14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Intensywne opady śniegu zmierzają na wschód. Trudny poranek na drogach

Ostrzeżenie. Intensywne opady śniegu

Oczywiście o opadach śniegu przemierzających Polskę pisaliśmy w porannej prognozie pogody. Jednak zdecydowaliśmy się napisać drugi wpis z ostrzeżeniem dla mieszkańców Polski centralnej i wschodniej.

Skand radarowy i opady śniegu

Na powyższej mapie widać aktualny skan radarowy z opadami nad Polską (źródło IMGW). Na skanie widać rozległą strefę opadów, która rozciąga się od Pomorza, aż na Podkarpacie. Strefa ta niesie opady śniegu. Lokalnie śnieg pada bardzo intensywnie.

Intensywne opady śniegu w szczyt komunikacyjny

Piszemy o tym dlatego, że zbliża się poranny szczyt komunikacyjny. Warto zarezerwować sobie kilka minut dłużej na odśnieżenie auta i ewentualny dłuższy dojazd do pracy. Obecnie bardzo intensywny opad śniegu notujemy w regionie Polski północnej. Można obserwować to na kamerach drogowych sieci GDKIA. Poniżej obraz z kamery nieopodal Grudziądza. Widać tu jak fatalne warunki panują na okolicznych dogach (źródło TRAXELEKTORNIK).

Intensywne opady śniegu notujemy również obecnie nad Warszawą. W stolicy śnieg sypał będzie jeszcze kilkadziesiąt minut, ale jest szansa, że największe opady zakończą się zanim w Warszawie na dobre rozkręci się szczy komunikacyjny.

Strefa opadów śniegu sunie na wschód Polski

Strefa opadów sunie na wschód Polski. W przeciągu kilkudziesięciu minut śnieg sypać zacznie na Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza i na Podlasiu. Najmocniej sypać będzie na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Na Lubelszczyźnie opady śniegu nie będą aż tak intensywne, lecz również przynosić mogą znaczne utrudnienia komunikacyjne. Zalecamy ostrożność.

Niebezpieczne opady marznące w kolejnych godzinach

Niebezpieczna pogoda nie odpuści w dniu dzisiejszym. Obecnie we wschodniej i centralnej Polsce sypie intensywnie śnieg. Jednak już za parę godzin, w skutek zbliżającego się od zachodu ocieplenia opady śniegu przechodzić mogą w opady śniegu z deszczem i opady marznące. Pracownicy IMGW zdecydowali się wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi dla wielu regionów Polski. Ostrzeżenia obowiązują w większości regionów do wieczora w środę 20 stycznia. Poniżej mapa ostrzeżeń meteo przed opadami marznącymi dla Polski (źródło pogodynka.pl)

Ostrzeżenia przed śniegiem

Przypominamy, że opady nad Polską można śledzić online w naszej zakładce radarowej. Czy są to opady śniegu, czy deszczu pomoże określi mapa aktualnej temperatury nad Polską. Zachęcamy do korzystania z powyższych narzędzi.