Wiosenne temperatury uderzą w Polskę. Na termometrach zobaczymy aż 13°C, a potem dwucyfrowy mróz na południu (MAPY TEMPERATURY)

Wiosenne temperatury uderzą w Polskę. Na termometrach zobaczymy nawet 13°C, a potem dwucyfrowy mróz nocami na południu. Sprawdzimy, jak wyglądają najnowsze prognozy modeli europejskich oraz amerykańskich.

Wiosenne temperatury pojawią się w Polsce, potem krótki spływ chłodu

Coraz więcej modeli numerycznych sugeruje, że na przełomie 1 i 2 dekady lutego, wartości na termometrach będą dwucyfrowe. Wiosenne temperatury staną się faktem. Najcieplej będzie w środę i czwartek oraz na południu w piątek. Natomiast od piątku rozpocznie się ochłodzenie spowodowane spływem chłodniejszego powietrza. W weekend na przeważającym obszarze Polski pojawi się mróz. W Bieszczadach oraz w Karpatach nawet dwucyfrowy. Za dnia temperatura na nizinach ma być dodatnia, nocami i w godzinach porannych ujemna.

Prognoza maksymalnej temperatury według GFS na 9.02.2022 r. 15 UTC

wysoka temperatura w polsce

Z prognoz modeli pogodowych wynika, że w drugiej połowie bieżącego tygodnia odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie nawet 7-13°C. Najwyższe wartości prognozowane są na południu i południowym-zachodzie oraz częściowo zachodzie. Bardzo prawdopodobne wydaje się wystąpienie wiatru halnego, który w dzielnicach południowych podnieść może wyraźnie temperaturę powietrza.

Prognoza temperatury maksymalnej na 10.02.2022 r. według GFS

wyliczana według gfs na 10.02.2022 r.

Wyliczane odchylenie temperatury na 9.02.2022 r. 06 UTC, uwzględniając okres referencyjny 1979-2010 r.

wysokie wartości na termometrach. ciepło uderzy w Polskę. Na termometrach zobaczymy aż 13°C, a potem dwucyfrowy mróz na południu (MAPY TEMPERATURY)

Kilkudniowy epizod z wiosennymi temperaturami wydaje się być przesądzony. Wiosenne temperatury z pewnością wystąpią. Do kraju dotrze nieco cieplejsza masa z południa Starego Kontynentu, dodatkowo wiatr fenowy w skuteczny sposób podnieść może temperaturę w południowej części Polski, osuszając powietrze, zatem wartości o około 1-2°C mogą być wyższe od prognozowanych przez poszczególne modele numeryczne.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 m.n.p.g na 10.02.2022 r. 12 UTC według ECMWF

napływ ciepła. Na termometrach zobaczymy aż 13°C, a potem dwucyfrowy mróz na południu (MAPY TEMPERATURY)

Prognozowana temperatura na 9.02.2022 r. 15 UTC według ECMWF

 napływ ciepła do polski

Wiosenne temperatury. Kulminacyjna faza ocieplenia na środę, czwartek i piątek

Kulminacyjna faza ocieplenia przypadnie na 9 i 10 oraz 11 lutego. Najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej, woj. dolnośląskim, ale także w woj. opolskim, cz. Wielkopolsce, jak i też na Śląsku oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu. Najniższe wartości na termometrach w tym czasie mają zostać notowane na wschodzie i północnym-wschodzie.

Wyliczana temperatura na 10.02.2022 r. 12 UTC według ECMWF

Na termometrach zobaczymy aż 13°C

Mróz dwucyfrowy pojawi się na południu Polski

Przed weekendem rozpocznie się proces ochłodzenia. Wiosenne temperatury ustąpią. Będzie to dwudniowy, lecz niezbyt intensywny epizod ze spływem powietrza arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Rozwinie się konwekcja z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Niewykluczone są również burze. Głęboki wir atlantycki ściągnie do nas zimne powietrze arktyczne z wysokości geograficznych. Dodatkowo pod koniec tygodnia rozbuduje się przejściowy wyż baryczny. Nocami będą dogodne warunki do wystąpienia mrozu w wielu regionach Polski. Jednak już w niedzielę, bądź poniedziałek napływać zacznie do nas coraz cieplejsze powietrze z południa i południowego-zachodu.

Wyliczana temperatura na 12.02.2022 r. 06 UTC według ECMWF

prognozowana temperatura w polsce

Prognozowana temperatura na wysokości 2 m.n.p.g na 13.02.2022 r. 06 UTC

niska temperatura w polsce

Wygląda na to, że zimowe epizody będą zdarzać się w kolejnych tygodniach lutego. Pojawiać mają się opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej, a nawet burze. Cyrkulacja atlantycka w kolejnych tygodniach będzie wyjątkowo aktywna, co powodować ma częste wahania ciśnienia, dużo chmur i opadów i napływ przeważnie łagodnych oraz dość ciepłych mas powietrza. Niewykluczone, że pojawią się kolejne wichury związane z atlantyckimi niżami. Wiosenne temperatury mogą być coraz częstsze.

Wstępna prognoza temperatury na 13.02.2022 r. 06 UTC według GEM dla Polski

model gem i niska temperatura