Pogoda na 20 stycznia 2021. Odwilż, opady marznące i 8°C w Polsce

We środę Polska znajduje się pod wpływem głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia o imieniu „GORAN” z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Z południowego-zachodu na północny-wschód ma przemieszczać się front ciepły z opadami atmosferycznymi. Z południowego-zachodu napływa coraz cieplejsze powietrze polarno-morskie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 20.01.2021, 12 UTC

W pierwszej części dnia zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami w całym kraju. Od południowego-zachodu w kierunku wschodnim i północno-wschodnim postępujące rozpogodzenia. W przedniej części frontu opady śniegu i deszczu ze śniegiem, gdzieniegdzie deszcz marznący. Na tyłach frontu przechodzące w deszcz oraz opady marznące w kontakcie z wychłodzonym podłożem. Najdłużej opady utrzymają się na krańcach wschodnich i północno-wschodnich.

Prognoza zachmurzenia, rodzaju i natężenia opadów we środę na obszarze Polski.

Dziś utrzyma się wyraźny podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku termometry pokażą od 6°C do 8°C. Na szeroko rozumianym południu od 1°C do 5°C. Najcieplej na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce. Najchłodniej na Podkarpaciu. W centrum od 1°C do 3°C. Na północy od 1°C do 4°C. Chłodniej na wschodzie i północnym-wschodzie. Na Suwalszczyźnie termometry wskażą od -5°C do -2°C.

Wiatr ma być słaby i umiarkowany. Silniejszy jedynie w górach i na obszarach podgórskich z południowego-zachodu. Na nizinach do 30-40 km/h, na krańcach południowych do 70 km/h – 90 km/h.

Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać. Na północnym-zachodzie wyniesie 1000 hPa wyskalowane do poziomu morza, a na krańcach południowo-wschodnich 1015 hPa, co daje nam 15 hPa różnicę ciśnienia w odległości ponad 600 km. Będzie z biegiem godzin spadać.