021 do 29.11.2021

Poniższa prognoza pochodzi z modelu ECMWF. Ukazuje nam ona uśrednione wartości anomalii temperatury na wysokości 2 m.n.p.g Dostrzegamy, że w okresie od 22.11.2021 do 28.11.2021 czeka nas dominacja chłodnych mas powietrza, które płynąć mają do nas z północy i północnego-zachodu, przynosząc okresami większe spadki temperatury, a nawet pierwsze jesienne opady śniegu i deszczu ze śniegiem na nizinach. W masie arktycznej morskiej mogą pojawić się lokalne burze adwekcyjne.

zimna polska

Prognozy na przełom listopada i grudnia traktujmy jako ciekawostkę. Na mapie widzimy przeważnie temperaturę w normie wieloletniej, gdzieniegdzie tylko pojawiają się obszary z ujemną anomalią temperatury. Przy tak dynamicznej sytuacji barycznej, która ma panować w trzeciej dekadzie listopada. Trudno uznać prognozę na tak odległy okres za wiarygodną. Dla porównania model CFS widzi przedłużenie się chłodnego okresu synoptycznego na okres od końcówki listopada do początku grudnia. Dynamika w pogodzie może być duża w tym okresie, dlatego może nie zabraknąć częstych opadów, a nawet burz i silnego wiatru.

Pogoda długoterminowa. Będzie wichura

Pogoda długoterminowa. Duże prawdopodobieństwo opadów śniegu na nizinach w ostatnich tygodniach listopada

Przygotowaliśmy również animacje, która ukazuje nam prawdopodobieństwo opadów śniegu w okresie od 16.11.2021 do 2.12.2021. Miejmy jednak na uwadze, że na okres powyżej 7 dni ma ona wyłącznie charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Bardziej posłuży nam ona do określenia ryzyka opadów śniegu w naszych szerokościach geograficznych pod koniec listopada. Dostrzegamy, że do końca 2 dekady listopada śnieg nie spadnie na nizinach. Opady zimowe mogą pojawić się na przełomie 2 i 3 dekady listopada w górach i na obszarach podgórskich. Ostatnie dni listopada mają charakteryzować się dominacją chłodnych mas powietrza. Szczególnie w sytuacji spływów chłodnych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. W takiej sytuacji prawdopodobieństwo opadów zimowych ma być podwyższone. W górach znaczny przyrost pokrywy śnieżnej jest przesądzony, ale i na nizinach krajobrazy mogą się zabielić.

Pogoda długoterminowa. Wiązki modelu GFS również prognozują odczuwalne ochłodzenie w trzeciej dekadzie listopada

Na sam koniec patrzymy jeszcze na prognozę wiązek modelu GFS. Widzimy, że w pierwszych dniach trzeciej dekady listopada wzrasta prawdopodobieństwo spadku temperatury poniżej normy. Szczególnie od 22-23 dnia miesiąca. Praktycznie do samego końca miesiąca widzimy, że ma być chłodniej niż zwykle jest w tym okresie. Mogą pojawić się jednak wahania temperatury spowodowane przechodzeniem ośrodków niskiego ciśnienia z zachodu na wschód Europy, zatem w ciepłych wycinkach niżów przejściowo może napłynąć cieplejsza masa powietrza, ale tylko krótkotrwale. Nic nie wskazuje jednak, aby na wiele tygodni zapanowały zimowe warunki w Polsce. Ochłodzenie będzie odczuwalne w trzeciej dekadzie listopada, ale wyższe temperatury powinny wrócić na przełomie miesięcy.

odczuwalne ochłodzenie w Polsce

Wkrótce więcej informacji o spodziewanym ochłodzeniu, które obejmie nas w trzeciej dekadzie listopada.