Pogoda na 4 września 2022. Słabe burze możliwe w części Polski

Nadchodzą zmiany w pogodzie. Jeszcze nie dziś i nie jutro, ale nadchodzący tydzień mocno nas zaskoczy. Jednak o zmianach napiszę na stronie w późniejszych godzinach. Teraz sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na 4 września. Na początek, standardowo przyjrzyjmy się sytuacji barycznej w regionie.

Pogoda na 4 września. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na 4września 2022. Antycyklon w regionie

O pogodzie w Europie decydują obecnie dwa, bardzo silne układy baryczne. Pierwszym z nich jest wyż, którego centrum znajduje się nad Skandynawią. Wpływa on obecnie na pogodę w pasie od Skandynawii, przez regiony Europy Centralnej, po Ukrainę, Węgry, czy Rumunię. Drugim z ośrodków jest głęboki niż, który dziś przynosi załamanie aury na Wyspach Brytyjskich. Pogoda na 4 września w Polsce kształtowana będzie przez wyż. Jeszcze, ponieważ w kolejnych dniach pogoda nagle się zmieni

Prognoza temperatury na niedzielę dla Polski

Na początek naszej prognozy spójrzmy jakie niedziela przyniesie nam temperatury powietrza. Poranek jest bardzo chłodny. Miałem „przyjemność” być na spacerze z psem. Jest bardzo chłodno i rześko. Wyjście na dwór w stroju letnim mogłoby skończyć się dziś katarem. O godzinie 6 rano słupki rtęci na wschodzie Polski wskazują 7-9 stopni Celsjusza. Po chłodnym poranku temperatura zacznie dość szybko rosnąć.

Pogoda na 4 września. Prognoza temperatury dla Polski
Pogoda na 4 września. Prognoza temperatury

W większości regionów kraju zrobi się dużo cieplej niż rano. Najcieplej w pasie centralnym kraju rozciągającym się z zachodu na wschód. Jednak pogoda na 4 września nie przyniesie bardzo wysokich temperatur. Maksymalnie termometry dziś w kraju wskażą do 23 stopni właśnie w pasie centralnym. Podczas gdy umiarkowanie ciepło, ale przyjemnie będzie w centrum, na zachodzie i wschodzie, sporo niższe temperatury prognozowane są dziś dla południowej Polski. Tutaj od rana zalega strefa zachmurzenia, które ograniczy dopływ promieni słonecznych w dolne partie troposfery. W związku z tym termometry nie wskażą tu więcej jak 14-16 stopni Celsjusza. Cieplej niż na południu, ale również poniżej 20 na krańcach północnych kraju. W pasie nadmorskim oraz na północy Warmii, Mazur i Suwalszczyźnie termometry wskażą dziś w okolicach 18-19 stopni powyżej zera. Zobacz również: Pogoda długoterminowa na jesień dla Polski

Pogoda na 4 września. Mnóstwo słońca, jednak burze możliwe na południu

Znajdujemy się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia z północy Europy. Co prawda spływa do nas chłodne powietrze przynosząc niezbyt wysokie temperatury, jednak wyż zapewnia nam również mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba. Tak będzie również dziś. Pogoda na 4 września przyniesie zdecydowaną przewagę słońca na naszym niebie.

Dużo słońca i bezchmurnego nieba 4 września 2022
Mnóstwo bezchmurnego nieba 4 września 2022

Słonecznie będzie przez większość dnia w całym kraju. Oczywiście zalega nad Polską chłodne powietrze, w którym powstają chmury kłębiaste. Nie będą to jednak dziś chmury, które mogą przynieść opady na zdecydowanej większości obszaru Polski. W godzinach popołudniowych lepiej wypiętrzone chmury kłębiaste pojawić mogą się na krańcach południowych kraju. Nie można wykluczyć, że pogoda na 4 września przyniesie na terenach podgórskich przelotne opady deszczu, a nawet burze. Zjawiska konwekcyjne nawet jak wystąpią na krańcach południowych (prawdopodobieństwo około 20%), to nie będą zjawiskami groźnymi. Dzisiejsze burze (o ile wystąpią) będą miały charakter krótkotrwałych, izolowanych komórek konwekcyjnych. Jednak to dotyczy tylko krańców południowych. Na zdecydowanym obszarze Polski dziś mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba.

Słaby wiatr w Polsce
Pogoda na 4 września 2022. Słaby wiatr w kraju

Powyżej prognoza porywów wiatru na dzisiejszy dzień. Widać, że wiatr będzie obecny dziś w kraju. Nieco mocniej wiało będzie na zachodzie i północy Polski. Podczas gdy wiatr w wymienionych regionach sięgał będzie 40 km/h na wschodzie kraju porywy wiatru będą ledwo odczuwalne. Nieco mocniej wiać może na południu kraju. Jednak to tylko na obszarach nad którymi przechodziły będą ewentualne burze. Ciśnienie atmosferyczne na bardzo wysokim poziomie i wciąż rośnie. Barometry w Polsce skażą dziś po południu nawet ponad 1025 hPa. Na zakończenie prognozy pogody na 4 września zapraszam na stronę w późniejszych godzinach. Dziś publikujemy pogodę długoterminową na 16 dni. Sprawdzimy co przyniesie nam aura w pierwszej połowie września, a uwierzcie, że pogoda nas jeszcze zaskoczy.