Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Ekstremalnie niebezpieczna pogoda. Niszczące burze, tornada i nawałnice. Niesamowicie silne burze jak na styczeńStorm Prediction Center, amerykańska agencja meteorologiczna zajmuje się miedzy innymi prognozowaniem burz i groźnych zjawisk pogodowych. Agencja wydała właśnie 4 (w pięciostopniowej skali) stopień zagrożenia przed ekstremalnie silnymi burzami. To dopiero 4 raz w historii, gdy tak wysoki stopień zagrożenia zostaje wydane w styczniu. Ostatni raz 4 stopień zagrożenia przed burzami w styczniu wydany został w 2013 roku.

Podczas dzisiejszej dony najbardziej narażone na ekstremalnie silne burze stany to Teksas, Luizjana, Oklahoma, Arkansas i Missisipi.

Dzisiejsze burze w w USA przynosić będą bardzo silny, prostoliniowy wiatr. Jego siła znacznie przekraczała będzie 100 km/h. Podczas uderzenia wiatru szkwałowego o tej sile zniszczenia mogą być bardzo duże.

Kolejnym zagrożeniem będą tornada. Na obszarze objętym ostrzeżeniami zejdzie ich z pewnością wiele podczas dzisiejszej doby. Kilka tornad może mieć niszczącą siłę. Kolejny zagrożeniem będą opady bardzo dużego gradu. Średnica gradzin padających z najlepiej rozwiniętych burz superkomórkowych mogą mieć nawet 7-8 cm średnicy.

Na zrzucie z detekcji wyładowań z godziny 11 rano widać, że nad USA rozwinęła się potężna linia burz, która rozciąga się od Chicago, po Houston. To w prostej linii daje odległość ponad 1500 kilometrów !! Układ ten ma naprawdę potężną siłę. Trzymamy kciuki, by burze w USA nie wyrządziły olbrzymich szkód. Mamy również nadzieję, że nie będzie ofiar śmiertelnych.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk