Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 20 sierpnia 2022. Silne burze w centrum kraju. Nieco chłodniej w Polsce

Pogoda na 20 sierpnia. Czekają nas burze i nawałnice. upał w Polsce

Za nami burzowa noc w części kraju. Niestety pogoda na 20 sierpnia przyniesie jeszcze natężenie niebezpiecznych zjawisk pogodowych nad Polską. Przez kraj przetoczą się niszczące nawałnice niosąc duży grad o silne porywy wiatru. Na początek prognozy spójrzmy na sytuację baryczną w Polsce.

Pogoda na 20 sierpnia 2022. Mapa synoptyczna
Pogoda na 20 sierpnia 2022. Sytuacja synoptyczna w regionie

Jak widać do Polski z zachodu wkroczy dziś chłodny front atmosferyczny. W najbliższych godzinach, już nad naszym krajem dojdzie do zafalowania na froncie. Dodatkowo, przed frontem pojawi się silna zbieżność wiatru. W związku z tym pogoda na 20 sierpnia będzie w Polsce groźna, lokalnie niszcząca. Falujący front atmosferyczny zostanie z nami do końca weekendu. Za frontem napłynie już chłodniejsze powietrze o cechach morskich. Już dziś odczują to mieszkańcy Polski Zachodniej, ale zapraszam na szczegóły w dalszej części wpisu. Przeczytaj również: Niszczące załamanie pogody zbliża się do Polski

Upał w Polsce przesunie się na wschód

Sobota będzie dniem, w którym upał jeszcze nam nie odpuści w Polsce. Ponad 30 stopni pokażą termometry w większości regionów kraju. Wyjątkiem, jak wspomniałem wyżej będą krańce zachodnie kraju, gdzie za frontem spływają chłodniejsze masy powietrza z zachodu. Poniżej trzydziestu stopni również na krańcach północno wschodnich kraju. Na Suwalszczyźnie termometry wskażą dziś w okolicach 24-25 stopni Celsjusza.

Pogoda na 20 sierpnia. Upał w Polsce
Upał w centrum i na wschodzie kraju

Powyżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień. Pogoda na 20 sierpnia nie przyniesie nam upałów już tak silnych jak miało to miejsce w ostatnich dniach. Jednak po wschodniej stronie frontu atmosferycznego powietrze będzie wciąż wilgotne i chwiejne. Nie tylko obniża to komfort termiczny, ale znacznie zwiększa zagrożenie groźnymi zjawiskami pogodowymi w naszym kraju.

Pogoda na 20 sierpnia. Niszczące nawałnice w kraju

Ostatnia doba nie przyniosła burza tak silnych i rozległych, jak wskazywałyby na to warunki jakie panowały w kraju. Oczywiście, lokalnie burze jakie pojawiły się w piątek nad Polską były bardzo silne. Jednak w całokształcie możemy uznać, że pogoda aż tak groźna jak pisaliśmy w prognozach nie była. Dziś znów muszę ostrzec Was przed silnymi, lokalnie niszczącymi zjawiskami pogodowymi. Czy burze dziś w kraju będą silne jak choćby te z południa Europy? A może sobota, podobnie jak piątek nie przyniesie nawałnic na tak dużą skalę jak prognozowano? Tak, czy inaczej moim obowiązkiem jest wydać ostrzeżenie meteorologiczne. Pogoda na 20 sierpnia przynieść może burze, które lokalnie mogą mieć niszczącą siłę.

Ostrzeżenia przed burzami IMGW
Pogoda na 20 sierpnia. Burze lokalnie mogą być bardzo silne

Głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi burz będzie silna linia zbieżności wiatru. Zbieżność rozciągać ma się dziś w pasie od Pomorza przez centrum kraju, po Śląsk i Małopolskę. To właśnie w tym pasie zjawiska burzowe powinny dziś być najsilniejsze. Już z rana, po obserwacji obrazów satelitarnych widać, że rozwój dzisiejszych burz może być ograniczony przez zachmurzenie, które zalega nad większością kraju. To pozostałości po nocnych burzach i jeśli chmury te utrzymają się do godzin południowych, to pogoda na 20 sierpnia może przynieść powtórkę z dnia wczorajszego. Jednak ostrzeżenie wydać należy. Warunki do rozwoju bardzo silnych burz jak najbardziej dziś nad Polską występują.

Zachmurzenie od rana zalega nad Polską
Pogoda na 20 sierpnia. Zachmurzenie od rana zalega nad Polską

Na zakończenie prognozy kilka słów o wietrze i ciśnieniu. Wiatr w sobotę występował będzie w kraju praktycznie tylko na obszarach nad którymi przechodziły będą burze. W regionach wolnych od burz bezwietrznie, jednak w burzach porywy wiatru mogą być dziś bardzo silne. Lokalnie, ze względu na obecność suchych warstw w troposferze spodziewać możemy się uderzeń wiatru ponad 90 km/h związanych ze zjawiskiem microburst. Ciśnienie atmosferyczne na wciąż wysokim, stałym poziomie. Barometry dziś wskazywały będą w okolicach 1010 hPa. Więcej aktualności pogodowych zawsze na stronie głównej portalu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk