Koszmarna wichura 130-170 km/h znów uderzy w region. Prognozy wiatru dla Polski coraz pewniejsze

Ledwo co odetchnęliśmy od silnego wiatru, cyrkulacja strefowa w najbliższym okresie znów da nam o sobie znać. W Polskę może uderzyć wichura jeszcze silniejsza niż Nadia, która pamiętamy jak wiele szkód wyrządziła w kraju. Niestety prognozy nie są optymistyczne. Po krótkotrwałej dominacji wyżu nasz region znów dostanie się pod wpływ strefowej cyrkulacji wynikiem której będzie dynamiczna pogoda.

Niszcząca wichura na północy Europy

W momencie, gdy to czytasz niszcząca wichura występuje na północno zachodnich krańcach Europy.

Potężna wichura na północnych krańcach Europy

Potężny cyklon, o którym pisaliśmy wczoraj uderza właśnie w Islandię. Na otwartym oceanie porywy wiatru sięgały 180-250 km/h, a fale sięgały kilkunastu metrów. Oczywiście uderzając w ląd wichura nie jest już aż tak silna. Jednak wiatr o sile 150 km/h na Islandii wcale mnie nie zdziwi podczas najbliższej doby. Jest to wiatr o sile niszczącej. Szczęśliwi zabudowa na Islandii powinna przetrwać taką nawałnicę. Oczywiście niszczącemu wiatrowi towarzyszyły będą opady śniegu. Przez wyspę przejdą zawieje i zamiecie śnieżne. Sprawdźmy co w kwestii wiatru nad Europą będzie działo się w kolejnych godzinach i dniach.

Prognozy wiatru na najbliższe dni dla całej północnej połowy Europy są niepokojące. Cyklon, który obecnie przynosi załamanie pogody w regionie Islandii zacznie powoli wypełniać się. Jednak w dalszym ciągi niósł będzie mocno dynamiczne zjawiska pogodowe.

Potężny wiatr w najbliższym czasie w Europie

Wichura dotrze na północ Wysp Brytyjskich. W kolejnych dniach na dużym gradiencie ciśnienia pomiędzy wypełniającym się niżem, a wyżem w południa Europy dojdzie do bardzo silnych porywów wiatru.

Wiatr o niszczącej sile znów uderzy w Europę

Widać, że strefa wiatru i wichura dotrą również do Polski w okolicach piątku. Jednak po pierwsze to nie ten wiatr, przed którym chcę Was ostrzec we wpisie. Po drugie szczegóły opiszę w sekcji niżej. Teraz zostańmy jeszcze przy Europie. Podczas, gdy słabnąca wichura przechodziła będzie na północy kraju, do Wysp Brytyjskich zbliżać zacznie się kolejna strefa bardzo silnego wiatru. W momencie uderzenia w Irlandię, Szkocję, czy zachód Anglii siła wiatru przekraczać będzie 110 km/h. To prognozy na początek weekendu. Jednak bardzo niepokojące są prognozy na okres za około tydzień. W okolicach środy 16 lutego dojdzie wg. prognoz do rzadko spotykanej w naszym regionie różnicy ciśnienia.

Wichura może mieć niszczącą siłę.

Powyżej prognoza sytuacji barycznej we wspomnianą środę 16 lutego (źródło mapy). Podczas gdy w Portugalii ciśnienie sięgać może 1040 hPa, w centrum niżu, nad Szkocją może to być zaledwie 940 hPa. Sto hektopaskali różnicy ciśnienia na tak małym obszarze. Jeśli prognozy modelu ECMWF sprawdzą się, to wichura na Wyspach Brytyjskich może mieć katastrofalną siłę. Oczywiście, to wciąż tylko prognozy modeli. Pokrywają się one z tym co widzi GFS (gradient ciśnienia trochę słabszy), jednak to wciąż tydzień do prognozowanego incydentu. Osobiście trzymam kciuki, że prognozy te nie sprawdzą się. W przypadku tak potężnego gradientu barycznego, siła wiatru na północy Wysp Brytyjskich, czy na południu Norwegii sięgać mogłaby na lądzie 170 km/h. Nie chcę nawet myśleć co wiatr o takiej sile przyniósłby na terenach zamieszkałych przez ludzi.

Zobacz również: Wiosenne temperatury pojawią się nad Polską

Niszcząca wichura w prognozach dla Polski

Przejdźmy do sekcji, w której po krótce postaram się napisać co to wszystko oznacza dla Polski. W środę i czwartek wiatr będzie słabł. Jednak już w piątek północna część kraju dostanie się pod wpływ wypełniającego się niżu, o którym wspomniałem wyżej. Wichura nad morzem przekraczać może w porywach 100 km/h. Na otwartym Bałtyku wiało będzie jeszcze mocniej.

Wichura nad Polską w piątek 11 lutego

Tak jak również wspominałem powyżej. Oczywiście, w piątek powiać może zdecydowanie mocno. Pojawić się w Polsce mogą nawet szkody wiatrowe. Jednak warto już teraz pisać o możliwym zagrożeniu, które nadejść może w region w okolicach 16-17 lutego. To odległy termin dla dokładnym i wysoko sprawdzalnych prognoz. Jednak w tyle głowy miejmy już proszę świadomość, że obecne aktualizacje modeli widzą nad Polską wiatr, którego prędkość w porywach dochodzić może do 130 km/h. To jest już wichura bardzo silna.