Pogoda na 16 dni dla Polski: Zima może zaatakować jeszcze w lutym, ponownie możliwy mróz i śnieg

Od kilku dni pogodę w Polsce kształtuje rozległy i silny wyż, który przynosi na ogół słoneczną aurę o imieniu „DORIS”. Na wschodzie i do pierwszej części dnia w centrum kraju utrzymywały się chmury niskie Stratus, jak i też mgły. Najdłużej niekorzystna aura utrzymywała się na wschodzie Mazowsza, przeważającej części województwa lubelskiego i na Podlasiu.

Gęsta mgła i niskie chmury spowodowały wczoraj utrudnienia na lubelskim porcie lotniczym, o czym więcej pisaliśmy poniżej.

Zaleganie chmur niskich skutecznie ograniczyło wzrost temperatury powietrza we wschodniej części Polski, o czym informowaliśmy poniżej.

Układ Omega nad Europą

W środkowych warstwach troposfery (500 hPa), czyli 5500 m.n.p.g obserwujemy nad Starym Kontynentem górny grzbiet klina wysokiego geopotencjału, jaki sięga północnych skrajów Skandynawii, a doliny fali górnej, jedna ulokowana jest nad Atlantykiem, kolejna sięga Morza Czarnego. Mamy do czynienia z charakterystycznym układem tzw. Omega Ω, jaki powoli migruje na wschód. My dalej pozostajemy w zasięgu górnego klina, czyli wierzchołka fali geopotencjalnej, w jego przedniej części. Napływa do nas bardzo ciepłe powietrze polarno-morskie.

Widoczny układ Omega w środkowych warstwach troposfery, który nad przeważającym obszarem Europy gwarantował stabilną i iście wiosenną aurę w ostatnich dniach.

Niedziela z postępującym zachmurzeniem od północy

Dzisiaj Polska pozostanie pod wpływem wyżu o imieniu „DORIT”, który przynosić ma na ogół słoneczną aurę. Jednak już od pierwszej części dnia nad północne dzielnice Polski zacznie nasuwać się strefa zachmurzenia związana ze strefą frontową niżu znad północno-zachodniej Rosji. Będzie ona jednak mało aktywna, głównie objawi się wzrostem zachmurzenia, z biegiem godzin przemieszczać ma się coraz bardziej na południe kraju, obejmując przeważający obszar naszego Polski. Lokalnie możliwe są opady mżawki, bądź słabego deszczu, zwłaszcza na Kujawach, w centrum i na wschodzie Polski.

Formować zaczną się wyraźne zamglenia i mgły utrzymujące się w sporej części Polski w nocy z niedzieli na poniedziałek, skutecznie, utrudniając widoczność. Mgieł spodziewamy się niemal w całej Polsce.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.02.2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Od północy zaczyna nasuwać się strefa frontowa z dużym i całkowitym zachmurzeniem, lokalnie słabo popada, zwłaszcza mżawka. W nocy sytuacja synoptyczna sprzyjać ma dużej ilości mgieł na obszarze Polski, lokalnie, ograniczając widoczność nawet do 100 m.
Pogoda na dzień 17 lutego 2019 r. Pogodna aura utrzyma się zwłaszcza na południu Polski. Będzie ciepło jak na luty. Spodziewane są opady atmosferyczne. Grafika IMGW-PIB
W nocy 17 lutego 2019 r. W sporej części Polski panować ma duże i całkowite zachmurzenie, padać może mżawka, zwłaszcza na północy, centrum i wschodzie Polski. Prognozowane są również mgły lodowe, co może powodować obladzanie dróg i chodników, zaznaczone są czerwono.

Poniedziałek dalej ciepły, ale z większą ilością chmur

W pierwszym dniu nowego tygodnia utrzymają się wysokie temperatury jak na luty. Opady prognozowane są tylko na krańcach północno-wschodnich.

Wtorek bardzo ciepły jak na luty

Prognoza na dzień 18.02.2019 r. Najchłodniej będzie we wschodniej i centralnej części kraju, najcieplej w zachodniej IMGW-PIB.

Wtorek ciepły, ale ze sporą ilością chmur i opadami na północnym-wschodzie

We wtorek wysokie temperatury jak na luty

Środa dalej bardzo ciepła, ale z opadami na północy

20 lutego dalej bardzo ciepło w Polsce. Na północy prognozowane związane z nasuwającym się frontem chłodnym głębokiego niżu znad północno-zachodniej Rosji.

Czwartek z pogorszeniem pogody i spadkiem temperatury

21 lutego przeważający obszar Polski znajdzie się w strefie frontu chłodnego. Występować mają opady atmosferyczne, będzie jednak chłodniej niż względem poprzednich dni.


W czwartek pogoda ulegnie dużemu pogorszeniu w całym kraju. Nie zabraknie opadów atmosferyczne, chwil ze słońcem będzie jak na lekarstwo. IMGW-PIB

W piątek silne ochłodzenie, możliwy powrót śniegu

Prognozy wskazują na powrót śniegu i niskich temperatur już w piątek.

Prognoza pogody na piątek IMGW-PIB. Śnieg i niskie temperatury wrócą do kraju.

Weekend pod wpływem wyżu i niskich temperatur, powróci problem smogu

Dużo wskazuje, że w weekend z północnego-wschodu do Polski spłynie chłodniejsze powietrze. Dodatkowo pogodę kształtować ma wyż, jakość powietrza ulegnie pogorszeniu. Przejściowo w niedzielę do kraju może napłynąć cieplejsze powietrze.

Ostatni dni lutego mogą minąć pod znakiem niskich temperatur Miejscami nawet dwucyfrowych spadków temperatury, zwłaszcza nocami.Z

Wiązki modelu GFS-Ensemble wskazują na duże ochłodzenie

W okolicach weekendu do Polski spłynie na moment chłodniejsza masa powietrza z północnego-wschodu. Ochłodzenie jest już przesądzone i taki trend utrzymuje się od dłuższego czasu. Jednak już w drugi dzień weekendu może nadejść silne ocieplenie do całego kraju. W ostatnich dniach lutego ciepłe powietrze „walczyć” ma z chłodnymi masami powietrza, próbującymi przynieść niskie temperatury. Kto wygra tą „bitwę” ciężko na ten moment powiedzieć. Jednak na ten moment można powiedzieć, że ostatnia dekada lutego i początek marca może przynieść temperatury w okolicach normy wieloletniej, bądź poniżej.


Prognoza modelu GFS-Ensemble na 16 dni dla Lublina na 2 m n.p.g wskazuje na duże ryzyko ochłodzenia w ostatniej dekadzie lutego. Po 24 lutego wiązki są wysoce niestabilne, chłód czaić ma się jednak blisko Polski, stąd też warianty wskazujące nawet na dwucyfrowe mrozy.
Silne ochłodzenie nadejść może w weekend do sporej części Polski. Wiązki modelu GFS wskazują na różne warianty do końca miesiąca. Toczyć ma się walka między cieplejszym i chłodniejszym powietrzem. Prognoza na 2 m n.p.g dla Poznania na 16 dni.
Również na nadchodzący weekend spodziewane jest większe ochłodzenie dla Warszawy. Potem modele wskazują na większe ocieplenie. Rozrzut wiązek jest jednak bardzo duży, ale istnieje szansa, że końcówka lutego przyniesie niższe temperatury względem wcześniejszych dni. Również w marcu należy spodziewać się spływów chłodu i opadów śniegu.
Średnia temperatura powietrza na 2 m n.p.g w okresie najbliższych 10 dni. Najchłodniej ma być na wschodzie Polski, najcieplej na zachodzie. Największy mróz panować ma jednak na wschód od Polski.

Następna prognoza na 16 dni już za tydzień.

2 komentarze do “Pogoda na 16 dni dla Polski: Zima może zaatakować jeszcze w lutym, ponownie możliwy mróz i śnieg”

Dodaj komentarz