Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Utrzymujący się zgniły wyż w formie rozległego wału wysokiego ciśnienia. Gdzieniegdzie opady mżawki z chmur piętra niskiego, lokalnie mgła i przymrozek w Polsce.
Pogoda. Zgniły wał wyżowy również nad Polską
W drugiej połowie listopada mamy charakterystyczną pogodę dla późną jesieni w Europie. Panuje na ogół pochmurna, mglistą aura z miejscowymi opadami mżawki, jak i też słabego deszczu. Na ogół opady nie są widoczne na radarach meteorologicznych, co wynika z niewielkiego natężenia opadów i występowaniem opadów poniżej wiązki radarów, które wchodzą w skład sieci POLRAD.
Pogoda. Utrzymywanie się podinwersyjnego zachmurzenia hamuje nocne spadki temperatury i utrudnia dzienne nagrzanie planetarnej warstwy granicznej
Panuje umiarkowanie ciepła aura jak na listopad. Nocne spadki temperatury w wielu miejscach są hamowane przez utrzymujące się w wielu regionach zachmurzenie podinwersyjne. Tylko tam gdzie się wypogodzi rozwijają się silniejsze mgły i zamglenia, a nawet występują przymrozki.
Jesteśmy w zasięgu rozległego wału wyżowego. Mamy do czynienia z typowym wyżem kontynentalnym, który rozciąga się ze wschodu, łącząc się w ten sposób z wyżem znad Atlantyku. W poniedziałek po opuszczeniu Morza Norweskiego wkroczył nad Skandynawię i Bałtyk, a obecnie główne centrum jest już nad krajami bałtyckimi i wykazuje tendencję do przesuwania się na pogranicze rosyjsko-ukraińskie, gdzie jego centrum znajdzie się w nocy z wtorku na środę. Panuje wysokie ciśnienie atmosferyczne, co jest cechą charakterystyczną dla wyżu, ale nie zapewnia nam to pogodnej aury. Na pomiarach radiosondażowych dostrzegamy inwersje przeważnie do wysokości 800/1300 metrów.
Prognoza ciśnienia atmosferycznego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych na dzień 16.11.2021, 00Z
Morza mgieł i chmur niskich głównie w górach
W wielu miejscach powyżej 1 km nie ma zachmurzenia. W górach jest nawet cieplej niż na nizinach, co spowodowane jest wzrostem temperatury wraz z wysokością (inwersja termiczna) i w pewnym stopniu pogodną aurą, gdyż te obszary znajdują się pod wilgotną warstwą inwersji osiadania. Dlatego ze szczytów górskich i podgórskich można obserwować efektowne morza mgieł i chmur, które mogą prezentować się np. tak jak na fotografii poniżej.
Silne nagromadzenie wilgotnej masy w dolnych warstwach troposfery. Dlatego jest szaro i ponuro, pada również mżawka
Z uwagi na utrzymywanie się stabilnego wyżu dochodzi do silnego nagromadzenia wilgoci w dolnych warstwach troposfery. Nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne potrafi utrzymywać się przez wiele dni nad jednym obszarem, przynosząc typową jesienną szarugę. Czasem występują również opady mżawki. W ciągu dnia przy całkowitym zachmurzenie hamuje to dzienne ogrzewanie planetarnej warstwy granicznej, natomiast nocami utrudnia radiacyjne wypromieniowanie ciepła. Zdarzają się również okresowe i miejscowe rozpogodzenia, których prognozowanie dla modeli sprawia duży problem.
Sytuacja nad wilgotną warstwą inwersji potrafi wyglądać jak na zdjęciu poniżej. Takie widoki są możliwe do zaobserwowania w ostatnich dniach w górach i na obszarach podgórskich i w górach, jak i też z pokładu samolotu.
Pogoda. Napływa do nas ciepła i wilgotna masa powietrza, która sprzyja zaleganiu przez wiele dni niskich chmur
Trajektoria wsteczna mas powietrza, 16.11.2021, 00 UTC dla Warszawy dla wysokości izobarycznej 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa.
Utrzymywanie się niskich chmur przez wiele dni sprzyja zaleganiu umiarkowanie ciepłej i wilgotnej, starej masy powietrza polarnego. Niejako zatrzymanego podczas przesuwania się od południa. Nad nami opisywany zgniły wał wyżowy. Kolejnym czynnikiem jest słaby wiatr, a w wielu miejscach nawet cisza, co sprzyja kumulowaniu się zanieczyszczeń w najniższej warstwie troposfery.
Obraz satelitarny z drugiej części dzisiejszego dnia, który pokazuje utrzymywanie się zachmurzenia podinwersyjnego na przeważającym obszarze Polski.
We wtorek warunki pogodowe niczym nie odbiegały od tych poniedziałkowych. Na przeważającym obszarze Polski obserwujemy zachmurzenie podinwersyjne chmurami Stratus i Stratocumulus. Według danych pomiarowych, prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości, występują w wielu regionach miejscami opady mżawki. Spowodowane jest to wychładzaniem się górnej warstwy chmur podinwersyjnych, szczególnie podczas długich, jesiennych nocy. Wraz z przesuwaniem się centrum wyżu na południowy wschód. W naszej części Europy występować będzie południowo wschodni kierunek wiatru w dolnych warstwach troposfery i napływ powietrza zasobnego w wilgoć. Okres dominacji zgniłego wyżu będzie dobiegać stopniowo końca w drugiej części mijającego tygodnia, gdyż zaczniemy dostawać się pod wpływ cyrkulacji strefowej.
Animacja satelitarna ukazujące utrzymujące się zachmurzenie podinwersyjnego w obrębie zgniłego wyżu na obszarze Polski w drugiej części dnia okiem satelity geostacjonarnego. Dostrzegamy również niewielkie rozpogodzenia na Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpaciu. Pogodnie było dziś również w Bieszczadach, Beskidzie Śląskim, Tatrach oraz w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim.
Rozpogodzenia będą nieliczne podczas nadchodzącej nocy
Według prognozy modeli o wysokiej rozdzielczości podczas nadchodzącej nocy na krańcach południowych. Głownie w Karpatach i na Podkarpaciu oczekiwane jest ustępowanie chmur w kierunku północno zachodnim. W warunkach długiej listopadowej nocy, oczekiwane jest silne radiacyjne wypromieniowanie ciepła przy długiej listopadowej nocy i słabym wietrze. Gdzieniegdzie tworzyć mogą się w rejonach rozpogodzeń gęste mgły i silne zamglenia.
Sytuacja synoptyczna, 16.11.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Natomiast w środę od południowego wschodu prognozowane jest utrzymywanie się rozpogodzeń. Szczególnie w Karpatach i na Podkarpaciu oraz nad Śląskiem, głównie Opolskim. Dokładny obszar rozpogodzeń przy utrzymywaniu się stabilnego, zgniłego wyżu jest trudny do zaprognozowania nawet dla najlepszych modeli pogodowych, dlatego zalecamy śledzić bieżące zobrazowania satelitarne.
Noc będzie na ogół mglista i pochmurna. Lokalnie w obszarach rozpogodzeń silne mgły radiacyjne i przymrozki
We wtorek na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie całkowite. Większe przejaśnienia wystąpiły szczególnie lokalnie na Podkarpaciu i Ziemi Świętokrzyskiej. Jedynie wysoko w górach nad inwersją było bezchmurnie lub obserwowano zachmurzenie małe. Gdzieniegdzie z chmur piętra niskiego występowały opady słabego deszcz lub mżawki. Gdzieniegdzie, szczególnie w obszarach rozpogodzeń wieczorem rozwinie się mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było dziś od 3°C na północnym wschodzie. Około 6°C na przeważającym obszarze kraju, do 9°C na miejscami na południu. Z uwagi na niewielki gradient ciśnienia. Wiatr był słaby, lokalnie umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.
W nocy z wtorku na środę na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami na południu kraju. Lokalnie opady mżawki z chmur podinwersyjnych. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń rozwinie się mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów, a w kotlinach górskich miejscami do 100 metrów. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy będzie od -1° na wschodzie, około 2°C w centrum do 4°C na zachodzie; nad morzem około 5°C, w rejonach podgórskich Karpat około -4°C. Gradient ciśnienia w dalszym ciągu będzie niewielki, co może skutkować większą akumulacją zanieczyszczeń w większych aglomeracjach miejskich. Wiatr na nizinach ma być słaby i umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni. Jedynie w górach wiatr dość silny, w Sudetach w porywach do 55 km/h i w Bieszczadach do 60 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura w środę na obszarze Polski według ICON
1 komentarz do “Pogoda na noc 15/16 listopada. Zgniły wał wyżowy. Lokalnie mżawka, gęsta mgła i przymrozek w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.