Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Intensywne opady śniegu na południu. Spadnie ponad 10 cm i wystąpi lekki mróz oraz silny wiatr w Polsce

snieg i deszcz


Pogoda. Intensywne opady śniegu na południu. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach o ponad 10 cm, wystąpi niewielki mróz oraz silny wiatr w Polsce w nocy z wtorku na środę.

Pogoda. Aktywna cyrkulacja strefowa nie ustaje

Wraz z prądem strumieniowym powoli przesuwa się rozległy i dość wyż, który po opuszczeniu Wysp Brytyjskich przemieszcza się nad Zatokę Biskajską i Francję. Stopniowo będzie rozbudowywał się w kierunku wschodnim nad Rumunię i Bałkany. Znajdować będziemy się po jego północnej stronie z dość wysokim ciśnieniem. Natomiast po jego północnych peryferiach zalegać będzie główny front polarny ułożony mniej więcej równoleżnikowo, ulegający kolejnym zafalowaniom przesuwających się od zachodu na wschód nad naszym krajem. Pogodę od dłuższego czasu kształtuje aktywna cyrkulacja strefowa, dlatego na stabilne warunki pogodowe i brak opadów nie mamy co liczyć. Jutro nadejdzie front ciepły kolejnego atlantyckiego niżu.

Prognozowane ciśnienie atmosferyczne na 9.02.2022, 00Z według ECMWF dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda. Intensywne opady śniegu na południu. Spadnie ponad 10 cm i wystąpi mróz oraz silny wiatr w Polsce

Pogoda. Dziś przez Polskę przechodzi układ frontów atmosferycznych

Z analiz synoptycznych wynika, że we wtorek przez Polskę przemieszcza się od północnego-zachodu na południowy-wschód system frontów atmosferycznych ulegający okluzji. W wielu regionach pojawiły się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Nasiliła się również prędkość wiatru. Nie zostały jednak spełnione kryteria dla wichury.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 8.02.2022 r. 18 UTC

Pogoda. Intensywne opady śniegu na południu. Spadnie ponad 10 cm i wystąpi mróz oraz silny wiatr w Polsce

Pogoda.Przyrost pokrywy śnieżnej największy w Karpatach i mróz w Polsce

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północy i wschodzie przejściowe rozpogodzenia. Na przeważającym obszarze Polski prognozowane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Natomiast w Karpatach i początkowo na wschodzie również śniegu. Głównie na Pogórzu Karpackim opady do 15 mm. Możliwy pokrywy śnieżnej w Karpatach o 10-17 cm. Pogoda więc będzie dynamiczna. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od 0°C na północnym wschodzie, około 3°C w centrum, do 7°C na zachodzie; w obszarach podgórskich Karpat od -1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h, początkowo na północy dość silny, w porywach nad morzem do 75 km/h, stopniowo słabnący, z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, w Karpatach do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza temperatura na 9.02.2022 r. 04Z według ICON

wysoka temperatura

AKTUALNE OPADY W POLSCE

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz