Pogoda. Huragan nie uderzył w Europę. To tylko głęboki niż „SABINE”. Występują burze

Pogoda. Huragan nie uderzył w Europę. To tylko głęboki niż „SABINE”. Występują burze.

Od dwóch dni Stary Kontynent zmaga się z przechodzeniem silnej wichury, która doprowadziła m.in do dużych strat na Wyspach Brytyjskich, Krajach Beneluksu i w Niemczech. W niedzielę wieczorem silny wiatr dotarł do Polski zachodniej. Wietrzna aura występuje w całym naszym kraju na początku tygodnia.

W sieci nie brakuje informacji o tym, że w Europę uderzył huragan „SABIN” czy też „CIARA”. Niestety informacje te są nieprawdziwe, ponieważ w naszych szerokościach geograficznych nie występują huragany a głębokie niże baryczne.

Co prawda „ex huragany” docierają do Europy zwłaszcza we wrześniu i październiku wprost znad Atlantyku, przynosząc np. w Polsce złotą polską jesień. Posiadają one już jednak fronty atmosferyczne. Cechą charakterystyczną dla huraganu to brak frontów. W przypadku niżu barycznego zazwyczaj one występują.

Można uznać, że miejscami spełnione zostały kryteria dla orkanu, ponieważ prędkość w wielu miejscach Europy Zachodniej osiągnęła, a nawet przekroczyła 33 m/s, prowadząc do utrudnień w ruchu lotniczym i lądowym.

Informacja o rzekomym huraganie jest podawana przez wiele portali w Polsce.

Jeśli chodzi o nazwę „SABINE” została ona nadana 7 lutego 2020 roku przez Instytut Meteorologii Wolnego Uniwersytetu w Berlinie zgodnie z listą nazw. Sabine w Wielkiej Brytanii czy Irlandii zwała się Ciarą. Układ pogodowy zalicza dwie nazwy, ponieważ nie istnieje jeszcze ogólnoeuropejski system oznaczania systemów pogodowych.

Poranne dane pomiarowe ukazująca głęboki niż nad Skandynawią. Ciśnienie w jego centrum obniżyło się poniżej 944 hPa. Różnica ciśnienia pomiędzy północą a południem sięga blisko 100 hPa. Tylko południe kontynentu jest pod wpływem wału wysokiego ciśnienia. W Polsce poziomy gradient ciśnienia przekracza 30 hPa pomiędzy północnym-zachodem a południowym-wschodem kraju. Do końca dnia utrzyma się wietrzna i niebezpieczna pogoda. Lokalnie możliwe są burze.

meteociel.fr

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.02.2020, 12 UTC. Widoczny głęboki niż o imieniu „SABINE”, który ulokowany będzie nad północną Skandynawią w drugiej części dnia. Na dużą uwagę zasługuje duże zagęszczenie izobar (poziomych linii o takim samym ciśnieniu) po południowej stronie głębokiego niżu barycznego, co sprzyja występowaniu silnego, porywistego wiatru m.in w Polsce.

DWD

W ostatnich dniach niżowi „SABINE” towarzyszyły również burze. Co obrazują ryciny poniżej.

Burze obserwowane są aktualnie w Niemczech i Czechach. Niedawno grzmiało również na południowym-zachodzie Polski. Jest to typowa konwekcja rozwijająca się w chłodniejszej masie powietrza, w warunkach dużego przepływu mas powietrza.