Pogoda. Ekstremalnie niebezpieczna pogoda. Niszczące burze, tornada i nawałnice. Niesamowicie silne burze jak na styczeń

Storm Prediction Center, amerykańska agencja meteorologiczna zajmuje się miedzy innymi prognozowaniem burz i groźnych zjawisk pogodowych. Agencja wydała właśnie 4 (w pięciostopniowej skali) stopień zagrożenia przed ekstremalnie silnymi burzami. To dopiero 4 raz w historii, gdy tak wysoki stopień zagrożenia zostaje wydane w styczniu. Ostatni raz 4 stopień zagrożenia przed burzami w styczniu wydany został w 2013 roku.

Podczas dzisiejszej dony najbardziej narażone na ekstremalnie silne burze stany to Teksas, Luizjana, Oklahoma, Arkansas i Missisipi.

Dzisiejsze burze w w USA przynosić będą bardzo silny, prostoliniowy wiatr. Jego siła znacznie przekraczała będzie 100 km/h. Podczas uderzenia wiatru szkwałowego o tej sile zniszczenia mogą być bardzo duże.

Kolejnym zagrożeniem będą tornada. Na obszarze objętym ostrzeżeniami zejdzie ich z pewnością wiele podczas dzisiejszej doby. Kilka tornad może mieć niszczącą siłę. Kolejny zagrożeniem będą opady bardzo dużego gradu. Średnica gradzin padających z najlepiej rozwiniętych burz superkomórkowych mogą mieć nawet 7-8 cm średnicy.

Na zrzucie z detekcji wyładowań z godziny 11 rano widać, że nad USA rozwinęła się potężna linia burz, która rozciąga się od Chicago, po Houston. To w prostej linii daje odległość ponad 1500 kilometrów !! Układ ten ma naprawdę potężną siłę. Trzymamy kciuki, by burze w USA nie wyrządziły olbrzymich szkód. Mamy również nadzieję, że nie będzie ofiar śmiertelnych.

6 komentarzy do “Pogoda. Ekstremalnie niebezpieczna pogoda. Niszczące burze, tornada i nawałnice. Niesamowicie silne burze jak na styczeń”

  1. WŚCIEKŁA POGODA

    Oba powyższe komentarze doskonale oddają powagę sytuacji. Przy czym termin WŚCIEKŁA POGODA jest nawiązaniem do książki autorstwa Friederike Otto, która opisuje to, jak wyglądała i wygląda pogoda za oknem oraz jak wyglądać może w przyszłości. Przeczytałem całość w dwa dni. Może nie do końca było to coś, czego oczekiwałem po lekturze, ale i tak nie żałuję zakupu. Kolejną książką, którą kupiłem jest ZIEMIA NIE DO ŻYCIA. Przeczytana cała, owszem, ale czytana z przerwami, czasem dłuższe fragmenty książki, czasem krótsze. Tu już jest prawdziwy hardcore w opisie tego jak będzie! Polecam gorąco!

  2. Przez co pogoda mogła się tak wściec? Czyżby przez podpunkty znalezione w jednym z artykułów na CNN? A oto one:
    -Overhauling a landmark law requiring environmental assessments
    -Weakening fuel economy standards
    -Replacing the Clean Power Plan
    -Opening public lands and waters offshore to oil and gas drilling
    -Pulling out of the Paris climate agreement
    -Loosening restrictions on methane emissions
    -Delaying ratification of a treaty on hydrofluorocarbons

    Źródło: https://edition.cnn.com/2020/01/10/politics/trump-climate-change-environmental-policy-rollbacks/index.html

Dodaj komentarz